Olympus OM-D E-M10 Mark II – 4K time lapse v kapesním provedení

25. srpna 2015
TWEET SDÍLET
Není tomu tak dlouho, co uvedl Olympus nástupce svojí první profi bezzrcadlovky. Dnes se dostala na řadu nejmenší varianta řady OM-D, model E-M10 Mark II, která se inspiruje u pokročilých sourozenců.

Řada bezzrcadlovek OM-D znamenala při svém uvedení zásadní zlom ve vnímání této skupiny digitálních fotoaparátů. Dříve uváděn modely totiž neměly hledáček a když už byl nějaký k dispozici, bylo jeho rozlišení mizerné a rychlost zobrazení pomalá.

První uvedený model OM-D E-M5 se dočkal letos na jaře svého nástupce s označením Mark II a nutno dodat, že oproti první generaci doznal několika podstatných změn, a to nejen uvnitř, ale také zvenku. Zásadně se totiž zlepšila ergonomie.

Klepněte pro větší obrázek

V lednu loňského roku byla představena nejmenší a nejlevnější bezzrcadlovka řady OM-D, model E-M10, který posbíral spoustu ocenění a patří k tomu lepšímu mezi bezzrcadlovkami do 20 000, především se to týká hledáčku a celkového ovládání

.Klepněte pro větší obrázek

Dnes se i tento nejmenší model dočkal nástupce s označením Mark II a jak jsme předpokládali, přináší řadu funkcí a technologií převzatých z vyššího modelu E-M5 Mark II. Asi nejvýraznější změnou je pak možnost záznamu 4K vide, kterou zatím žádný model řady OM-D nemá.

Ve znamení ergonomie

Fotoaparát doznal značných změn, co se vnějšího designu týká, mimo to má nově také celokovové tělo, které by mělo být odolnější. Na přední straně k mnoha změnám nedošlo, ty zásadní se odehrály na straně horní.

Hlavní volič expozičních režimů se přesunul z levé strany na pravou stranu vedle hranolu s bleskem a hledáčkem. Hlavní vypínač se zase přemístil ze zadní stěny vedle displeje na horní levou stranu, kde výrazně dominuje celému fotoaparátu a dodává mu ještě více retro nádech, zajímavým detailem je vyklápění blesku stejným ovladačem.

Klepněte pro větší obrázek

Praktickou změnou je úprava dialogových voličů, které se částečně přeskupily a zadní je blíže palci pravé ruky, takže i celkové ovládání bude jednodušší a pohodlnější. Oba dva rollery jsou nyní také v chromovaném a broušeném provedení a narostla jejich výška.

Celkem tři funkční tlačítka si našla také své nové místo – hned to první je umístěno na opoře pro palec pravé ruky, takže bude velmi snadné jej právě palcem tisknout, druhé najdete vedle spouště integrované do předního rolleru a třetí je umístěno na levé straně vedle hlavního vypínače.

Klepněte pro větší obrázek

Displej zůstal pouze výklopný bez možnosti otočení, nově je však vybaven ochrannou vrstvou, která by měla zabránit ulpívání otisků. Výrobce dotáhnul o krůček dál ovládání fotoaparátu, jelikož díky dotykové vrstvě je nyní možné nejen prohlížet snímky a fotografovat, ale s fotoaparátem u oka je možné na dotykové obrazovce vybírat ostřící bod. Podobný systém použil u svojí zrcadlovky také Nikon.

Elektronický hledáček se také dočkal změny a nyní by měl být velmi podobný jako u modelu EM-5 Mark II, který ho má ale větší, rozlišení poskočilo na 2,36 Mpx a pokrývá 100 % snímané scény. Samozřejmě díky tomu, že se jedná o elektronický OLED displej, tak je možné v hledáčku zobrazit veškeré informace, které jsou dostupné i na displeji. Nová je funkce S-OVF neboli simulace optického hledáčku, kdy jsou vypnuty reálné náhledy změny expozice a hledáček je připodobněn tomu u zrcadlovek.

Klepněte pro větší obrázek

Co nového uvnitř?

V případě snímače se Olympus drží osvědčeného 16 Mpx CMOS snímače, kterému sekunduje obrazový procesor TruePic VII. samozřejmostí je snímání do RAWu a JPEGu, rozsah citlivostí je možné vlit v rozmezí ISO 100 – 25 600. Také počet ostřících bodů zůstal stejný a to 81.

Nová je však stabilizace obrazu – původně tříosou nahradila nová pětiosá stabilizace převzatá z modelu E-M1 / E-M5. Stabilizace by měla eliminovat všemožné typy chvění a v důsledku prý umožní prodloužit expozici až o 4EV.

Klepněte pro větší obrázek

V nabídce objevíte také dva nové kreativní filtry, možnost zvolit jednu ze 4 barev zvýraznění při použití focus peakingu anebo funkci elektronické tiché závěrky s časem až 1/16 000 s. Pro fotografy architektury přidal Olympus tzv. digitální shift pro rovnání kácejících se linií.

Asi nejvýraznější změny se udály v oblasti záznamu videa, kde Olympus stále dohání konkurenci, především pa modely Panasonic Lumix, postavení na stejném micro 4/3 standardu. Model E-M10 Mk II má shodné videomožnosti jako vyšší zástupce E-M5 Mk II.

Klepněte pro větší obrázek

K tomu přidává větší nabídku snímkovacích frekvencí (24/25/30/50/60 sn./s), Live HDMI výstup a 4K video v režimu time laps. Klasický videozáznam je dostupný pouze ve full HD režimu ve formátu H.264, k dispozici je také nekomprimovaný formát ALL-I.

Rozměry fotoaparátu jsou 119,5×83,1×46,7 mm při hmotnosti 342 gramů a bude dostupné v černé a stříbrné barvě. K tělu bude možné dokoupit řadu volitelného příslušenství včetně gripu pro lepší držení při použití teleobjektivů. Vedle gripu bude v nabídce také automatická krytka objektivu a kožené pouzdro ve dvou barvách.

Na trh přijde nový OM-D E-M10 Mark II v druhé polovině září v několika různých setech – očekávat lze kit s objektivem 14–42 v klasické a elektronické (EZ) verzi. Přesná cena pro český trh zatím nebyla stanovena, podle zahraničních zdrojů by se měla pohybovat kolem 650 USD za samotné tělo a 800 USD za tělo v objektivem M.Zuiko Digital ED 14–42 mm F3,5–5,6 EZ, což by odpovídalo přibližně 18 000 Kč za tělo a 23 000 za set s objektivem.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Olympus, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Vydavatelství EA se nás již po pětadvacáté pokouší oslnit zbrusu novým přídavkem do série známých městských závodu, a to pod titulem Need for Speed Unbound, tentokrát pod taktovkou Crirterionu.

Michal Polok
Need for Speed UnboundPS5Recenze
Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

** AirTagy jsou dlouhodobě zneužívány k nekalým účelům ** Ani nápravy z února k ničemu nevedly ** Apple v USA žalují dvě ženy kvůli stalkingu AirTagů

Martin Chroust
AirTagŽaloba
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger