Olympus OM-D E-M1 Mark III – novinka přináší lepší ostření a účinnější stabilizaci

14. února 2020
TWEET SDÍLET

Třetí generace profesionální bezzrcadlovky formátu micro 4/3 přináší spíše menší vylepšení než zcela převratné funkce. Pokud bychom chtěli charakteristiku tohoto fotoaparátu nějak zjednodušit, tak se vlastně jedná o model E-M1X, který obývá menší tělo a je možné k němu v případě potřeby připojit také bateriový grip.

Inspirace u posledního profi modelu E-M1X je jasná hned při pohledu na snímač a rychlostní parametry aparátu. Srdcem bezzrcadlovky je 20 Mpx snímač formátu micro 4/3, rychlost sériového snímání je 18 sn/s s přeostřováním, respektive 60 sn/s s elektronickou závěrkou bez něj a k dispozici je i režim ProCapture, který umí zachytit až 35 snímků před stiskem spouště.

Klepněte pro větší obrázek

Shodné jsou i možnosti záznamu videa, a to ve 4K rozlišení při 24 sn/s, s videem úzce souvisí i jedna z inovací, kterou je účinnější stabilizace. Ta stále pracuje v pěti osách, ovšem fotograf díky ní může pracovat s posunem expozice až o 7 EV, v případě použití kompatibilního stabilizovaného objektivu pak může počítat se 7,5 EV.

Další změny jsou spíše softwarového rázu a patří mezi ně například softwarový ND filtr, který skládá více snímků dohromady a simuluje tak dlouhou expozici. Úplnou novinkou, která je k dispozici díky kombinaci vylepšené stabilizace a nového obratového procesoru je snímání s vysokým rozlišením z ruky. Výsledkem jsou 50Mpx fotografie v JPEGu nebo RAW formátu.

Z pohledu ergonomie potěší uživatele integrace osmisměrového joysticku pro výběr ostřícího bod a ovládání fotoaparátu. V případě ostření jsou přidány funkce z E-M1X, jako je sledování a detekce tváře či oka, nový je také režim autofokusu určený pro astrofotografii.

Mechanická odolnost je na vysoké úrovní – voděodolnost, mrazuvzdornost a prachotěsnost – a fotoaparát je certifikován jako IPX1. U závěrky fotoaparátu je nově garantován 400 000 cyklů (předchůdce měl 300 000). Baterie je shodná, jako u E-M1 Mk II, stejně tak veškeré dostupné příslušenství je kompatibilní.

Na trhu by se měl fotoaparát objevit do konce února letošního roku, za doporučenou cenu 46 990 Kč (tělo).

M.Zuiko Digital ED 12-45mm F4 Pro

Společně s novou profesionální bezzrcadlovkou představil Olympus také objektiv řady Pro, který však nespadá mezi světelné ale naopak mezi kompaktní. Oproti předchozímu základnímu zoomu 12–40 mm F2,8 má novinka o 5 mm delší ohnisko a zároveň světelnost F4 po celé délce, to vše při snížení hmotnosti a menší velikosti.

Klepněte pro větší obrázek

Délka objektivu je 70 mm a váží 254 gramů, vzhledme k zařazení do řady Pro je u něj deklarovaná odolnost (IPX1). Srovnáme-li se zmíněným světelnějším objektivem, je novinka o 14 mm kratší a 128 gramů lehčí.

Optická skladba čítá 12 čoček, mezi nimiž jsou speciální prvky včetně asférických nebo ED čoček. Nové vrstvy ZERO coating mají zabránit závojům, zlepšit kontrast a eliminovat případné barevné vady a odchylky. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 12 cm.

Témata článku: Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Technika, Objektivy, Olympus


Fotografie měsíce: Pod mostem

Fotografie měsíce: Pod mostem

Hledat společný průsečík šestnácti vybraných fotografií je tentokráte poměrně snadné. Stojíme před otázkou ontologickou, v čem spočívá základní charakteristika našeho bytí?

Michal Černý
Fotografie týdne
Nikon oznámil spolupráci se značkami Nissin a Profoto

Nikon oznámil spolupráci se značkami Nissin a Profoto

Petr Březina
Blesky a světlaTechnika
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr Březina
Full-frame
Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Petr Březina
Analogová fotografieFotoškola
Nejlepší fotomobily pod stromeček. Vybírat můžete podle ceny nebo počtu objektivů

Nejlepší fotomobily pod stromeček. Vybírat můžete podle ceny nebo počtu objektivů

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily