Omnivision slibuje 50 Mpx senzor pro mobily, který jim přinese 100% PDAF

19. února 2021
TWEET SDÍLET

Společnost OmniVision oznámila specifikace svého nového obrazového snímače s označením OV50A. Nabídne 50Mpx rozlišení, velikost 1/1,5“ a velikost pixelu 1 mikron. To nejzajímavější ale je, že nabízí 100% pokrytí autofokusem s fázovou detekcí (PDAF).

Snímač OV50A je postaven na technologii skládaných matric PureCel Plus-S vyvinutých společností Omnivision. Automatické zaostřování je zajištěno čtyřfázovou detekcí (QPD). Společnost vysvětluje výhody této technologie tím, že QPD umožňuje autofokus fázové detekce 2 × 2 (PDAF) v celém obrazovém poli snímače pro jeho 100% pokrytí. PDAF totiž reálně zachytí pouze 3 až 6 % dat fázové detekce. QPD tak má nejen rychlejší ostření, ale podává i razantně lepší výkon při slabém osvětlení.

Klepněte pro větší obrázek

Výhodou tohoto designu je, že na rozdíl od systému Dual Pixel AF společnosti Canon poskytují čtyři spárované pixely (horizontálně a vertikálně) konzistentní výkon bez ohledu na orientaci fotoaparátu a objektu. OmniVision tak výkon svého nového snímače při slabém osvětlení označuje jako „nejlepší ve své třídě“. Snímač také nabízí HDR se 2 a 3 expozicemi, které pracují se selektivní konverzí k zachycení toho největšího dynamického rozsahu.

Co se videa týče, je zde podpora pro 8K video při 30 fps, 4K při 90 fps a 1080p při 240 fps. Manažer marketingu společnosti Arun Jayaseelan dokonce v tiskové zprávě na adresu snímače uvedl: „Naše technologie autofokusu QPD přináší do fotoaparátů smartphonů výkon automatického zaostřování na úrovni DSLR.“

Jestli má pravdu, bychom mohli zjistit ještě letos. Snímač by totiž měl být k dispozici už ve druhém čtvrtletí letošního roku a dle společnosti je určen pro standardní a ultraširokoúhlé fotoaparáty mobilních telefonů z nejvyššího cenového portfolia. První telefony by jím tak mohly být osazeny ještě letos.

Témata článku: Technika, Fotomobily, Technologie