Olympus OM-D: Vzkříšení kinofilmové legendy

Olympus představil novou řadu kompaktů-nezrcadlovek s výměnnými objektivy. Fotoparáty v hranatém retro designu mají název OM-D.

Začátek roku přinesl důležité novinky v oblasti tzv. nezrcadlovek. V polovině ledna na kolbiště přibyl nový hráč, firma Fujifilm s ambiciózním modelem X-Pro 1, a odpověď ze strany zavedených výrobců na sebe nenechala dlouho čekat.

hce counter]: Object reference not set to an instance of an object.-->

Olympus OM

Kinofilmové zrcadlovky Olympus OM se vyráběly v letech 1972 až 2002. Modely byly rozdělené do dvou řad: napřed se jednalo o profesionální fotoaparáty, na konci sedmdesátých let se k nim přidaly i přístroje pro běžné fotografy.

Historii řady OM podrobně mapuje Wikipedia.

Hned je na místě otázka: Co má nová řada fotoaparátů Olympus OM-D respektive její první model E-M5 společného s legendárními filmovými zrcadlovkami?

Zrcátko to samozřejmě není. Vzhledem k tomu, že konkurenční výrobci DSLR nechaly E-system daleko za sebou, je pro Olympus výhodnější rozšiřovat portfolio na poli tzv. nezrcadlovek. Proslulý zrcadlovkový přídomek OM je tedy spíš chytrým marketingovým tahem. OM-D po svém filmovém jmenovci zdědil pouze důraz na kompaktnost, estetický dojem a údajně precizní zpracování. Olympus E-M5 má ve skutečnosti mnohem blíže ke svému současníkovi PENu E-P3.

Mimochodem: soubory s obrázky na novinářském webu Olympusu se jmenují například PEN_OMD_back.jpg. Že by to byl zůstatek nějakého původního záměru s názvem, nebo Olympus interně řadí OM-D k PENu?

Techradar srovnává Olympus E-M5 s PENem E-P3

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

V horním řádku je nový digitální Olympus OM-D E-M5, pod ním pro srovnání zrcadlovka OM-1 z roku 1972 (foto: Steve Martin) a OM-2 z roku 1975 (foto: Lex Tollenaar). Jsou si trochu podobné?

Tělo Olympusu E-M5 je vyrobeno z hořčíkové slitiny, je odolné prachu, vodě a jiným zplodinám. Rozmístění ovládacích prvků slibuje nadprůměrný komfort. Bonusem jsou dva kruhové voliče pro přesné nastavení expozice a dvě programovatelná tlačítka. K filozofii zrcadlovek se E-M5 hlásí možností použití dvoudílného bateriového gripu HDL-6.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Olympus E-M5 s bateriovým gripem. Jsme zvědaví, jak nový fotoaparát bude ovládat

Kamarádi ze čtyř třetin

Olympus E-M5 slibuje radikální vylepšení obrazové kvality. To má být výsledkem kombinace údajně nového snímače High-Speed Live MOS o rozlišení 16 Mpx, který je pravděpodobně stejný jako u Panasonicu GX 1, a procesoru TruePic VI, jenž se osvědčil v PENu. Spekuluje se dokonce o tom, že E-M5 má produkovat o 40 % méně šumu než poslední PEN.

Jaká bude realita, teprve uvidíme. Nutno říci, že obrazový výstup Panasonicu GX 1 je velmi dobrý i při nastavení vysoké citlivosti. V kombinaci s novým procesorem se proto u E-M5 můžeme dočkat zajímavých výsledků. Aktuálně jsou testovací snímky na webu Olympusu k dispozici pouze v malém rozlišení.

Dalším prvkem Olympusu E-M5 je vestavěný elektronický hledáček. Jeho zabudování do těla se dalo očekávat v budoucnu u řady PEN, která tak nejspíš zůstane odkázána na externí model hledáčku VF-2.

Elektronický hledáček Olympusu E-M5 má rozlišení 1 440 000 obrazových bodů a 100% pokrytí záběru, zpoždění zobrazování scény by mělo být takřka nulové. Vyjma standardních informací o rychlosti závěrky a velikosti clony dokáže hledáček zobrazovat aktuální změny ve vyvážení bílé, kompenzaci expozice či zvolený poměr stran. Zmíněné parametry a funkce jsou tuším dostatečným argumentem pro toho, kdo by u podobného modelu vyžadoval optický hledáček. Aby toho nebylo málo, nový EVF dokáže detekovat přiblížení oka; po oddálení se automaticky vypíná a přepíná na obrazovku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej Olympusu E-M5 je stejně jako u PENu E-P3 výklopný a dotykový.

Výzvou k experimentům je funkce Live-Bulb. Na obrazovce lze sledovat, jak se v průběhu dlouhé expozice snímek postupně prokresluje. Je-li fotograf spokojen se zobrazovaným snímkem, může proces exponování ihned ukončit.

Já jsem rychlost

V době honby za co nejvyšším rozlišením snímače fotoaparátu, sází Olympus – vědom si limitů menšího čipu Micro Four Thirds – na jinou kartu. Esem v rukávu nového EM-5 má být velmi rychlý a v digitálním fotosvětě údajně absolutně nejrychlejší autofokus. Lepší by mělo být i zaostřování na pohybující se objekty.

Světovým primátem Olympusu E-M5 má být také obrazová stabilizace v pěti osách. Je schopna zároveň kompenzovat pět typů pohybů: naklápění, stranové stáčení, vodorovný a svislý pohyb a otáčení kolem optické osy. Stabilizace funguje i během natáčení videa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládací prvky na zadní straně fotoaparátu a pohled z boku. Samotné tělo má tloušťku 42 mm. Už jste si také určitě všimli, že E-M5 se bude dodávat v černém nebo stříbrném designu

Co na sebe?

Olympus E-M5 nemá vestavěný blesk. Místo něj je v balení snímatelný blesk FL-LM2 se směrným číslem 10 při ISO200. K dispozici bude i nový blesk FL-600R, slibující rychlejší znovu nabíjení a světlo LED pro natáčení klipů.

Tělo Olympusu E-M5 bude k dispozici v dubnu, a to buď samostatně, nebo v kitu s objektivem M.Zuiko Digital ED 12–50mm F3,5–6,3 EZ. Ve vývoji jsou i dva zcela nové objektivy s pevným ohniskem 75 mm F1,8 a objektiv makro 60 mm F2,8.

Klepněte pro větší obrázek
Nahlédnutí pod kapotu

Technické parametry

 • Bajonet objektivu: Micro 4/3
 • Snímač: Live MOS, 17,3 × 13,0 mm, 16,1 Mpx, maximální rozlišení 4 608 × 3 456 bodů
 • Procesor: TruePic VI
 • Obrazový stabilizátor: stabilizace v pěti osách
 • Citlivost: ISO 200 až 25 600 (nastavitelné, z výroby ISO 200 až 1 600)
 • Ostření: FAST AF, 35 ostřicích zón, AF lampa, Full time AF
 • Závěrka:1/4000 až 60 s
 • Měření expozice: TTL s otevřenou clonou, režimy – ESP integrální, bodové, integrální se zdůrazněným středem, přeexpozice, podexpozice
 • Expoziční režimy: P, A, S, M, Bulb, čas, i-Auto, scénické režimy, umělecký filtr
 • Hledáček: EVF, 1 440 000 pixelů, 100% pokrytí záběru, zvětšení 1,15×
 • Displej: OLED 3“, výklopný, dotykový, 610 000 pixelů
 • Formáty záznamu: RAW (12 bit), RAW+JPEG, JPEG, MPO (3D)
 • Video: MOV (MPEG-4AVC/H.264), AVI (Motion JPEG), Full HD 1920 × 1080, max. 22 min (20 Mb/s)
 • Paměťové médium: SD (SDHC, SDXC, UHS-I kompatibilní)
 • Rozměry a hmotnost bez gripu: 121 × 89 × 42 mm, 373 g
 • Cena: tělo – 1 000 USD (přepočet 18 700 Kč), tělo s M.Zuiko Digital 14–42 mm – 1 100 USD (20 500 Kč), tělo s M.Zuiko Digital 12–50 mm – 1 300 USD (24 300 Kč)
hce counter]: Object reference not set to an instance of an object.-->

Kompletní technickou specifikaci najdete na stránkách Olympusu. Podívejte se také na samostatný web věnovaný nové řadě OM-D.

O Olympusu OM-D EM-5 diskutujeme na fóru

První pohled na EM-5 natočilo Dpreview:

 

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Olympus

Určitě si přečtěte

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

4 Petr Březina

Petr Březina
ZeissKompaktní fotoaparáty
Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

5 Adam Kos

Adam Kos
Selfie