Není tomu tak dlouho, co uvedl Olympus nástupce svojí první profi bezzrcadlovky. Dnes se dostala na řadu nejmenší varianta řady OM-D, model E-M10 Mark II, která se inspiruje u pokročilých sourozenců.
Řada bezzrcadlovek OM-D znamenala při svém uvedení zásadní zlom ve vnímání této skupiny digitálních fotoaparátů. Dříve uváděn modely totiž neměly hledáček a když už byl nějaký k dispozici, bylo jeho rozlišení mizerné a rychlost zobrazení pomalá.
První uvedený model OM-D E-M5 se dočkal letos na jaře svého nástupce s označením Mark II a nutno dodat, že oproti první generaci doznal několika podstatných změn, a to nejen uvnitř, ale také zvenku. Zásadně se totiž zlepšila ergonomie.
V lednu loňského roku byla představena nejmenší a nejlevnější bezzrcadlovka řady OM-D, model E-M10, který posbíral spoustu ocenění a patří k tomu lepšímu mezi bezzrcadlovkami do 20 000, především se to týká hledáčku a celkového ovládání
.
Dnes se i tento nejmenší model dočkal nástupce s označením Mark II a jak jsme předpokládali, přináší řadu funkcí a technologií převzatých z vyššího modelu E-M5 Mark II. Asi nejvýraznější změnou je pak možnost záznamu 4K vide, kterou zatím žádný model řady OM-D nemá.
Ve znamení ergonomie
Fotoaparát doznal značných změn, co se vnějšího designu týká, mimo to má nově také celokovové tělo, které by mělo být odolnější. Na přední straně k mnoha změnám nedošlo, ty zásadní se odehrály na straně horní.
Hlavní volič expozičních režimů se přesunul z levé strany na pravou stranu vedle hranolu s bleskem a hledáčkem. Hlavní vypínač se zase přemístil ze zadní stěny vedle displeje na horní levou stranu, kde výrazně dominuje celému fotoaparátu a dodává mu ještě více retro nádech, zajímavým detailem je vyklápění blesku stejným ovladačem.
Praktickou změnou je úprava dialogových voličů, které se částečně přeskupily a zadní je blíže palci pravé ruky, takže i celkové ovládání bude jednodušší a pohodlnější. Oba dva rollery jsou nyní také v chromovaném a broušeném provedení a narostla jejich výška.
Celkem tři funkční tlačítka si našla také své nové místo – hned to první je umístěno na opoře pro palec pravé ruky, takže bude velmi snadné jej právě palcem tisknout, druhé najdete vedle spouště integrované do předního rolleru a třetí je umístěno na levé straně vedle hlavního vypínače.
Displej zůstal pouze výklopný bez možnosti otočení, nově je však vybaven ochrannou vrstvou, která by měla zabránit ulpívání otisků. Výrobce dotáhnul o krůček dál ovládání fotoaparátu, jelikož díky dotykové vrstvě je nyní možné nejen prohlížet snímky a fotografovat, ale s fotoaparátem u oka je možné na dotykové obrazovce vybírat ostřící bod. Podobný systém použil u svojí zrcadlovky také Nikon.
Elektronický hledáček se také dočkal změny a nyní by měl být velmi podobný jako u modelu EM-5 Mark II, který ho má ale větší, rozlišení poskočilo na 2,36 Mpx a pokrývá 100 % snímané scény. Samozřejmě díky tomu, že se jedná o elektronický OLED displej, tak je možné v hledáčku zobrazit veškeré informace, které jsou dostupné i na displeji. Nová je funkce S-OVF neboli simulace optického hledáčku, kdy jsou vypnuty reálné náhledy změny expozice a hledáček je připodobněn tomu u zrcadlovek.
Co nového uvnitř?
V případě snímače se Olympus drží osvědčeného 16 Mpx CMOS snímače, kterému sekunduje obrazový procesor TruePic VII. samozřejmostí je snímání do RAWu a JPEGu, rozsah citlivostí je možné vlit v rozmezí ISO 100 – 25 600. Také počet ostřících bodů zůstal stejný a to 81.
Nová je však stabilizace obrazu – původně tříosou nahradila nová pětiosá stabilizace převzatá z modelu E-M1 / E-M5. Stabilizace by měla eliminovat všemožné typy chvění a v důsledku prý umožní prodloužit expozici až o 4EV.
V nabídce objevíte také dva nové kreativní filtry, možnost zvolit jednu ze 4 barev zvýraznění při použití focus peakingu anebo funkci elektronické tiché závěrky s časem až 1/16 000 s. Pro fotografy architektury přidal Olympus tzv. digitální shift pro rovnání kácejících se linií.
Asi nejvýraznější změny se udály v oblasti záznamu videa, kde Olympus stále dohání konkurenci, především pa modely Panasonic Lumix, postavení na stejném micro 4/3 standardu. Model E-M10 Mk II má shodné videomožnosti jako vyšší zástupce E-M5 Mk II.
K tomu přidává větší nabídku snímkovacích frekvencí (24/25/30/50/60 sn./s), Live HDMI výstup a 4K video v režimu time laps. Klasický videozáznam je dostupný pouze ve full HD režimu ve formátu H.264, k dispozici je také nekomprimovaný formát ALL-I.
Rozměry fotoaparátu jsou 119,5×83,1×46,7 mm při hmotnosti 342 gramů a bude dostupné v černé a stříbrné barvě. K tělu bude možné dokoupit řadu volitelného příslušenství včetně gripu pro lepší držení při použití teleobjektivů. Vedle gripu bude v nabídce také automatická krytka objektivu a kožené pouzdro ve dvou barvách.
Na trh přijde nový OM-D E-M10 Mark II v druhé polovině září v několika různých setech – očekávat lze kit s objektivem 14–42 v klasické a elektronické (EZ) verzi. Přesná cena pro český trh zatím nebyla stanovena, podle zahraničních zdrojů by se měla pohybovat kolem 650 USD za samotné tělo a 800 USD za tělo v objektivem M.Zuiko Digital ED 14–42 mm F3,5–5,6 EZ, což by odpovídalo přibližně 18 000 Kč za tělo a 23 000 za set s objektivem.