„Omlouvám se. Chtěl jsem jen pěkný snímek,“ říká fotograf, který nadělal vrásky mnoha uživatelům Androidu

„Omlouvám se. Chtěl jsem jen pěkný snímek,“ říká fotograf, který nadělal vrásky mnoha uživatelům Androidu

Možná se ještě nestalo, aby fotografie západu slunce vzbudila takový rozruch. Stačilo si ji totiž dát jako tapetu mobilního zařízení s Androidem a rázem se začaly dít věci. Respektive se takový telefon začal neustále restartovat. Za vším přitom bylo jen sdílení fotografie s nezaměnitelnou atmosférou.

Vědec a fotograf Gaurav Agrawal chtěl jen zachytit ten nádherný moment západu slunce. Když však tuto fotografii zveřejnil ve službě Flickr, rozhodně netušil, co to způsobí. Pokud jste si ji totiž nastavili jako tapetu v zařízeních s Androidem, systém se restartoval a v tomto procesu zůstal zaseknutý. Jediná náprava pak byla v podobě jeho uvedení do továrního nastavení. Pokud jste však neměli zálohovaná data, o všechny jste přišli.

Gaurav toto samozřejmě netušil a nyní se za to také omlouvá. „Chtěl jsem jen zdokumentovat ten moment, který mě samotného překvapil, protože takovéto světlo jsem rozhodně nečekal,“ vysvětluje. „Všechny barvy krajiny se v posledních několika málo minutách západu slunce totálně změnily,“ uvádí dále.

Fotografii poté editoval v Lightroomu, ze kterého ji exportoval pomocí mimořádně širokého barevného prostoru HDR, aby ve snímku zachoval co nejvíce barevných informací. Jenže telefony, které používají Android 10 a starší, však nemohou tento barevný prostor zobrazit, což způsobilo jejich selhání.

Gauravovy fotografie byly už několikrát publikovány v National Geografic a na Flickru má přes 10 tisíc sledujících. Někomu z nich se však fotografie extrémně zalíbila, stáhnul si ji a právě jako tapetu nastavil. Co se dělo poté, již víme. Tato „prokletá“ fotografie se totiž začala šířit sítěmi a podobně dopadlo mnoho uživatelů Androidu.

„Doufal jsem, že se možná jednou moje fotografie virální stane, ne však z podobného důvodu. Od teď už budu používat jiný formát,“ dodal Gaurav v rozhovoru pro BBC. Kdyby vás pak zajímalo, jestli si tento snímek také jako tapetu svého zařízení zkoušel nastavit, tak prý ne. Nehledě na to, že vlastní telefon iPhone, který touto chybou netrpí, tak jeho tapeta patří výhradně jeho manželce. Pokud byste si chtěli nastaviti jako tapetu zařízení jinou Guaravovu fotografii z Flickru, můžete. Dušuje se, že ty už nijak „závadné“ nejsou.

Určitě si přečtěte

Články odjinud