Olympus OM-D E-M1 Mark III – novinka přináší lepší ostření a účinnější stabilizaci

14. února 2020
TWEET SDÍLET

Třetí generace profesionální bezzrcadlovky formátu micro 4/3 přináší spíše menší vylepšení než zcela převratné funkce. Pokud bychom chtěli charakteristiku tohoto fotoaparátu nějak zjednodušit, tak se vlastně jedná o model E-M1X, který obývá menší tělo a je možné k němu v případě potřeby připojit také bateriový grip.

Olympus OMD E-M1X: Nová vlajková loď cílí na profesionální fotografy především ostřením a rychlostí

Olympus OMD E-M1X: Nová vlajková loď cílí na profesionální fotografy především ostřením a rychlostí

Olympus představuje robustní bezzrcadlovku vyladěnou pro potřeby profi fotografů. Nadupaný přístroj slibuje maximální rychlost, výdrž, odolnost, propracované ovládání. To vše v netradičním provedení.

Inspirace u posledního profi modelu E-M1X je jasná hned při pohledu na snímač a rychlostní parametry aparátu. Srdcem bezzrcadlovky je 20 Mpx snímač formátu micro 4/3, rychlost sériového snímání je 18 sn/s s přeostřováním, respektive 60 sn/s s elektronickou závěrkou bez něj a k dispozici je i režim ProCapture, který umí zachytit až 35 snímků před stiskem spouště.

Klepněte pro větší obrázek

Shodné jsou i možnosti záznamu videa, a to ve 4K rozlišení při 24 sn/s, s videem úzce souvisí i jedna z inovací, kterou je účinnější stabilizace. Ta stále pracuje v pěti osách, ovšem fotograf díky ní může pracovat s posunem expozice až o 7 EV, v případě použití kompatibilního stabilizovaného objektivu pak může počítat se 7,5 EV.

Další změny jsou spíše softwarového rázu a patří mezi ně například softwarový ND filtr, který skládá více snímků dohromady a simuluje tak dlouhou expozici. Úplnou novinkou, která je k dispozici díky kombinaci vylepšené stabilizace a nového obratového procesoru je snímání s vysokým rozlišením z ruky. Výsledkem jsou 50Mpx fotografie v JPEGu nebo RAW formátu.

Z pohledu ergonomie potěší uživatele integrace osmisměrového joysticku pro výběr ostřícího bod a ovládání fotoaparátu. V případě ostření jsou přidány funkce z E-M1X, jako je sledování a detekce tváře či oka, nový je také režim autofokusu určený pro astrofotografii.

Mechanická odolnost je na vysoké úrovní – voděodolnost, mrazuvzdornost a prachotěsnost – a fotoaparát je certifikován jako IPX1. U závěrky fotoaparátu je nově garantován 400 000 cyklů (předchůdce měl 300 000). Baterie je shodná, jako u E-M1 Mk II, stejně tak veškeré dostupné příslušenství je kompatibilní.

Na trhu by se měl fotoaparát objevit do konce února letošního roku, za doporučenou cenu 46 990 Kč (tělo).

M.Zuiko Digital ED 12-45mm F4 Pro

Společně s novou profesionální bezzrcadlovkou představil Olympus také objektiv řady Pro, který však nespadá mezi světelné ale naopak mezi kompaktní. Oproti předchozímu základnímu zoomu 12–40 mm F2,8 má novinka o 5 mm delší ohnisko a zároveň světelnost F4 po celé délce, to vše při snížení hmotnosti a menší velikosti.

Klepněte pro větší obrázek

Délka objektivu je 70 mm a váží 254 gramů, vzhledme k zařazení do řady Pro je u něj deklarovaná odolnost (IPX1). Srovnáme-li se zmíněným světelnějším objektivem, je novinka o 14 mm kratší a 128 gramů lehčí.

Optická skladba čítá 12 čoček, mezi nimiž jsou speciální prvky včetně asférických nebo ED čoček. Nové vrstvy ZERO coating mají zabránit závojům, zlepšit kontrast a eliminovat případné barevné vady a odchylky. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 12 cm.

Témata článku: Technika, Objektivy, Bezzrcadlovky, Olympus

Určitě si přečtěte

Jak pracovat v plně manuálním a poloautomatickém režimu fotoaparátu

Jak pracovat v plně manuálním a poloautomatickém režimu fotoaparátu

Nabídka expozičních režimů u pokročilých digitálních kompaktů, bezzrcadlovek a zrcadlovek je v zásadě velmi podobná – tentokrát se podíváme na plný manuál a programovou automatiku, má smysl je používat?

8 Petr Březina

Nikon D780 – zrcadlovka, která občas zapomene na zrcátko

Nikon D780 – zrcadlovka, která občas zapomene na zrcátko

Dlouho očekávaný nástupce oblíbené plnoformátové zrcadlovky Nikonu D750 těží z bezzrcadlovkového systému Z – nabídne detekci fáze na snímači i 4K video. Současně Nikon rozšiřuje nabídku světelných telezoomů.

17 Helena Vyplelová

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

31 Petr Březina

Fotografie týdne: Kukačka v temném lese

Fotografie týdne: Kukačka v temném lese

Jan Amos Komenský ve svých spisech opakovaně zdůrazňuje dva podstatné motivy – totiž harmonii světa a pansofii, což jsou ale témata, která spolu úzce souvisí.

1 Michal Černý