Opožděná vánoční nadílka od Fujifilmu

6. ledna 2007
TWEET SDÍLET
Do začátku veletrhu CES zbývá pár dní, a tak se postupně objevují informace o nových fotoaparátech. První kdo šel se svojí kůží na trh je Fujifilm.

Fujifilm představil před začátkem veletrhu hned čtyři nové fotoaparáty, pojďme se tedy podívat podrobněji, co se skrývá v jejich útrobách.

FinePix A610 a FinePix A800

Základní „áčková“ řada se rozrostla o dva modely s označením FinePix A610 a FinePix A800, které jsou určeny především začátečníkům. Těla obou fotoaparátů jsou při čelním pohledu velice podobná. Podíváme-li se na ně zezadu, najdeme již několik odlišností. Oba modely jsou prvními v řadě A, které mají snímač typu Super CCD, druhé prvenství drží fotoaparáty díky podpoře SD karet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo A610, vpravo A800

FinePix A610 je jednoduchý expoziční automat, osazený firemním Super CCD HR snímačem s rozlišením 6,3 Mpx a velikostí 1/2,5". Maximální rozměr snímku je tedy 2 848 × 2 136 bodů, respektive 3 024 × 2 016 bodů při snímání ve formátu 3:2.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv má trojnásobný optický zoom s rozsahem ohnisek 39–117 mm a světelností F3–5,4, nejmenší zaostřitelná vzdálenost je 60 cm, v režimu makro pak 10 cm. Uživatelé budou mít na výběr z automatického expozičního režimu a přibližně z čtrnácti scénických režimů, ke kterým se přistupuje přes menu, na těle totiž není žádná přímá volba scénického režimu.

Klepněte pro větší obrázek

Maximální citlivost snímací soustavy je možné nastavit na ISO 400, k dispozici je ještě citlivost ISO 100 a 200. Fotoaparát nemá hledáček, ke kompozici scény slouží 2,5" LCD displej s průměrným rozlišením 115 000 obrazových bodů. O napájení se stará dvojice AA akumulátorů. Zásadní změnou oproti předchozím modelům Fujifilmu je možnost použít dva typy paměťových karet, mimo tradiční xD Picture Card je digitál vybaven i slotem pro SD karty. Vhod přijde i 10 MB vnitřní paměti.

Model FinePix A800 se oproti méně výkonnému bratříčkovi liší především v rozlišení snímače. I zde je použit Super CCD SR snímač, tentokrát však s úhlopříčkou 1/1,6" a rozlišením 8,3 Mpx, což znamená maximální velikost snímku 3 296× 2 472 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek

Použitý objektiv má také trojnásobný zoom, nepatrně se však liší rozsahem, a to 36–108 mm a mírně lepší světelností F2,8–5,1. Minimální zaostřitelná vzdálenost je 50 cm, respektive 10 cm v režimu makro. Fotoaparát umožňuje nastavit citlivost o jeden stupeň vyšší než je tomu u A610, tj. na ISO 800.

Klepněte pro větší obrázek

Na zadní stěně je otočný volič expozičních režimů, ten sice neobsáhne všechny možnosti, ale změna režimu je rychlejší než přes menu. Velikost displeje i rozlišení je stejné jako u FinePixu A610, stejně tak i způsob napájení a možnost využití dvou typů paměťových karet. Oba fotoaparáty by měly být dostupné koncem února.

FinePix F40fd

Další generace modelu z populární F-řady nese označení F40fd, jak již dává název tušit, tak i u tohoto digitálu Fujifilm uplatnil funkci detekce tváře. Rozlišení snímače narostlo na 8,3 Mpx při zachování velikosti 1/1,6", fotoaparát snímá i do formátu 3:2, kdy je maximální velikost snímku 3 504 × 2 336, ve formátu 4:3 pak 3 296 × 2 472.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv se zdá být podle parametrů shodný jako u modelu A800, a to trojnásobný zoom s rozsahem ohnisek 36–108 mm a světelností F2,8–5,1. Nejkratší ostřící vzdálenost je však 45 cm v normálním módu a 7 cm v režimu makro. Citlivost snímače je možné ručně nastavit na hodnoty ISO 100, 200, 400, 800, 1 600. V režimu vysoká citlivost automatika nastaví až ISO 2 000. Mimo automatického módu je k dispozici také osmnáct scénických režimů včetně natáčení videa a sériového snímání. To pracuje s maximální rychlostí 1,3 sn./s, kdy exponuje dva snímky, standardní rychlost je pak 0,9 sn./s bez omezení počtu snímků.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kompakt bude k dostání v několika barevných provedeních

Displej je tradičně dvouapůlpalcový s vysokým rozlišením 230 000 pixelů. O přísun energie se stará Li-Ion akumulátor, snímky je možné ukládat do vnitřní 25MB paměti nebo na paměťovou kartu xD a SD.

Klepněte pro větší obrázek

FinePix IS-1 IR

Čtvrtou novinkou je ultrazoomový fotoaparát uzpůsobený pro snímání v infračervené části spektra. Ačkoliv tento přístroj nenajde masové uživatele, může být zajímavým doplněním fotovýbavy. Fujifilm již nabídl jeden model vybavený podobným systémem, jednalo se o zrcadlovku Finepix S3 Pro UVIR, nový model je určen méně náročným uživatelům, své uplatnění najde především v medicíně, vědě či kriminalistice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukčně je fotoaparát shodný s modelem FinePix S9500, najdete zde tedy plnou zásobu expozičních režimů, citlivost nastavitelnou v rozsahu ISO 80–1 600 a výklopný dvoupalcový displej. Napájení zajišťují čtyři AA baterie, snímky se ukládají na xD nebo CF karty. Předpokládaná cena je 900 USD.

Fujifilm víceméně splnil naše očekávání v podobě implementace funkce detekce tváře do nových modelů. Překvapení, které však málokdo čekal je možnost využití paměťových karet SD vedle tradičních xD Picture Card, že by to znamenalo ústup tohoto typu karet? Zvláštní však je, že na žádné z fotografií není vidět oddělené sloty pro obě karty. Pravděpodobně tedy bude jeden slot sloužit oběma kartám, což by znamenalo možnost použití xD karet pouze s redukcí na velikost SD. Možnost využít jeden slot pro oba typy karet bez nutnosti redukce je silně nepravděpodobná.

Témata článku: Technika, Fujifilm, První pohled


Novinky v Datových schránkách od ledna 2023. Odpovědi na nejčastější otázky

Novinky v Datových schránkách od ledna 2023. Odpovědi na nejčastější otázky

Datová schránka pro komunikaci s úřady byla doposud povinná hlavně pro právnické osoby. To se od příštího roku změní. Používat ji budou muset i zhruba dva miliony živnostníků, kterým ji stát začne zřizovat.

Jan Spěšný
Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Domácí a profesionální 3D tisk staví na stejných základech, příležitosti, ale i problémy profi světa jsou však zcela odlišné a pro běžného uživatele často překvapující.

Jiří Kuruc
3D tisk
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět