Již dlouho se spekuluje o tom, že Olympus nadobro ukončil vývoj zrcadlovek 4/3 systému. Nasvědčuje tomu nejen dlouhá prodleva od modelu E-5, ale i usilovná práce na konceptu micro 4/3.
V pořadí druhá retro nezrcadlovka OM-D EM-1 navíc slibuje možnost neomezeného použití starších 4/3 objektivů. Vyplatilo se schovávat je v šuplíku? Někteří optimisté čekali (a někteří možná ještě čekají) na novou vlajkovou loď po E-5.
Olympus, jehož první digitální zrcadlovky patřili mezi to nejlepší v digitálním fotografickém světě, nedokázal zachytit nástup konkurenčních značek, zejména Canonu, Nikonu a Sony. Menší čip se ukázal být příliš velkým oříškem – projevil se v prudkém nárůstu šumu při vyšších citlivostech a limity při práci s hloubkou ostrosti.
Výrobce však nezahálel a nabídnul nový sortiment, v němž dokázal skloubit skladnost, rychlost použití s variabilitou systému: kompakty s výměnnými objektivy. Tohoto času se vyrábí ve dvou řadách – PEN a OM-D. Ač Olympus následovaly do „bezzrcadlového“ světa postupně všechny velké značky, on se (zatím) do „zrcadlového“ boje zpět nevrátil.
Každý ovšem ví, že základem obrazové kvality snímků, je dobrý objektiv, a skla s přídomkem ZUIKO DIGITAL jsou obecně považovány za vynikající. Někteří majitelé se jich prostě dodnes nedokázali vzdát a ta která skončila v bazaru, si velmi rychle našla nové vlastníky. Zajásali především méně majetní zrcadlovkáři, neboť si mohli levně ke svým amatérským přístrojům pořídit kvalitní second-handovou optiku s tím, že třeba budou moci někdy v budoucnu upgradovat i tělo. Dlouho se však nedělo nic … tedy aspoň nic, co by vyřešilo tuto prekérní situaci.
Nyní jsou k dispozici dva adaptéry, pomocí nichž připojíte k tělu m/3 objektivy Systému 4/3. MMF-2 pořídíte od 3 500 kč, MMF-3 stojí od 5 tisíc.
OM-D EM-1 je celkově robustnější než jeho předchůdce EM-5, velikostí je již srovnatelný s amatérskými zrcadlovkami E-620 a E-520. Tento krok se může leckomu zdát poněkud zpátečnický, vezmeme-li v úvahu, že právě nízká hmotnost a malé rozměry (získané odstraněním zrcátka) jsou vydávány za hlavní devizu kompaktů s výměnnými objektivy. Pro někoho tak může být nárůst objemu OM-D EM-1 diskvalifikující, jiný si zase nebude moct vynachválit, jak se zlepšily ergonomie a ovládání přístroje.

Porovnání velikostí jednotlivých modelů Olympus
A opravdu, v porovnání se zrcadlovkami E-620/520 disponuje EM-1 spoustou externích ovládacích prvků. V tomto směru jasně předčí i předchozí model OM-D EM-5: za pozornost stojí především dva kruhové ovladače umístěné nahoře na gripu, které vám umožní nastavení všech expozičních parametrů, aniž byste museli vzdálit oko od hledáčku.
Již delší dobu je sice k dispozici redukce MMF-2, s jejíž pomocí můžete staré zrcadlovkové objektivy namontovat na těla systému micro 4/3, ovšem s jedním značným omezením: pomalým autofokusem. Toto platilo i pro první retro model OM-D EM-5. Na podzim oznámený OM-D EM-1 však slibuje plnou kompatibilitu s objektivy ZUIKO DIGITAL; k dispozici je také nový adaptér MMF-3.
Hlavní kouzlo se událo v útrobách fotoaparátu – OM-D EM-1 na rozdíl od svého předchůdce disponuje hybridním systémem ostření Dual Fast AF, který kromě kontrastní detekce (typickou pro předchozí modely) používá i detekci fázovou (více v článku Olympus OM-D EM-1: král je mrtev, ať žije král). To vše je dobrá zpráva, nicméně je třeba počítat s další investicí k již tak dosti vysoké pořizovací ceně těla fotoaparátu – redukce stojí v závislosti na verzi od cca 3500 Kč výš.
Vyplatí-li se tento finanční vklad, či ne, čili jak OM-D EM-1 se starými DSLR objektivy spolupracuje, se dozvíte ve třetí kapitole. Nutno však dodat, že redukce byla a je poskytována v některých akčních nabídkách zdarma, případně za výhodnější cenu. Nejdříve se však seznamme se samotným fotoaparátem OM-D EM-1.
Specifikace fotoaparátu
- Bajonet: Micro Four Thirds
- Snímač: LiveMOS (17,3×13 mm), efektivních 16,3 Mpx
- Procesor: TruePic VII
- Hledáček: elektronický, 2 360 000 px, pokrytí 100%, možnost dioptrické korekce
- Max. rozlišení: 4608×3456
- Poměr stran: 1:1, 4:3, 3:2, 16:9 (3840×2160)
- Formát souborů: ORF (RAW) 12 bit, JPEG, RAW + JPEG
- Obrazový režim: i-Enhance, Vivid, Natural, Portrait, Muted, Monotone, Umělecké filtry
- Režim expozice: P, A, S, M, Auto, Scénické režimy, Umělecký filtr, Photo Story; 4 uživatelská nastavení
- Měření expozice: TTL s otevřenou clonou; režimy: ESP, integrální, Bodové, Se zdůrazněným středem, Low Key, High Key
- Displej: výklopný, dotykový LCD, 3", rozlišení 1 037 000 obr. bodů
- Závěrka: 1/8000 – 60 s; bulb až 30 min.
- Ostření: Dual Fast AF (detekce kontrastu a fázového rozdílu), režimy: MF (se zvětšenou zaostřovací oblastí), jednotlivý AF, kontinuální AF, AF+MF, AF Tracking
- Sériové snímání: 10 sn./s (rychlost H), 6,5 sn./s (rychlost L)
- Citlivost: ISO 100–25 600
- Vyvážení bílé: Auto, žárovka, zářivka 1, slunce, blesk, zataženo, stín, pod vodou, manuální (od 2000 K do 14000 K)
- Video: FullHD (1080p 30 obr./s), formát MOV, AVI, stereo
- Videorežimy: P, S, A, M, vybrané umělecké filtry
- Blesk: externí (součást balení), směrné číslo 10 (ISO 200)
- Paměťové karty: SD/SDHC/SDXC
- Rozměry a váha: 130,4×93,5×63,1 mm, 497 g (s baterií a kartou)