On-line z Photokiny: Konica Minolta 7D na první dotek

On-line z Photokiny: Konica Minolta 7D na první dotek

Podrobné informace o první digitální zrcadlovce Konica Minolta Dynax 7D jsme vám přinesli již 15. září. Na Photokině v Kolíně nad Rýnem jsme měli příležitost se s tímto fotoaparátem krátce seznámit naživo.

Přístroj byl doposud dostupný pouze v předprodukční beta verzi, která ještě nebyla plně funkční. Z tohoto důvodu nebylo možné pořídit fotoaparátem ukázkové fotografie. Snímky jsme si tak mohli prohlédnout pouze na LCD displeji přímo na aparátu. Podrobnou technickou specifikaci jsme již probrali v článku Stabilní zrcadlovka Konica Minolta Dynax 7D na obzoru, nové jsou však první dojmy, které jsme získali z držení těla přístroje.

Nutno říci, že nás provedení nového těla velmi příjemně překvapilo. Přední část fotoaparátu je zhotovena z hořčíkových slitin. Zadní stěna je sice plastová, vévodí jí však opravdu velký LCD displej a velké množství ovládacích prvků. Ty nakonec doznaly i pár drobných změn od posledních známých fotografií nefunkčních maket a dost možná se ještě stále nejedná o jejich konečnou podobu. Ovládáním se řadí tělo mezi elitu, nenaleznete prakticky užitečnou fotografickou funkci nebo nastavení, které by nebylo vyvedeno v samostatný volič či tlačítko.


Na Photokině ještě nebyla plná verze Koniky Minolty Dynax 7D

Přístroj působí v ruce robustním dojmem, madlo je tvarované a potažené gumou, většina voličů je dostupná palcem pravé ruky. I váha prozrazuje, že se jedná o pevné provedení. Pohled do hledáčku pak potvrdil informaci o použití pravého optického hranolu namísto obvyklých zrcátek slepených do jeho tvaru. Hledáček byl o poznání světlejší, což jsme si na místě porovnali s digitální zrcadlovkou F100 s nasazeným objektivem o shodné světelnosti. Úhel záběru v hledáčku je pak tradičně oříznutý a neposkytuje tak takový komfort jako analogové přístroje nebo digitály s rozměrem snímače velikosti kinofilmového políčka.


Technickou specifikaci o této zrcadlovce naleznete v článku z 15. září tohoto roku

To je bohužel vše, co se dá v této chvíli o tomto přístroji říci, neboť jinak působil stále až příliš rozpracovaným dojmem, abychom si troufli hodnotit jeho další vlastnosti. Kvalita výsledných snímků zůstává stále neodhalena. Stejně tak jsme nemohli posoudit, jak funguje systém Anti-shake. Cena přístroje s DPH by neměla přesáhnout 50 tisíc korun.

Objektivy
Spolu s tělem fotoaparátu jsme měli příležitost se seznámit s novými objektivy, které mají být plně kompatibilní jak s novou digitální zrcadlovkou, tak se všemi analogovými předchůdci. První z nich – objektiv Konica Minolta ZOOM 17-35 mm F2,8-4 (D) - je logickou odpovědí na čip velikosti APS-C. Větším překvapením je pak objektiv Konica Minolta ZOOM 28-75 mm F2,8 (D). Objektiv je totiž svým provedením někde na cestě mezi obyčejnými „setovými“ objektivy a profesionálními skly, označenými písmenem „G“. Povrchové provedení je z plastu, vyšší váha však vypovídá o provedení čoček ze skla. Konstantní světelnost F2,8 je v této kategorii věc nevídaná. Tvarovaná clona pak prozrazuje, že se přední příruba objektivu při ostření neotáčí, mění se však jeho délka. Přesná cena není dosud známa, bude však výrazně levnější než podobný objektiv v profesionální řadě „G“.

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud