Olympus Tough TG-6: detailnější displej, lepší makro a nové podvodní režimy

27. května 2019
TWEET SDÍLET
Po dvou letech Olympus představil novou generaci top modelové řady odolných kompaktů.

Novinka Tough T-6 nepřináší žádné revoluční změny, inovace se týkají především vylepšení vybraných fotografických režimů, konkrétně makra a focení pod vodou, ale dostalo se i na hardwarové prvky – zadní displej je nyní podstatně detailnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Olympus Tough TG-6 je jako předchůdce osazen 1/2,33" CMOS snímačem s efektivním rozlišením 12 Mpx. Senzor je mechanicky stabilizovaný, ovšem s nepříliš oslnivou účinností 2,5 EV. Citlivost je možné nastavit v rozmezí ISO 100–12 800. Data se ukládají ve formátu JPEG nebo 12bitových souborech RAW.

Beze změny zůstala i další zásadní součást snímací soustavy – objektiv nabídne tradiční ohniskový rozsah (ekv.) 25–100 mm při světelnosti F2–4,9. Právě světelností zoomu vyniká tato řada odolných kompaktů Olympusu nad přímými konkurenty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nadstandardem je také závit před přední čočkou, díky němuž lze k fotoaparátu připevnit nejen filtry, ale i nejrůznější předsádky. Výrobce nezapomněl ani na multiexpozice v podobě funkcí Focus Bracketing a Focus Stacking. Pro navýšení dynamického rozsahu snímku lze využít režim HDR (i pod vodou).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Automatické ostření funguje na bázi vyhodnocování kontrastu a je schopné zaostřit již od 1 cm v režimu super makro. Jako u předchozího modelu je k dispozici Mikroskopický režim, nyní si v něm však můžete zvětšit náhled záběru až 44,4×. Nově je navíc tento mód dostupný v módu programové automatiky či priority clony. Užít si můžete i sledování objektu a detekce tváře.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kromě fotografických režimů zmíněných v předchozí větě najdeme v nabídce mód plně automatický, uživatelský, umělecké filtry, videorežim a samostatnou položkou na kruhovém voliči je také podvodní fotografie. Pro focení pod vodou přibyly nové nástroje, vedle možnosti výše uvedeného mikroskopického přiblížení přibyly volby vyvážení bílé podle hloubky ponoru (ve 3 krocích).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nejen ve vodním šeru oceníte vestavěný blesk, který je možné nastavit i manuálně, popř. jej použít jako doplňkový, a dokonce jej lze použít k řízení externí blesků značky Olympus (1 kanál, 1 skupina). Jediným inovovaným hardwarovým prvkem je zadní 3" displej, u něhož bylo rozlišení navýšeno z velmi slabých 460 000 na 1 040 000 bodů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

Fotoaparát umí pořizovat série snímků rychlostí 20 sn./s, přičemž buffer pojme 14 RAWů a neomezené množství JPEGů. Závěrka pracuje v rozsahu časů 4–1/2 000 s. Zavedeným standardem je podpora natáčení 4K videa při frekvenci 30 sn./s do souborů MOV. Dostupné jsou také vysokorychlostní sekvence ve Full HD při 120 sn./s či režim časosběru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samozřejmou výbavou současných fotoaparátů je modul WiFi (k bezdrátovému přenosu dat a dálkovému ovládání), jemuž – u outdoorového přístroje zcela očekávatelně – sekunduje modul GPS. K dispozici tak máte elektronický kompas, manometr, teploměr i vodováhu. Tyto informace můžete ukládat k pořízeným snímkům prostřednictvím aplikace Ol. Track.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Olympus Tough TG-6 nabízí stejnou odolnost jako předchozí model. Odolá pádu z výšky 2,1 m, tlaku 100 kg, mrazu do -10 °C a můžete se s ním potopit do hloubky až 15 m (s pouzdrem PT-059 až do 45 m). K přístroji si můžete zakoupit řadu příslušenství – LED světlo, difuzér, předsádky a další. 

Kompakt nabídne rozměry 113 × 66 × 32,4 mm a váhu 253 g (včetně akumulátory a SD karty). Data se ukládají na paměťové karty typu SD. Avizovaná výdrž baterie na jedno nabití činí 340 snímků. Novinka bude dostupná ve dvou barevných variantách – černé a červené – od konce června. Zatím je známá pouze cena pro americký trh, a to 449 USD.

Speciál o podvodní fotografii

Fotografování pod vodou nepotřebuje jen speciální vybavení, ale často úplně jiný přístup, než na který jste zvyklí na souši. Podvodní focení má svá pravidla, svá úskalí, ale současně samozřejmě také atraktivní výsledky.

Témata článku: Technika, Kompaktní fotoaparáty, Podvodní foto, Příslušenství, Olympus

Určitě si přečtěte

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete mít ve fotobrašně

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete mít ve fotobrašně

správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci. S objektivy je to velmi podobné, proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

2 Petr Březina

Petr Březina
Objektivy
Zenjix Soratama – předsádka, která vám pomůže s kreativitou

Zenjix Soratama – předsádka, která vám pomůže s kreativitou

Petr Březina

Petr Březina
Příslušenství
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

10 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily