Olympus OM-D E-M10 Mark II – 4K time lapse v kapesním provedení

25. srpna 2015
TWEET SDÍLET
Není tomu tak dlouho, co uvedl Olympus nástupce svojí první profi bezzrcadlovky. Dnes se dostala na řadu nejmenší varianta řady OM-D, model E-M10 Mark II, která se inspiruje u pokročilých sourozenců.

Řada bezzrcadlovek OM-D znamenala při svém uvedení zásadní zlom ve vnímání této skupiny digitálních fotoaparátů. Dříve uváděn modely totiž neměly hledáček a když už byl nějaký k dispozici, bylo jeho rozlišení mizerné a rychlost zobrazení pomalá.

První uvedený model OM-D E-M5 se dočkal letos na jaře svého nástupce s označením Mark II a nutno dodat, že oproti první generaci doznal několika podstatných změn, a to nejen uvnitř, ale také zvenku. Zásadně se totiž zlepšila ergonomie.

Klepněte pro větší obrázek

V lednu loňského roku byla představena nejmenší a nejlevnější bezzrcadlovka řady OM-D, model E-M10, který posbíral spoustu ocenění a patří k tomu lepšímu mezi bezzrcadlovkami do 20 000, především se to týká hledáčku a celkového ovládání

.Klepněte pro větší obrázek

Dnes se i tento nejmenší model dočkal nástupce s označením Mark II a jak jsme předpokládali, přináší řadu funkcí a technologií převzatých z vyššího modelu E-M5 Mark II. Asi nejvýraznější změnou je pak možnost záznamu 4K vide, kterou zatím žádný model řady OM-D nemá.

Ve znamení ergonomie

Fotoaparát doznal značných změn, co se vnějšího designu týká, mimo to má nově také celokovové tělo, které by mělo být odolnější. Na přední straně k mnoha změnám nedošlo, ty zásadní se odehrály na straně horní.

Hlavní volič expozičních režimů se přesunul z levé strany na pravou stranu vedle hranolu s bleskem a hledáčkem. Hlavní vypínač se zase přemístil ze zadní stěny vedle displeje na horní levou stranu, kde výrazně dominuje celému fotoaparátu a dodává mu ještě více retro nádech, zajímavým detailem je vyklápění blesku stejným ovladačem.

Klepněte pro větší obrázek

Praktickou změnou je úprava dialogových voličů, které se částečně přeskupily a zadní je blíže palci pravé ruky, takže i celkové ovládání bude jednodušší a pohodlnější. Oba dva rollery jsou nyní také v chromovaném a broušeném provedení a narostla jejich výška.

Celkem tři funkční tlačítka si našla také své nové místo – hned to první je umístěno na opoře pro palec pravé ruky, takže bude velmi snadné jej právě palcem tisknout, druhé najdete vedle spouště integrované do předního rolleru a třetí je umístěno na levé straně vedle hlavního vypínače.

Klepněte pro větší obrázek

Displej zůstal pouze výklopný bez možnosti otočení, nově je však vybaven ochrannou vrstvou, která by měla zabránit ulpívání otisků. Výrobce dotáhnul o krůček dál ovládání fotoaparátu, jelikož díky dotykové vrstvě je nyní možné nejen prohlížet snímky a fotografovat, ale s fotoaparátem u oka je možné na dotykové obrazovce vybírat ostřící bod. Podobný systém použil u svojí zrcadlovky také Nikon.

Elektronický hledáček se také dočkal změny a nyní by měl být velmi podobný jako u modelu EM-5 Mark II, který ho má ale větší, rozlišení poskočilo na 2,36 Mpx a pokrývá 100 % snímané scény. Samozřejmě díky tomu, že se jedná o elektronický OLED displej, tak je možné v hledáčku zobrazit veškeré informace, které jsou dostupné i na displeji. Nová je funkce S-OVF neboli simulace optického hledáčku, kdy jsou vypnuty reálné náhledy změny expozice a hledáček je připodobněn tomu u zrcadlovek.

Klepněte pro větší obrázek

Co nového uvnitř?

V případě snímače se Olympus drží osvědčeného 16 Mpx CMOS snímače, kterému sekunduje obrazový procesor TruePic VII. samozřejmostí je snímání do RAWu a JPEGu, rozsah citlivostí je možné vlit v rozmezí ISO 100 – 25 600. Také počet ostřících bodů zůstal stejný a to 81.

Nová je však stabilizace obrazu – původně tříosou nahradila nová pětiosá stabilizace převzatá z modelu E-M1 / E-M5. Stabilizace by měla eliminovat všemožné typy chvění a v důsledku prý umožní prodloužit expozici až o 4EV.

Klepněte pro větší obrázek

V nabídce objevíte také dva nové kreativní filtry, možnost zvolit jednu ze 4 barev zvýraznění při použití focus peakingu anebo funkci elektronické tiché závěrky s časem až 1/16 000 s. Pro fotografy architektury přidal Olympus tzv. digitální shift pro rovnání kácejících se linií.

Asi nejvýraznější změny se udály v oblasti záznamu videa, kde Olympus stále dohání konkurenci, především pa modely Panasonic Lumix, postavení na stejném micro 4/3 standardu. Model E-M10 Mk II má shodné videomožnosti jako vyšší zástupce E-M5 Mk II.

Klepněte pro větší obrázek

K tomu přidává větší nabídku snímkovacích frekvencí (24/25/30/50/60 sn./s), Live HDMI výstup a 4K video v režimu time laps. Klasický videozáznam je dostupný pouze ve full HD režimu ve formátu H.264, k dispozici je také nekomprimovaný formát ALL-I.

Jak se točí video s Olympusem OM-D E-M5 Mark II

Jak se točí video s Olympusem OM-D E-M5 Mark II

Olympus se svým inovovaným modelem bezzrcadlovky E-M5 Mark II sbírá ocenění kde se dá, plnohodnotně prý konkuruje oblíbeným digitálům pro natáčení videa. Jaké jsou poznatky z praxe?

Rozměry fotoaparátu jsou 119,5×83,1×46,7 mm při hmotnosti 342 gramů a bude dostupné v černé a stříbrné barvě. K tělu bude možné dokoupit řadu volitelného příslušenství včetně gripu pro lepší držení při použití teleobjektivů. Vedle gripu bude v nabídce také automatická krytka objektivu a kožené pouzdro ve dvou barvách.

Na trh přijde nový OM-D E-M10 Mark II v druhé polovině září v několika různých setech – očekávat lze kit s objektivem 14–42 v klasické a elektronické (EZ) verzi. Přesná cena pro český trh zatím nebyla stanovena, podle zahraničních zdrojů by se měla pohybovat kolem 650 USD za samotné tělo a 800 USD za tělo v objektivem M.Zuiko Digital ED 14–42 mm F3,5–5,6 EZ, což by odpovídalo přibližně 18 000 Kč za tělo a 23 000 za set s objektivem.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Olympus

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

28 Petr Březina

Ceny EISA 2019–2020: hledání nové struktury a záplava objektivů

Ceny EISA 2019–2020: hledání nové struktury a záplava objektivů

Po roce byly rozdány ceny EISA, které vyhlašuje sdružení evropských zájmových časopisů. Letošní ročník ještě naléhavěji volá po reflexi periodicity i struktury udělování ocenění. I tentokrát se dostalo na všechny velké fotografické značky, jednotlivé kategorie jsou však definovány stále vágněji.

1 Helena Vyplelová

7 zaručených tipů pro lepší makrofotografii

7 zaručených tipů pro lepší makrofotografii

Léto, čas dovolených a prázdnin, je ideálním obdobím pro objevování lidskému oku skrytých miniaturních světů, nejlépe s fotoaparátem na krku. Pokud se chystáte disciplínu makrofotografie vyzkoušet, máme pro vás několik užitečných rad.

3 Helena Vyplelová

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina