68
Fotogalerie

Olympus XZ-1: návrat na výsluní

Počátek letošního roku byl ve znamení světelných kompaktů. Olympus XZ-1 patří papírově mezi ty nejlepší. Jak si ale vede v praxi?

Na všech fotografických i technických webech je nový Olympus XZ-1 vychvalovaný takřka do nebes. Ačkoliv se jedná o velmi nenápadný digitální kompakt, jeho útroby ukrývají velmi nadupanou kombinaci elektroniky, optiky a poctivé řemeslné práce.

Kompaktními digitály se to u Olympusu hemží již léta. Ještě v dřevních dobách analogové fotografie patřil malý kompakt Olympus mju mezi nejvyhledávanější modely kapesních rozměrů, a to především kvůli výbornému objektivu. S příchodem digitální fotografie držel Olympus ještě chvíli laťku poměrně vysoko. Vzpomeňme například modely Olympus C5050 anebo C7070, které patřily podle mého názoru k tomu nejlepšímu, co výrobce předvedl.

Od té doby však uplynulo mnoho let, v jejichž průběhu Olympus představoval tu lepší tu horší kompakty. Zásadní inovací ve srovnání s konkurencí byly voděodolné a posléze všemuodolné kompakty. Jejich obrazová kvalita však obvykle pokulhávala a v portfoliu zelo prázdnotou místo pro profesionální kompakt, který je ideální jako záloha k zrcadlovce.

produkt_04.jpg 
 

Novinka se snaží toto místo zaplnit plnou měrou a zdá se, že se jí to daří. Posuďte sami podle základních parametrů.

  • snímací prvek: CCD 1/1,63", 10 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 3 648 × 2 736 bodů
  • videosekvence: 1 280 × 720, 30 sn./s
  • objektiv: 28-112 mm, F1,8–2,5
  • paměťové médium: SD, SDHC, SDXC
  • LCD: úhlopříčka 3", OLED 614 000 obr. bodů
  • napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • záznamový formát: JPEG, RAW
  • rozměry a hmotnost: 111 × 65 × 42 mm, 275 gramů
  • oficiální cena: 10 990 Kč vč. DPH

Tělo fotoaparátu je na první pohled velmi strohé, na přední části nenajdete prakticky žádný výstupek krom objektivu, horní stranu pak obývá trojice ovladačů, sáňky na externí blesk a výsuvný integrovaný blesk.

Veškeré ovládací prvky jsou soustředěny na zadní stranu, kde najdete klasické rozvržení v podobě čtyřsměrovhé ovladač, který je kombinová s otočným okružím, tři tlačítka přímého přístupu a samostatné tlačítko pro nahrávání videosekvencí. Obdobné okruží je také na čelní straně kolem objektivu, kde slouží jako praktický ovládací prvek  pro nastavení fotoaparátu.

produkt_01.jpg 
 

Nad displejem je umístěn univerzální konektor pro příslušenství v podobě elektronického hledáčku, externího mikrofonu či osvětlení pro makrofotografii. Vpravo vedle displeje najdete zmiňované tlačítko pro natáčení videa - prostor mezi tlačítkem a displejem je jediné místo, které by mělo usnadňovat úchop - malá část těla je v těchto místech pogumovaná. Po stránce ergonomie tedy nepatří kompakt k žádným zázrakům. Díky okruží objektivu jej však budete držet odlišně od běžných digitálů, úchop se podobá spíše zrcadlovkovému držení fotoaparátu.

produkt_07.jpg 

Díky odlišnému způsobu držení také odpadá riziko překrytí vestavěného blesku prsty levé ruky. Blesk je ukryt a vysouvá se samostatným ovladačem v levém horním rohu zadní strany. Pravá strana je vyhrazena konektorům pro nabíjení akumulátoru, HDMI a AV rozhraní. Samotný akumulátor je pak přístupný ze spodní strany společně se slotem na paměťovou karu. V příslušenství nenajdete klasickou nabíječku, pouze adaptér a dva kabely, jeden pro připojení do elektrické sítě a jeden s běžnými USB konektory.

produkt_06.jpg 

Velmi povedený je u XZ-1 displej, OLED technologie vyniká především zobrazením barev a ani na přímém slunci není problém displej přečíst. Rozlišení přes 0,5 Mpx je velmi jemné a na displeji tak můžete bez problémů kontrolovat ostrost i na zvětšeném snímku.

Největším tahákem fotoaparátu je jeho objektiv, ten má při čtyřnásobném rozsahu 28–112 mm vynikající světelnost F1,8 na širokém a F2,5 (!) na dlouhém konci ohniska. Jak je vidět, i do kompaktního těla se vměstná objektiv s univerzálním rozsahem a skvělou světelností.

produkt_05.jpg 

S objektivem úzce souvisí jeho okruží, které zastává funkci dialogového voliče, podobně jako je tomu u zrcadlovek. V režimu priority clony nastavuje clonu, u priority času pak čas. Podobný ovládací prvek má například Canon PowerShot S95, avšak jeho provedení je spíše ke zlosti, neboť se otáčí při sebemenším dotyku. U Olympusu si na tohle dali pozor a okruží má jasně aretované polohy. Celková kvalita dílenského zpracování je příkladná, nikde není žádná vůle, vše lícuje jak má.

Pokračování 2 / 3

KAPITOLA 2 - Funkce a vybavení

Jelikož je kompakt určen pro pokročilé uživatele a předpokládá se jeho pozicování jako doplňkového přístroje k zrcadlovce anebo naopak jako náhrada zrcadlovky, je vybaven i pokročilými funkcemi. Samozřejmostí je celá paleta expozičních režimů - P, A, S, M, které jsou doplněny uživatelským režimem. Na hlavním otočném voliči najdete také režim pro snímání při nízké hladině osvětlení, inteligentní automatiku a přístup k osmnácti scénickým režimům.

produkt_08.jpg 

Zajímavé je, že na voliči není pozice pro natáčení videa, to bere Olympus pouze jako doplňkovou funkci a ponechává natáčení pouze na jednom tlačítku přímého přístupu, které spuští a zastavuje nahrávání. Také nastavení videa je více než strohé, v menu najdete pouze dvě položky. Jedna nastavuje rozlišení videa - HD nebo SD, tedy 1280×720 bodů anebo 640×480 bodů, v obou případech je snímkovací frekvence 30 sn./s. Druhou nastavitelnou polžkou je zapnutí či vypnutí mikrofonu.

Především pro začínající fotografy je určen režim inteligentní automatiky, který umožňuje velmi jednoduše pracovat například s hloubkou ostrosti či barevným laděním snímku.Hned vedle inteligentní automatiky je režim ART, pod nímž se skrývá celkem šest uměleckých filtrů. V praxi to vypadá tak, že snímek je před uložením prohnán sérií přednastavených úprav a teprvé poté jej v pozměněné podobě digitál uloží.

D_33.jpg D_34.jpg D_35.jpg D_36.jpg D_38.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka efektových filtrů v režimu ART
 

Kombinace dvou kruhových ovladačů je velmi praktická, protože usnadňuje používání fotoaparátu a přibližuje jej používání zrcadlovky.Zadní kruhový volič slouží k procházení nabídek, jeho čtyři pozice jsou obsazeny tradičně korekcí expozice, režimem blesku, režimem ostření a samospouští/sériovým snímáním.

U ostření se chvíli zastavíme, jeho práce je bezproblémová a  k dispozici je celkem pět voleb - autofokus, makro, supermakro, ostření na pohybující se objekt a manuální ostření. Fotoaparát pracuje s jedenácti ostřícími body, které pokrývají prakticky celou plochu snímače. Výběr ostřícího bodu je možný čtyřsměrným voličem ve stejné pozici jako výběr typu ostření. Na jednu stranu je to velmi praktické, na druhou stranu si budete muset chvíli zvykat na dvojí funkci v jednom směru. Pro změnu typu ostření je třeba vstoupit do výběru ostřícího bodu a poté stisknout tlačítko info pro vstup do režimu ostření.

Veškeré nastavení parametrů pro fotografování se děje v submenu, které vyvoláte tlačítkem OK. V závislosti na zvolené expozičném režimu se mění také zobrazovaná nabídka. Najdete zde volbu citlivosti, barevného tónu, vyvážení bílé, sekvenčního snímání, poměru stran obrazu, rozlišení režimu blesku, korekce bleskurežimu měření, aktivace vestavěného ND filtru a režimu ostření.

Provozní časy fotoaparátu jsou velmi dobré, první snímek pořídíte za dobu přibližně 1,46 sekundy, bez namáčknutí exponujete za třetinu sekundy a pokud máte předostřeno, tak je reakce okamžitá, ukládání snímku je také velmi rychlé, a to jednu sekundu. V režimu sekvenčního snímání pak můžete fotografovat rychlostí dvou snímků za sekundu. Čtyřnásobný zoom zvládne projet fotoaparát ua necelé dvě sekundy, a to jak z širokého ohniska na dlouhé, tak naopak.

D_27.jpg D_28.jpg
max. velikost | max. velikost 

Pokračování 3 / 3

KAPITOLA 3 - Hodnocení a demosnímky

Objektiv podává vynikající obrazové výsledky, při úplném odclonění je obraz v ploše ostrý, ke krajům je pak kresba měkčí, stačí však zaclonit o jednu clonu více a dostanete obraz ostrý až ke krajům.

Rozlišení objektivu je také velmi dobré, bez problémů odečtete na testovacím obrazci hodnoty přes 2 000 lph. Na delším ohnisku a při úplném odclonění jsou hodnoty o chlup horší, nicméně stále se blíží dvoutisícové hranici. O takto kvalitním objektivu si může nechat většina kompaktů pouze zdát a v některých případech překonává optika XZ jedničky i setové objektivy levných zrcadlovek.

wide_01.jpg wide_02.jpg wide_03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
wide_04.jpg wide_05.jpg wide_06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Široké ohnisko, postupně všechny pracovní clony
 
stred_01.jpg stred_02.jpg stred_03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
stred_04.jpg stred_05.jpg
max. velikost | max. velikost
Střední ohnisko (EQ 77 mm), postupně všechny pracovní clony
 
tele_01.jpg tele_02.jpg tele_03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
tele_04.jpg tele_05.jpg
max. velikost | max. velikost
Nejdelší ohnisko, postupně všechny pracovní clony
 

Krapet horší je to však v oblasti práce se šumem. Obrazový procesor poměrně drsně žehlí zašuměné obrázky, i když by to nebylo třeba. Snímač uvnitř digitálu totiž patří k největším, které se v kompaktech objevují a hladina šumu zde není rušivá.

Bohužel už při citlivosti ISO 400 je patrná ztráta detailů v těch místech scény, kde je obraz více zašuměný. Nezbývá tak, než fotografovat do RAWu a posléze snímky upravit v některém z editorů, protože sám digitál neumožňuje nijak ovlivnit redukci šumu.

D_40.jpg D_41.jpg D_42.jpg D_43.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_44.jpg D_45.jpg D_46.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Postupně citlivosti ISO 6400, 3200, 1600, 800, 400, 200 a 100
 

Celkově je tedy možné konstatovat, že do citlivosti ISO 400 je vše bez problémů, u citlivostí vyšších pak zaznamenáte zvýšenou hladinu šumu, respektive jeho výraznější žehlení. U nejvyšších citlivostí, které je možné nastavit (ISO 3200 a IS0 6400) už jsou snímky výrazně ovlivněny, neboť dochází i k barevným posunům.

Hodnocení

Olympus XZ-1 je typickým zástupcem pokročilých kompaktů, jeho přímou konkurencí jsou nejvyší modely značek Canon, Nikon a Panasonic. Oproti nim však nabídne Olympus nejen o chlup větší snímač, ale především vynikající objektiv se skvělou světelností F1,8-F2,2. Vše, co může od takové fotoaparátu uživatel očekávat, v něm najde. Ve srovnání s konkurencí má sice digitál méně tlačítek přímého přístupu, kompenzuje to však inteligentně řešeným ovládáním za pomoci submenu.

Asi největším nedostatkem tak zůstává práce obrazového procesoru při odšumování snímků, kdy dochází k poměrně razantnímu žehlení snímků. Nastavení procesoru bohužel není možné změnit, ale naštěstí jej lze obejít fotografováním do formátu RAW.

Příznivce videa jistě potěší možnost záznamu HD videa a ovládání jediným tlačítkem. Na druhou stranu však není možné nijak ovlivnit nastavení ukládání videa ani nastavení fotoaparátu při natáčení.

Pro zájemce o hledáček je k dispozici dvojice hledáčků (optický a elektronický), které je možno zasunout do sáněk na blesk a připojit přes systémový konektor pod nimi. Stejným způsobem se upevňuje také adaptér na externí mikrofon anebo makrosvětla se dvěma LEDkami. Co však zamrzí, je cena tohoto příslušenství.

Foto-Škoda-Olympus-XZ1.jpg
 

Plusy:

  • objektiv a jeho světelnost
  • displej
  • ovládání
  • příslušenství

Mínusy:

  • žehlení šumu
  • menší výdrž na baterie
  • cena příslušenství

Cena:

  • doporučená cca 11 490 Kč vč.DPH
  • na internetu cca 10 990 Kč vč. DPH

Demosnímky

D_01.jpg D_02.jpg D_06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_03.jpg D_04.jpg
max. velikost | max. velikost
 
D_07.jpg D_08.jpg
max. velikost | max. velikost
D_09.jpg D_10.jpg
max. velikost | max. velikost
D_11.jpg D_12.jpg D_16.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D_13.jpg D_14.jpg
max. velikost | max. velikost
D_15.jpg  D_17.jpgD_19.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
 D_18.jpg D_24.jpg
| max. velikost | max. velikost
 
D_21.jpg D_22.jpg D_20.jpgD_23.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
 
D_25.jpg D_26.jpg
max. velikost | max. velikost
 
D_29.jpg D_30.jpg
max. velikost | max. velikost
D_31.jpg D_32.jpg
max. velikost | max. velikost
D_37.jpg D_39.jpg
max. velikost | max. velikost
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud