Opožděná vánoční nadílka od Fujifilmu

6. ledna 2007
TWEET SDÍLET
Do začátku veletrhu CES zbývá pár dní, a tak se postupně objevují informace o nových fotoaparátech. První kdo šel se svojí kůží na trh je Fujifilm.

Fujifilm představil před začátkem veletrhu hned čtyři nové fotoaparáty, pojďme se tedy podívat podrobněji, co se skrývá v jejich útrobách.

FinePix A610 a FinePix A800

Základní „áčková“ řada se rozrostla o dva modely s označením FinePix A610 a FinePix A800, které jsou určeny především začátečníkům. Těla obou fotoaparátů jsou při čelním pohledu velice podobná. Podíváme-li se na ně zezadu, najdeme již několik odlišností. Oba modely jsou prvními v řadě A, které mají snímač typu Super CCD, druhé prvenství drží fotoaparáty díky podpoře SD karet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo A610, vpravo A800

FinePix A610 je jednoduchý expoziční automat, osazený firemním Super CCD HR snímačem s rozlišením 6,3 Mpx a velikostí 1/2,5". Maximální rozměr snímku je tedy 2 848 × 2 136 bodů, respektive 3 024 × 2 016 bodů při snímání ve formátu 3:2.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv má trojnásobný optický zoom s rozsahem ohnisek 39–117 mm a světelností F3–5,4, nejmenší zaostřitelná vzdálenost je 60 cm, v režimu makro pak 10 cm. Uživatelé budou mít na výběr z automatického expozičního režimu a přibližně z čtrnácti scénických režimů, ke kterým se přistupuje přes menu, na těle totiž není žádná přímá volba scénického režimu.

Klepněte pro větší obrázek

Maximální citlivost snímací soustavy je možné nastavit na ISO 400, k dispozici je ještě citlivost ISO 100 a 200. Fotoaparát nemá hledáček, ke kompozici scény slouží 2,5" LCD displej s průměrným rozlišením 115 000 obrazových bodů. O napájení se stará dvojice AA akumulátorů. Zásadní změnou oproti předchozím modelům Fujifilmu je možnost použít dva typy paměťových karet, mimo tradiční xD Picture Card je digitál vybaven i slotem pro SD karty. Vhod přijde i 10 MB vnitřní paměti.

Model FinePix A800 se oproti méně výkonnému bratříčkovi liší především v rozlišení snímače. I zde je použit Super CCD SR snímač, tentokrát však s úhlopříčkou 1/1,6" a rozlišením 8,3 Mpx, což znamená maximální velikost snímku 3 296× 2 472 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek

Použitý objektiv má také trojnásobný zoom, nepatrně se však liší rozsahem, a to 36–108 mm a mírně lepší světelností F2,8–5,1. Minimální zaostřitelná vzdálenost je 50 cm, respektive 10 cm v režimu makro. Fotoaparát umožňuje nastavit citlivost o jeden stupeň vyšší než je tomu u A610, tj. na ISO 800.

Klepněte pro větší obrázek

Na zadní stěně je otočný volič expozičních režimů, ten sice neobsáhne všechny možnosti, ale změna režimu je rychlejší než přes menu. Velikost displeje i rozlišení je stejné jako u FinePixu A610, stejně tak i způsob napájení a možnost využití dvou typů paměťových karet. Oba fotoaparáty by měly být dostupné koncem února.

FinePix F40fd

Další generace modelu z populární F-řady nese označení F40fd, jak již dává název tušit, tak i u tohoto digitálu Fujifilm uplatnil funkci detekce tváře. Rozlišení snímače narostlo na 8,3 Mpx při zachování velikosti 1/1,6", fotoaparát snímá i do formátu 3:2, kdy je maximální velikost snímku 3 504 × 2 336, ve formátu 4:3 pak 3 296 × 2 472.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv se zdá být podle parametrů shodný jako u modelu A800, a to trojnásobný zoom s rozsahem ohnisek 36–108 mm a světelností F2,8–5,1. Nejkratší ostřící vzdálenost je však 45 cm v normálním módu a 7 cm v režimu makro. Citlivost snímače je možné ručně nastavit na hodnoty ISO 100, 200, 400, 800, 1 600. V režimu vysoká citlivost automatika nastaví až ISO 2 000. Mimo automatického módu je k dispozici také osmnáct scénických režimů včetně natáčení videa a sériového snímání. To pracuje s maximální rychlostí 1,3 sn./s, kdy exponuje dva snímky, standardní rychlost je pak 0,9 sn./s bez omezení počtu snímků.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kompakt bude k dostání v několika barevných provedeních

Displej je tradičně dvouapůlpalcový s vysokým rozlišením 230 000 pixelů. O přísun energie se stará Li-Ion akumulátor, snímky je možné ukládat do vnitřní 25MB paměti nebo na paměťovou kartu xD a SD.

Klepněte pro větší obrázek

FinePix IS-1 IR

Čtvrtou novinkou je ultrazoomový fotoaparát uzpůsobený pro snímání v infračervené části spektra. Ačkoliv tento přístroj nenajde masové uživatele, může být zajímavým doplněním fotovýbavy. Fujifilm již nabídl jeden model vybavený podobným systémem, jednalo se o zrcadlovku Finepix S3 Pro UVIR, nový model je určen méně náročným uživatelům, své uplatnění najde především v medicíně, vědě či kriminalistice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konstrukčně je fotoaparát shodný s modelem FinePix S9500, najdete zde tedy plnou zásobu expozičních režimů, citlivost nastavitelnou v rozsahu ISO 80–1 600 a výklopný dvoupalcový displej. Napájení zajišťují čtyři AA baterie, snímky se ukládají na xD nebo CF karty. Předpokládaná cena je 900 USD.

Fujifilm víceméně splnil naše očekávání v podobě implementace funkce detekce tváře do nových modelů. Překvapení, které však málokdo čekal je možnost využití paměťových karet SD vedle tradičních xD Picture Card, že by to znamenalo ústup tohoto typu karet? Zvláštní však je, že na žádné z fotografií není vidět oddělené sloty pro obě karty. Pravděpodobně tedy bude jeden slot sloužit oběma kartám, což by znamenalo možnost použití xD karet pouze s redukcí na velikost SD. Možnost využít jeden slot pro oba typy karet bez nutnosti redukce je silně nepravděpodobná.

Témata článku: Technika, Fujifilm, První pohled


Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Týden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

Týden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

** Do redakce nám dorazil Mavic 3 a hned jsme ho rozbili ** Statistický úřad zveřejnil data, jak používáme PC a mobil ** NordPass spočítal, jaká hesla používáme nejčastěji

Jakub ČížekMartin Miksa
Týden ŽivěVideo
3D tiskárna Anycubic Vyper za 300 dolarů: Vyrobíme vánoční stromeček

3D tiskárna Anycubic Vyper za 300 dolarů: Vyrobíme vánoční stromeček

** Do redakce nám dorazila 3D tiskárna Anycubic Vyper ** Má tiskový objem 245 × 245 × 260 mm a autokalibraci ** Oficiální e-shop ji prodává za 300 dolarů

Jakub Čížek
BastleníDIY3D tisk
Rockstar v remasterech GTA Trilogy zapomněl i ovládací prvky pro dotykové obrazovky

Rockstar v remasterech GTA Trilogy zapomněl i ovládací prvky pro dotykové obrazovky

Další týden a další věc, která se do finálních remasterů trojice dílů GTA neměla dostat.

Martin Nahodil
GTAKomentář
Sony chystá vlastní mobilní Playstation ovladač, naznačuje patent

Sony chystá vlastní mobilní Playstation ovladač, naznačuje patent

Budou se hry na mobilu hrát zase o něco pohodlněji?

Michal Maliarov
SonyMobily
Recenze soundbaru Philips Fidelio B97/10: Elita s Dolby Atmos a zadními reproduktory

Recenze soundbaru Philips Fidelio B97/10: Elita s Dolby Atmos a zadními reproduktory

Testovaný krasavec Fidelio není žádný osekaný „fidlálista“. Nápisy na krabici a spodní straně lišty prozrazují vyšší ambice. Jaký však byl reálný projev námi testovaného zvukového systému? Posuďte sami v následujících řádcích.

Alexandr Bray
RecenzeTestSoundbaryPhilipsTestyDomácí kino
Amazon možná skočí po seriálovém Mass Effectu. Smlouva je na spadnutí

Amazon možná skočí po seriálovém Mass Effectu. Smlouva je na spadnutí

Dočkáme se galaktického eposu i na obrazovkách?

Michal Maliarov
Mass EffectFilm