Olympus OM-D E-M1: Dokáže nahradit zrcadlovky Olympus?

Olympus OM-D E-M1: Dokáže nahradit zrcadlovky Olympus?
Již dlouho se spekuluje o tom, že Olympus nadobro ukončil vývoj zrcadlovek 4/3 systému. Nasvědčuje tomu nejen dlouhá prodleva od modelu E-5, ale i usilovná práce na konceptu micro 4/3.

Olympus OMD EM-1 byl konstruován s ohledem na potřeby profesionálních uživatelů – vylepšena byla ergonomie fotoaparátu a zvýšen byl také počet externích ovládacích prvků, z nichž většinu si navíc můžete upravit podle vlastních představ a potřeb.

Přizpůsobení je tak detailní, až vám z toho občas půjde hlava kolem, zvláště máte-li ji děravou jako já. Důraz na praktičnost a flexibilitu se nikterak negativně nepodepsal na stylovém vzhledu OM-D odkazujícím na analogové předchůdce řady OM.

Nastav vše…

Klepněte pro větší obrázek 
Vedle bajonetu se nacházejí dvě tlačítka – horní slouží k vyvážení bílé jediným stiskem, dolní vám poskytne náhled hloubky ostrosti

Vpravo se vedle patice blesku nachází volič fotografických režimů. Zvolený mód můžete uzamknout pomocí tlačítka uprostřed, což je velmi praktické, jestliže jste nuceni s fotoaparátem často manipulovat. A pozor! Podle osobních preferencí si můžete upravit i jednotlivé položky na kruhovém ovladači – např. nepoužíváte-li scénické režimy, přiřadíte ikonce vlastní uživatelský mód.

Klepněte pro větší obrázek 
Jste-li zvyklí na ovládání digitálních zrcadlovek Olympusu, můžete být zaskočeni tím, jak se fotoaparát aktivuje. Páčka ON/OFF se nachází netradičně vlevo a obepíná dvě polokruhová tlačítka – předním aktivujete HDR, sekvenční snímání a samospoušť, zadní slouží k volbě režimu AF a měření expozice.

Pro maximální komfort ovládání jsou z vrchní strany gripu k dispozici dva kruhové ovladače. Přednímu je primárně přiřazena funkce kompenzace expozice a zadní ovladač slouží k nastavení expozičních parametrů podle zvoleného režimu fotografování. Aby toho nebylo málo, hned vedle videospouště se nachází programovatelné tlačítko Fn2, jímž se dostanete do QUICK MENU s následující nabídkou: nastavení jasných a tmavých oblastí, odstínu/saturace, automatické ostření s přibližovacím rámečkem, poměr stran.

Klepněte pro větší obrázek 
Zrcadlovkáře bude zajisté velmi zajímat fungování elektronického hledáčku. Olympus v tomto případě sáhl po osvědčené kvalitě a do těla fotoaparátu zabudoval hledáček VF-4, který byl již dříve k dispozici jako doplněk k PENu E-P5; s rozlišením 2 360 000 px a 100% pokrytím.

Hledáček je velmi jasný a detailní, obraz se při pohybu „netrhá“. VF-4 má navíc výbornou vychytávkou – automatickou funkcí zesvětlení/ztmavení v závislosti na okolních světelných podmínkách. Nenarazíte s ním tedy ani v horším osvětlení. Tlačítkem LV, vlevo vedle hledáčku, přepnete do módu živého náhledu. Třípalcové dotykové LCD je k tělu připevněno vyklápěcím mechanismem, který je ideální pro fotografování z pod/nadhledu.

Vpravo od hledáčku najdete páčkový přepínač určený k zamknutí expozice či ostření. Máte-li pocit, že se fotoaparát stále vymyká vaší kontrole, nastavte si podle libosti programovatelné tlačítko Fn1 nacházející se téměř na hraně gripu – v defaultním nastavení je mu přiřazena funkce volby zaostřovacího bodu.

Vedle displeje se nachází tradiční nabídka ovládacích prvků – INFO, MENU, mazání a přehrávání snímků, a čtyřměrový ovladač, který si můžete upravit k obrazu svému, např. osadit klasickými funkcemi, jako je ISO, WB atp.

Klepněte pro větší obrázek
Na boční straně najdete vstup pro mikrofon, HDMI konektor, AV a USB vstup, slot na kartu je pak na druhém boku.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Životnost baterie BLN-1 můžete prodloužit připojením vertikálního gripu HLD-7 (vlevo). OMD EM-1 je standardně dodáván s bleskem FL-LM2 (vpravo)

…a klidně na to zapomeň!

Ovládací panel, který se na displeji objeví po zmáčknutí tlačítka MENU, není sice žádnou novinkou – našli jste ho již na zrcadlovkách E-systému. Vlastníci zrcadlovek Olympus se tak díky němu budou cítit jako doma a zjednoduší jim prvotní manipulaci s novým přístrojem. Nejenže je na panelu zobrazeno aktuální nastavení fotoaparátu, můžete je také ihned měnit, stačí kliknout – jedná se tedy o jakési Quick Menu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo ovládací panel OM-D EM-1, vpravo E-5

Patrně je to otázka zvyku, ale tento systém se mi zdá být jedním z nejlepších a nejpřehlednějších – pokud zapomenete, jakému tlačítku jste přiřadili např. funkci nastavení citlivosti, můžete požadovanou změnu provést právě na tomto panelu.

Témata článku: Technika, Testy, Bezzrcadlovky, Olympus

Určitě si přečtěte

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Uživatelé Instagramu udělají pro lajky cokoli, nehledě na to, jak je to nebezpečné nebo hloupé.

Petr Březina

Petr Březina
Instagram
Panasonic Lumix S5, kompaktní hybridní fullframe fotoaparát je tu!

Panasonic Lumix S5, kompaktní hybridní fullframe fotoaparát je tu!

11 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Panasonic
Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

5 Adam Kos

Adam Kos
Selfie
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

14 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily