Olympus přináší mírná vylepšení v modelu OM-D E-M10 Mark IV a nový teleobjektiv 100–400 mm

5. srpna 2020
TWEET SDÍLET

Olympus sebral vítr z plachet mnoha škarohlídům, kteří prorokují značce brzký zánik. Jak ovšem společnost uvedla, prodej fotografické divize pro ni neznamená konec vývoje, ale spíše naopak.

Důkazem toho by měla být nová bezzrcadlovka formátu micro 4/3, která v portfoliu nahrazuje základní model řady OM-D. Aktuálně tedy nese E-M10 přídomek Mark IV, čímž odkazuje již na čtvrtou generaci malého systémového kompaktu.

Klepněte pro větší obrázek

Ve srovnání s předchůdcem se však novinka liší poměrně málo. Design přístroje zůstal prakticky beze změny – grip pro držení je tentokrát více ergonomicky tvarovaný, což by mělo zajistit lepší a pohodlnější úchop.

Další změnou je pak upravený kloub hlavního displeje, ten dříve umožňoval náklon displeje směrem dolů pouze v cca 45° úhlu, čtvrtá generace přidává kloub s možností vyklopení displeje až o 180°, takže si na své přijdou zejména milovníci selfie.

Více pixelů a rychlejší ostření

Uvnitř fotoaparátu se odehrála změna o něco větší – fotoaparát je nově osazen 20Mpx snímačem Live MOS, který spolupracuje s nejnovějším obrazovým procesorem TruePic VIII, využívaným u profesionálních modelů řady E-M1.

Díky této změně se mohou uživatelé těšit také na lepší výkon v rámci ostření, kde byl upraven algoritmus pro kontinuální ostření včetně trackingu a nově je přidaná možnost sledování tváří nebo oka. Samotné ostření pracuje s celkem 121 zaostřovacími body.

Vyšší výkon obrazového procesoru se projevil také v pracovních rychlostech fotoaparátu, který dosahuje v rámci sekvenčního snímání rychlosti 15 sn/s (elektronická závěrka), respektive 8,7 sn/s (mechanická závěrka). V případě RAW je možné v rámci sekvence uložit až 42 snímků při použití elektronické závěrky, u mechanické je omezení pouze kapacitou použité paměťové karty.

Z praktických vylepšení je třeba zmínit stabilizaci s účinností až 4,5 EV, bezdrátové ovládání externích blesků, dostupnost plně tiché závěrky ve všech expozičních režimech a především pak možnost nabíjení fotoaparátu prostřednictvím USB portu (například z powerbanky).

Z pohledu kreativní (a líbivé) fotografie je k dispozici celkem 16 filtrů, včetně nového filtru Polaroid, které je možné uživatelsky jemně doladit přímo na obrazovce. Scénické režimy pak dostaly nové Panorama.

Vzhledem k tomu, že má fotoaparát plně výklopný displej pro fotografování a natáčení selfie, je tomu uzpůsobeno i uživatelské rozhraní na displeji pro snadnější záznam. S tím souvisí také režim e-Portrét s automatickou retuší fotografovaného obličeje. Možnosti videa zůstaly stejné, jako u předchůdce – tedy maximálně 4K rozlišení při 30 sn/s.

Ovládání je veskrze stejné, mezi komunikační rozhraní však proniklo Bluetooth sloužící pro připojení telefonu v režimu vzdálené spouště, vzdálení ovládání s živým náhledem je nadále realizováno prostřednictvím Wi-Fi.

Novinka by se měla objevit na trhu v polovině srpna, cena byla stanovena na 18 999 Kč za tělo. K dispozici však bude digitál i v několika setech s objektivy. Vybírat bude možné mezi stříbrným a černým provedením.

Kam až dohlédneš – M.Zuiko Digital ED 100–400 mm F5,0–6,3 IS

Mnohem zajímavější novinkou je dlouhý teleobjektiv, určený především sportovním a wildlife fotografům. Již tak dlouhé ohnisko se po nasazení na fotoaparát ještě prodlouží, díky menšímu snímači je tak efektivní ohnisko tohoto skla 200–800 mm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud byste však toužili ještě po delším ohnisku, je možné využít jeden z nových telekonvertorů 1,4× nebo 2,0× kdy se efektivní rozsah ohnisek prodlouží až na 400–1600 mm. Objektiv zaostřuje od vzdálenosti 1,3 m, a to v celém rozsahu ohnisek, maximální zvětšení tak dosahuje 0,57×. Pro rychlejší práci je k dispozici omezovač ostřicího rozsahu ve třech stupních.

Optická konstrukce zahrnuje kombinaci čtyř ED členů (Extra-low Dispersion) pro potlačení rozptylu barev, dvou Super HR členů (Super High Refractive Index) a dvou HR členů (High Refractive Index) pro jasné a čisté zobrazení až do krajů obrazu v celém rozsahu ohnisek. Čočky jsou pak ošetřeny ochranou vrstvou ZERO pro eliminaci odlesků a závoje.

Vzhledem k zaměření objektivu je tento utěsněn proti prachu, vlhkosti a působení nízkých teplot. Stabilizace samotná umožňuje prodloužit expoziční čas až o 3 expoziční stupně. Na trhu bude objektiv také od poloviny srpna, jeho cena byla stanovena na 34 999 Kč.

Témata článku: Objektivy, Technika, Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Olympus, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz