32
Fotogalerie

Operace pouštní bouře: Takřka vojenská fotobrašna

Voděodolná fotobrašna vojenského stylu z dílny Naneu Pro pojme dvě těla s objektivem, notebook a další příslušenství.

Americký výrobce Naneu Pro nepatří v českých zemích k těm nejznámějším. Přesto nabízí zajímavý sortiment výrobků, mimo jiné i fotobrašnu Tango, o níž se dozvíte více v této recenzi a neméně zajímavý fotobatoh Alpha, jehož recenzi jste mohli na našem webu najít nedávno. Oba výrobky se řadí do série Military Ops.

01.jpg
max. velikost

Základní technické specifikace:

  • vnější rozměry: 40 × 19 × 27,9 cm
  • vnitřní rozměry: 2 zásobníky, každý o rozměrech 18,4 × 10,8 × 30 cm
  • hmotnost prázdné brašny uváděná výrobcem: 2,15 kg
  • hmotnost prázdné brašny: 2,149 kg
  • barevné varianty: modrá, černá a olivová

Brašna samozřejmě není součástí oficiální vojenské výzbroje žádné armády, stejně si však přívlastek „vojenská“ zaslouží. Na první pohled je jasné, že výrobce na použitých materiálech nešetřil, všechny spony a karabiny jsou kovové a brašna je potažená voděodolným (patrně impregnovaným) balistickým nylonem. I dílenské zpracování je na velmi vysoké úrovni, což výrobce dokládá doživotní zárukou na tuto brašnu.

Voděodolnost se zipem

Vzhledem k tomu, že tato brašna pojme zrcadlovku s nasazeným objektivem, několik málo přídavných objektivů/blesk/mezikroužky a notebook, je relativně úzká. Ve srovnání s klasickými brašnami je o fous delší a vyšší. Tělo brašny je tvořeno hlavním úložným prostorem a prostorem pro notebook do velikosti 15,4". Brašna nemá klasické víko, které fotograf v případě potřeby ani nezavírá na zip, ale i tak chrání techniku před deštěm a nenechavci. Obě hlavní kapsy jsou totiž uzavřeny shora zipem, na kterém se za deště tvoří jezírko.

02.jpg 03.jpg
max. velikost | max. velikost

Toto řešení sice na první pohled vypadá celkem prakticky. Já jsem se na něj ale díval skepticky, protože zip se dvěma jezdci obrácený přímo vzhůru působí za deště jako magnet na vodu a za velmi silného deště nepomohou ani silné přesahy přes zip. Dobře zpracované přesahy a kvalitní zip však dělají zázraky.

31.jpg
max. velikost

Ovšem jen do okamžiku, než fotograf zapomene oba jezdce zipu na horní straně brašny a neposune je na jednu z krajních pozic. V tom případě působí skulina mezi jezdci jako díra v potápějící se lodi a rychle nabírá vodu. Abych však nekřivdil, tak pokud si dá fotograf na tuto drobnost pozor, může jít s touto brašnou bez obav i do sprchy.

04.jpg 08.jpg
max. velikost | max. velikost

Kvalita na úkor kvantity

Jakmile otevřete hlavní úložný prostor brašny, vykouknou na vás dva veselé oranžové vaky na fototechniku. Každý je uzpůsoben jako samostatná jednotka, která pojme Tělo SLR s objektivem obráceným dolů a příslušenství do zbývajícího prostoru. Toho zbývajícího prostoru však zrovna mnoho nezbývá, což hodnotím jako jasný nedostatek. Oba polstrované plyšové vaky jsou vybaveny přestavitelnými přepážkami na suchý zip a i vaky samotné jsou k brašně uchyceny suchým zipem. Oba „plyšáky“ lze stáhnout provázkem a ještě více tak chránit techniku, především vůči vodě.

14.jpg 20.jpg
max. velikost | max. velikost

Osobně jsem si oblíbil konfiguraci jen s jedním oranžovým boxem, který na příruční fotovýbavu postačil (fotoaparát jsem měl na krku) a volné místo po druhém vaku jsem využil pro peněženku, mobil, pití, knihu, nabíječku a další nezbytnosti. Brašna Tango je sice vybavena opravdu velkým množstvím nejrůznějších kapsiček a tajných schránek, ale velké a neforemné věci jako je láhev s vodou, nebo svačina lze umístit jen a pouze do hlavní přihrádky na místo jednoho, nebo druhého oranžového plyšáka. V hlavním úložném prostoru je ještě ukrytá malá kapsička na zip a dvě síťované přihrádky, pravděpodobně určené jako skrýš na doklady, filtry, paměťové karty a další ploché příslušenství.

21.jpg
max. velikost

Pokud je v oranžovém vaku zrcadlovka s objektivem, již toho mnoho nepojme, maximálně menší externí blesk, nebo jen nabíječku s kabely. Veškeré objektivy se tedy musely vejít do druhého vaku. Do brašny v plné polní s oběma vaky jsem umístil DSLR Canon 30D s nasazeným objektivem 17−85 mm do jednoho vaku, do druhého pak teleobjektiv 70−300 mm, vedle mezikroužky s pevným ohniskem 50 mm. Velký externí blesk Canon 550EX jsem položil na zrcadlovku a vše uzavřel. Není to zrovna ideální uspořádání a mnohá brašna srovnatelné velikosti by unesla i více fototechniky, ale Tango Naneu Pro vše dokáže perfektně ochránit před pády a nárazy.

16.jpg 17.jpg 18.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Vnější polstrování by možná stačilo jako ochrana i samo o sobě, ale huňaté pytle představují další stupeň vynikající ochrany. Fotograf se tedy nemusí o své nádobíčko bát ani při výletech do hor. Dále musím pochválit opravdu velké množství plyšových přepážek. Fotograf patrně všechny nevyužije, ale dopřávají mu svobodu při přestavování interiéru brašny.

Brašna sama o sobě váží téměř 2,5 kg a je nutno dodat, že s takovou zátěží na jednom rameni se fotograf řádně zapotí, nota bene když si ještě přibalí notebook do speciálně k tomu určené kapsy. Do brašny by se podle výrobce měl vejít přenosný počítač s úhlopříčkou LCD 15,4" a menší. Do přihrádky k tomu určené jsem proto umístil jednoho z větších zástupců třídy 15,4" Dell Inspiron 6400 s rozměry 3,7 × 35,6 × 26,6 cm a padnul natěsno jako ulitý.

26.jpg 27.jpg 29.jpg
max. velikost | max. velikostmax. velikost

Přihrádka pro notebook je uzavřena rovněž shora zipem se dvěma jezdci, doporučuji tedy při silném dešti přesunout oba tyto jezdce do krajné polohy, aby nezatékalo. Při první vycházce s touto brašnou jsem na toto pravidlo zapomněl a notebook z brašny vytáhl sice s kapkami a zapnutý, ale v pořádku.

100+1 tajných přihrádek

Jak jsem již zmínil výše, brašna ukrývá více přihrádek, než by se na první pohled mohlo zdát. Hned dvě jsou na přední části. Uzavírají se zipem a lze zvětšit jejich kapacitu rozepnutím dvou druků. Nepředpokládal jsem, že bych tyto kapsy k něčemu využil, ale nakonec jsem do jedné umístil mokrý deštník. Na levé kapse je znak výrobce Naneu Pro, na pravé kapse pak kompas. Nejsem si jistý, jestli je kompas fnkční, protože se téměř neotáčí a ukazuje sever s železnou pravidelností v rozmezí jihu a západu. Vypadá ale hezky.

05.jpg 07.jpg
max. velikost | max. velikost

Hned za dvěma předními kapsami je zajímavý designérský počin v podobě velké ploché kapsy rozměrem kopírující přední stranu brašny. Zajímavá však není velikost, ale způsob zavírání na bázi magnetů. Otevřená kapsa se sama s klapnutím uzavře díky třem dvojicím magnetů a pak ještě otočí (viz foto) a znovu zaklapne k dalším magnetům v brašně. Účinek magnetů by neměl nijak poškodit notebook, protože ten se umisťuje do opačného konce brašny. Magnety jsou dost silné na to, aby udrželi prázdnou brašnu na kovové ploše např. stěny výtahu. Bohužel, do této futuristické i do obou předních kapes za deště zatéká.

Za ohybem magnetické kapsy je vedle ucha brašny schovaná další tajná kapsička na dokumenty o rozměrech cca A4. Pak již následuje hlavní prostor pro fototechniku s oběma plyšovými zásobníky a kapsa na notebook. V těsné blízkosti je další kapsa. Tato však není určena pro uschování dokumentů či objektivů, ale je v ní umně složen popruh pro nošení brašny na zádech s popruhem křížem přes hrudník.

22.jpg 23.jpg 24.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Popruh se sepne s přezkou na spodním rohu brašny. Osobně jsem si od toho způsobu nošení hodně sliboval, ale očekávání se vždy nemusí slučovat s realitou. V redakci jsme se nedokázali shodnout, jak se s pomocí tohoto popruhu má brašna správně nosit. Fotograf ji může nosit buďto na pravém, nebo levém rameni a vyklánět brašnu dopředu, jak je zřejmé z fotografií. Osobně se domnívám, že by se brašna měla nosit na levém rameni.

P_01.jpg P_02.jpg
max. velikost | max. velikost

Při tomto způsobu nošení se však brašna na zádech vyklání, což je nejen nepraktické, ale i nevzhledné a je nutné popruh dotáhnout na maximum. Přičemž já bych se svou výškou 186 cm uvítal možnost dalšího zkrácení. Dívce s výškou 197 cm (viz foto) již délka popruhu vyhovovala. S takto krátkým popruhem je brašna na zádech umístěna těsně pod lopatkami, což ale také není ideální.

P_03.jpg P_05.jpg P_06.jpg
max. velikost | max. velikostmax. velikost

Druhou variantou je nošení brašny na pravém rameni. Brašna je v prapodivné pozici na kolmo, nosí se však bez problémů, a když si ji fotograf přesune dopředu, může sloužit jako opora při expozici s dlouhým časem. Osobně mi tento způsob připadá neestetický. Jaký způsob nošení však výrobce původně zamýšlel, ví jen on sám. Zádový popruh jsem tedy po dlouhém zkoušení opět zabalil a brašnu nosil na klasickém ramenním popruhu.

P_07.jpg P_08.jpg P_09.jpg
max. velikost | max. velikostmax. velikost

Za samotný ramenní popruh si ale brašna zasluhuje pochvalu. Nejen že je dostatečně měkký, velký, široký, ale je i výborně tvarovaný a při přehození z ramena na rameno jej není nutné díky pohotovým kovovým karabinám složitě přestavovat. Kovové nejsou jen karabiny, ale i ucha brašny a stahující klipsny na popruhu. Klipsny jsou snadno stavitelné a není problém je kdykoliv uzpůsobit pro jiného nosiče. Při nošení ale svou pozici drží a neuhnou ani o píď. Plocha, kterou ramenní popruh dosedá na rameno je ze zdrsněné gumy, aby brašna z ramene nesklouzávala, což jsem v praxi ověřil.

P_12.jpg P_14.jpg
max. velikost | max. velikost

Na spodu brašny jsou dvě široké gumové nožky, které však brašnu nijak nepřizvedávají a položíte-li brašnu do vody, tak stejně jako já ověříte, že brašna začne vodu nasávat. Doporučuji proto držet brašnu raději za ucha. Drží se příjemně a lze je spojit.

Vojenská jen vzhledem

Celkově mám z této brašny rozpačité pocity. Materiály i dílenské zpracování jsou na vysoké úrovni. V terénu se brašna nosí velmi dobře díky množství stahovacích popruhů a excelentnímu ramennímu popruhu. Výrobce přímo na brašně deklaruje její voděodolnost, kterou s výhradami mohu potvrdit. Vodě však brašna odolá jen v kapsách pro fototechniku a notebook a to jen v případě, že budou oba jezdci zipů v krajní poloze a že brašna nebude stát ve vodě. Na to je třeba myslet.

Velmi jsem si oblíbil systém dvou oranžových vaků na fototechniku. Ty dovolují proměnit Tango Military na klasickou polstrovanou brašnu s velkým vnitřním prostorem na brašnu pro jedno tělo s objektivem, nebo na brašnu s dobrou kapacitou. Přitom veškerou techniku bezpečně ochrání před nárazy.

11.jpg 12.jpg
max. velikost | max. velikost

Z detailů a funkcí brašny, jako jsou dva způsoby nošení; přezka pro druhý popruh skrytá v tajné kapse; možnost navléci brašnu na držadlo cestovního zavazadla na kolečkách; kovové klipsny, ucha i karabiny a dalších je zřejmé, že se jedná o brašnu vyšší třídy, na jejíž výbavě se nešetřilo. Přesto si nemohu než postesknout, že Tango nedostalo do vínku i klasické odklápěcí víko, které lze zcela bez obtíží utěsnit proti dešti a které dovoluje snadnější přístup k technice.

Plusy:

  • kvalitní kovové přezky, nepromokavým balistickým nylon
  • výjimečně povedený ramenní popruh
  • systém se dvěma oranžovými vaky
  • množství pěnových výplní
  • ochrana fototechniky proti nárazům

Mínusy:

  • jsou-li jezdce zipů v horní části brašny, protéká okolo nich
  • problematický popruh pro nošení brašny na zádech
  • do všech kapes vyjma kapes s fotoaparátem a notebookem zatéká
  • relativně malá kapacita kapes na fototechniku

Cena:

  • 2 499 Kč vč DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud