Olympus Stylus 1 – světelný ultrazoom v praxi

9. května 2014
TWEET SDÍLET
Nový přírůstek do stáje pokročilých kompaktů Olympus je v současné nabídce fotoaparátů opravdu unikátní. Ultrazoom s konstantní světelností F2,8 je něco, co na pultech jen tak nepotkáte.

Přidejme hranatý retro design, integrovanou krytku objektivu, tělo z hořčíkové slitiny nebo vestavěný Wi-Fi modul a máme kousek, který určitě stojí za bližší prozkoumání. Ve stručnosti se nejprve podívejme dovnitř přístroje.

Dvanáctimegapixelový snímač BSI-CMOS 1/1,7“ o velikosti 7,44 × 5,58 mm produkuje obrázky v maximálním rozlišení 3968 × 2976 px. O zpracování obrazu se stará procesor TruePic VI. V ostření se spoléháme na 35 AF bodů, ostření pracuje na principu porovnávání kontrastu. Rychlost závěrky můžeme volit v rozmezí 60 sekund až 1/2000 a zaznamenat můžeme až 7 snímků za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co je ale zajímavější – k dispozici je unikátní rozsah ohnisek (v přepočtu 28 až 300 mm) a zejména světelnost F2,8, která nepotřebuje přívlastek „krásná“, neboť je krásná sama o sobě. A to zejména tehdy, když si uvědomíme, kolik bychom vydali financí za obdobný rozsah a světelnost třeba na zrcadlovce. Nemluvě o tom že je digitál vybaven stabilizací. Ve spojení s poměrně velkým snímačem, než je u kompaktů běžné, se jistě máme na co těšit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poctivě řešený design

Dalšími zajímavými prvky jsou zejména integrovaná čtyřlamelová krytka objektivu – nemusíte se tak bát, že ji ztratíte, a pokud by vám nevyhovovala, máte možnost ji odšroubovat (např. při používání předsádek). Nad objektivem je ukryt malý výklopný blesk a nad ním pak sáňky pro připojení externího blesku, na spodní straně pak závit pro stativ. Velký 3“ LCD panel disponuje rozlišením 1 040 000 px a je dotykový a výklopný (nahoru a dolů, nikoli do stran).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tělo je vyvedeno v hořčíkové slitině a působí velmi solidním dojmem. Skoro byste měli pocit, že držíte v ruce zrcadlovku, kdyby nebyl přístroj tak malý, že se v podstatě vejde do kapsy – nebo aspoň do větší kapsy. Srovnávání se zrcadlovkou přispívá i elektronický hledáček, který je umístěn nad objektivem a je poměrně masivní, což je dáno velkou gumovou očnicí. Rozlišení 1 040 000 px poskytuje dostatečně jasný a věrný obraz. U přístroje těchto rozměrů a ceny je to velmi příjemný bonus, i když za cenu zvětšení kompaktu.

Klepněte pro větší obrázek 

Hledáček je stejný, jako u modelů z řady OM-D, tedy velký s perfektním obrazem, vedle hledáčku je snímač přiložení fotoaparátu k oku, který zajišťuje automatické přepínání obrazu mezi hledáčkem a zadním displejem. Zajímavou vychytávkou je zde to, že při vyklopení displeje se tento snímač odpojí, takže např. v okamžiku, kdy před hledáček strčíte prst, tak se obraz nepřepne. Je to detail, ale podstatný, jelikož konkurence v tomto místy pokulhává.

Všechny ovládací prvky jsou umístěny velmi intuitivně. Nechybí pro Olympus typický kruhový ovladač na obrubě objektivu, dvě funkční tlačítka, nastavitelná spoušť videa nebo třeba přítomnost uživatelsky volitelných programů C1 a C2 – to vše umožňuje ve velké míře přizpůsobit ovládání požadavkům fotografa. Samozřejmostí je také rychlé menu přístupné přes tlačítko OK.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Gumový grip je poměrně výrazný a poskytuje velmi dobrou oporu pravé ruce, na zadní straně je navíc velká gumová plocha pro oporu palce. Horní straně dominuje otočný volič režimů vlevo a vpravo pak dialogové kolečko.

Technické specifikace

 • Snímač: 12Mpx BSI-CMOS 1/1,7“ (7,44 × 5,58 mm)
 • Maximální rozlišení: 3968 × 2976 obr. bodů
 • Ostření: kontrastní – 35 ostřících bodů
 • Objektiv: 28–300 mm (fyzicky 6,0–64,3 mm) s konstantní světelností F2,8 a optickou stabilizací obrazu
 • Zaostření: od 10 cm (v makro režimu od 1 cm)
 • Rychlost závěrky: 1/2000–60 s
 • Hledáček: Elektronický s rozlišením 1 440 000 px
 • Rozsah citlivosti: ISO 100–12 800
 • Video: full HD (1920 × 1080) záznam se stereo zvukem (formát MPEG-4, AVC/H.264)
 • Displej: 3“ dotykový a výklopný LCD panel s rozlišením 1 040 000 obr. bodů
 • Rychlost snímání: 7 sn./s
 • Paměťové karty: SD/SDHC/SDXC
 • Rozměry: 116,2 × 87 × 56,5 mm
 • Hmotnost: 402 g (včetně baterie a paměťové karty)
 • Doporučená cena: 16 490 Kč

Témata článku: Fotoaparáty, Technika, Testy, Kompaktní fotoaparáty, Superzoomy, Olympus


Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Kompaktní širokoúhlý objektiv Nikon má trochu problémy s identitou – je seťákem nebo nástrojem pro profesionály? Nebo je určený pro dovolenkáře?

Jan Pánek
Širokoúhlé objektivyNikon
Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Jakub Čížek
Zoner Photo StudioFotografický software
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily