Olympus PEN E-P5 – další stupeň kvality?

16. září 2013
TWEET SDÍLET
Na sklonku léta přichází na pulty obchodů Olympusu E-P5 z řady PEN, který si firma nadělila k letošnímu 50. výročí. Výrazně retro designové tělo připomínající 60. léta v sobě skrývá řadu špičkových technologií.

Model navazující na velmi populární E-P3 přináší zejména velmi rychlé ostření, 5osou optickou stabilizaci, která byla dříve devizou jen nejvyšších modelů (OM-D E-M5), nebo propojení s chytrým telefonem pomocí Wi-Fi.

Mluví se také o velkém skoku v obrazové kvalitě. Očekávání jsou tedy velká. Jak jim nový model dostál? První dojem z fotoaparátu je jeho precizně provedené, kovové tělo. S designem jakoby se člověk vrátil do dob, kdy každá správná domácnost měla doma Praktiku. Kovové tělo znamená logicky i vyšší váhu – 420 g včetně akumulátoru. V kombinaci s lehoučkým objektivem M.Zuiko 17 mm F1,4, který jsem měla k dispozici, to však bylo jen něco přes půl kilogramu.

Klepněte pro větší obrázek 

Ergonomie na jedničku

Všechny prvky jsou rozmístěny velmi intuitivně. Podobně jako u většiny zrcadlovek je k dispozici přední i zadní otočný volič, jejichž funkci si navíc můžete přednastavit ve dvou variantách a mezi nimi pak přepínat pomocí páčky pod tlačítkem spouště videa. Kruhový volič expozičních režimů nabízí klasické A, S, P, M možnosti, někoho však může mrzet absence uživatelsky navolených režimů C1 a C2, pro které tak člověk musí do menu.

Osobně mně také vadilo tlačítko pro vyskočení blesku, které je velmi citlivé. Pokud tak člověk vloží foťák volně do tašky, nikoli do fotobrašny, může se lehce stát, že blesk „sám“ vyskočí a při další manipulaci s taškou se poškodí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pohled na třípalcový displej s rozlišením 1 037 000 px je opravdu potěšením. Ani focení na přímém slunci nebylo problémem. Displej je navíc vyklápěcí a dotykový. Můžeme jej tedy využít jak pro samotné focení, tak pro nastavování parametrů (ve speciálním režimu Live SCP, který ale musíme nejprve aktivovat v Uživatelském menu).

Klepněte pro větší obrázek 

K fotoaparátu je možno přikoupit také elektronický hledáček VF-4 s výborným rozlišením 2,36 Mpx a 100% pokrytím, který jsem měla také pro testování k dispozici. Pohled do něj je podobný, jako pohled do hledáčku zrcadlovek, je výklopný o 90 stupňů a má kvalitní očnici. Vzhledem k jeho poměrně vysoké ceně a kvalitě displeje ale rozhodně není nezbytný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K dotykovému displeji se váže také jedna vtipnější „výtka“. Je velmi citlivý, pokud Vám tedy zapnutý přístroj visí na krku a máte aktivovánu dotykovost displeje, ani se nenadějete a máte na kartě pár nových snímků. A vyfotili jste je břichem.

Rychlost nade vše

Jednou z klíčových vlastností tohoto přístroje je jeho rychlost, a to zejména rychlost ostření, jak při běžném focení pomocí spouště, která patří opravdu k těm nejlepším u fotoaparátů této kategorie, tak při focení přes dotykový displej. Při focení přes displej stačí aktivovat dotykovost displeje a pak prstem kliknout na téměř kterékoli místo snímané plochy.

Klepněte pro větší obrázek

Doba od dotyku po expozici je opravdu krátká a nemusíte předem nastavovat ostřící bod. I když pro běžné focení jsem se raději vždy spolehla na klasické zmáčknutí spouště. V menu lze mimochodem nastavit urychlení odezvy spouště (v tomto modu však aparát spotřebovává rychleji baterii).

Klepněte pro větší obrázek

Nejkratší čas, který můžeme použít, je nově 1/8000 s, což se může hodit zejména při nutnosti dosažení velmi malé hloubky ostrosti při nadmíře světla. Hodnoty ISO se pohybují v základním rámci mezi 200 a 25 600. Lze nastavit také Low ISO (ekvivalent 100), ale v režimu mírně zúženého dynamického rozsahu.

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát disponuje CMOS snímačem s 16,1 Mpx o velikosti 17,3 x 13 mm a výrobce sliboval skvělou obrazovou kvalitu s nízkou hladinou šumu. Mluví se o snímači nové generace, zejména ve srovnání se snímačem v předchozím modelu EP-3. Ať už si o výrocích myslíme cokoli, faktem je, že vypořádání se se šumem snímače je na opravdu skvělé úrovni.

Klepněte pro větší obrázek 

Témata článku: Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Technika, Testy, Olympus


6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Zpověď modelky: Stydím se, ale fotit akty mě baví

Zpověď modelky: Stydím se, ale fotit akty mě baví

Pro mnohé je to umělecká vášeň a radost z focení, pro jiné však taky činnost hodná opovržení. Jak vnímá focení aktů modelka, která se touto tvorbou baví už od střední školy?

Andrea Karlíková
Rozhovory
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Fotografie měsíce: Pod mostem

Fotografie měsíce: Pod mostem

Hledat společný průsečík šestnácti vybraných fotografií je tentokráte poměrně snadné. Stojíme před otázkou ontologickou, v čem spočívá základní charakteristika našeho bytí?

Michal Černý
Fotografie týdne