OM System má nový přírůstek, objektiv M.Zuiko Digital ED 20 mm F1.4 PRO

4. listopadu 2021
TWEET SDÍLET

První objektiv pod hlavičkou OM Systems, tedy bývalé společnosti Olympus je dalším zástupcem profesionální řady objektivů M.Zuiko Pro.

Podobně jako dříve uvedené modely, i v tomto případě se jedná o bytelný objektiv v odolném provedení – konstrukce je odolná proti prachu, stříkající vodě a mrazu (-10 °C) a plní krytí IPX1. Přední čočka má fluorinovou povrchovou úpravu pro snadnější údržbu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvláštní je volba ohniska, jelikož efektivní ohnisková vzdálenost činí 40 mm, což sice nebylo v minulosti není příliš časté ohnisko, ovšem v posledních letech se objevuje stále častěji. Nutno podotknout, že v nabídce je již objektiv 25 mm F1,2 a 25 mm F1,8.

Konstrukce zahrnuje 11 čoček v 10 skupinách a obsahuje několik speciálních čoček ze Super ED, ED a Super HR skla, včetně asférických členů. Cílem je maximalizace obrazové kvality v celé ploše záběru, což není podle zkušeností s dřívějšími skly problém.

Světelnost F1,4 přímo vybízí k práci s malou hloubkou ostrosti, s tím počítal i výrobce a uzpůsobil zobrazení rozostřených částí (bokeh) tak aby bylo plynulé směrem k okrajům, firemně je tato vlastnost označovaná jako „Feathered bokeh“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Osazená clona má devět lamel a rozsah F1,4–F16, ostřit zvládne objektiv od 25 cm a pohon autofokusu zajišťuje krokový motor. V případě manuálního ostření je třeba se spolehnout na přepínání v digitálu, jelikož ostřicí prstenec zde není posuvný – stejně jako např. u modelu 12–45 mm F4 nebo 8 mm F1,8 Fisheye.

Objektiv samotný je velmi kompaktní, takže bude vhodným společníkem pro cestovatele a reportážní fotografy – velikost je srovnatelná se zoomem 12–45 mm F4. Při délce 62 mm má tubus průměr 63 mm a celková hmotnost činí 247 gramů. Součástí balení je sluneční clona, filtrový závit pak má průměr 58 mm.

Na pultech obchodů bude objektiv v druhé polovině listopadu za cenu 18 499 Kč, po registraci zákazníků na my.olympus-consumer.com je k dispozici půlroční prodloužení standardní záruky.

Témata článku: Objektivy, Technika, Bezzrcadlovky, Olympus, OM-System, OM System, Digitální fotoaparáty Olympus na Heureka.cz