Olympus OM-D E-M1 Mark III – novinka přináší lepší ostření a účinnější stabilizaci

14. února 2020
TWEET SDÍLET

Třetí generace profesionální bezzrcadlovky formátu micro 4/3 přináší spíše menší vylepšení než zcela převratné funkce. Pokud bychom chtěli charakteristiku tohoto fotoaparátu nějak zjednodušit, tak se vlastně jedná o model E-M1X, který obývá menší tělo a je možné k němu v případě potřeby připojit také bateriový grip.

Inspirace u posledního profi modelu E-M1X je jasná hned při pohledu na snímač a rychlostní parametry aparátu. Srdcem bezzrcadlovky je 20 Mpx snímač formátu micro 4/3, rychlost sériového snímání je 18 sn/s s přeostřováním, respektive 60 sn/s s elektronickou závěrkou bez něj a k dispozici je i režim ProCapture, který umí zachytit až 35 snímků před stiskem spouště.

Klepněte pro větší obrázek

Shodné jsou i možnosti záznamu videa, a to ve 4K rozlišení při 24 sn/s, s videem úzce souvisí i jedna z inovací, kterou je účinnější stabilizace. Ta stále pracuje v pěti osách, ovšem fotograf díky ní může pracovat s posunem expozice až o 7 EV, v případě použití kompatibilního stabilizovaného objektivu pak může počítat se 7,5 EV.

Další změny jsou spíše softwarového rázu a patří mezi ně například softwarový ND filtr, který skládá více snímků dohromady a simuluje tak dlouhou expozici. Úplnou novinkou, která je k dispozici díky kombinaci vylepšené stabilizace a nového obratového procesoru je snímání s vysokým rozlišením z ruky. Výsledkem jsou 50Mpx fotografie v JPEGu nebo RAW formátu.

Z pohledu ergonomie potěší uživatele integrace osmisměrového joysticku pro výběr ostřícího bod a ovládání fotoaparátu. V případě ostření jsou přidány funkce z E-M1X, jako je sledování a detekce tváře či oka, nový je také režim autofokusu určený pro astrofotografii.

Mechanická odolnost je na vysoké úrovní – voděodolnost, mrazuvzdornost a prachotěsnost – a fotoaparát je certifikován jako IPX1. U závěrky fotoaparátu je nově garantován 400 000 cyklů (předchůdce měl 300 000). Baterie je shodná, jako u E-M1 Mk II, stejně tak veškeré dostupné příslušenství je kompatibilní.

Na trhu by se měl fotoaparát objevit do konce února letošního roku, za doporučenou cenu 46 990 Kč (tělo).

M.Zuiko Digital ED 12-45mm F4 Pro

Společně s novou profesionální bezzrcadlovkou představil Olympus také objektiv řady Pro, který však nespadá mezi světelné ale naopak mezi kompaktní. Oproti předchozímu základnímu zoomu 12–40 mm F2,8 má novinka o 5 mm delší ohnisko a zároveň světelnost F4 po celé délce, to vše při snížení hmotnosti a menší velikosti.

Klepněte pro větší obrázek

Délka objektivu je 70 mm a váží 254 gramů, vzhledme k zařazení do řady Pro je u něj deklarovaná odolnost (IPX1). Srovnáme-li se zmíněným světelnějším objektivem, je novinka o 14 mm kratší a 128 gramů lehčí.

Optická skladba čítá 12 čoček, mezi nimiž jsou speciální prvky včetně asférických nebo ED čoček. Nové vrstvy ZERO coating mají zabránit závojům, zlepšit kontrast a eliminovat případné barevné vady a odchylky. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 12 cm.

Témata článku: Technika, Objektivy, Bezzrcadlovky, Olympus

Určitě si přečtěte

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame
Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

5 Petr Březina

Petr Březina
ZeissKompaktní fotoaparáty