Vzhledem k tomu, že se nám v redakci sešlo několik fotoaparátů od Olympusu, nedá mi to, abych Vám nepřiblížil ultra-tenkého kompaktního "drobka" FE-5500 v rychlém testu na první fotky. Focení probíhalo z důvodu testování v rozdílných světelných podmínkách na etapy, v první části uvidíte fotografie z víkendového výletu a v části druhé opět prozkoumáme okolí naší redakce.
Na začátek bych pro ty z vás, kdo ještě neměli možnost se s tímto fotoaparátem seznámit, uvedl několik málo technických detailů: Olympus Camedia FE-5500 je pětimegapixelový kompakt se snímačem 1/2,5", jehož citlivost je stavitelná v rozsahu 64 - 320 ISO. Ve scénickém režimu Interiér lze ISO nastavit až na hodnotu 400. Závěrkové časy se pohybují v rozmezí 2 - 1/2000 sekundy. Přístroj disponuje trojnásobným optickým zoomem, který má má rozsah ohnisek 35 - 105 mm (5,8 - 17,4 mm fyzicky) při celkové světelnosti F2,8 - 4,8. Maximální rozlišení fotografií je 2560 x 1920 pixelů.

Elegantní, s kovovým tělem, vejde se do každé kapsy
První fotografie z výletu zaujmou především svojí barevností a prokreslením při použití maximálního clonového čísla. Třetí fotografie je pořízena při nejširší ohniskové vzdálenosti, povšimněte si znatelného barevného zkreslení v rozích.
Pleťová zkouška v exteriéru dopadla v tomto případě na výbornou, červenejší zabarvení obličeje není způsobeno fotoaparátem, ale zdoláváním kopce na kole. Můžete porovnat, jak přístroj zpracoval scénu pořízenou za normálního světla a jak dopadla fotografie s použitím vynuceného blesku.
Na následujích dvou fotografiích je zdokumentováno chování přístroje při použití minimální a maximální ohniskové vzdálenosti objektivu. Na první fotografii je znatelné drobné rozostření v rozích. Nejvíce vynikne v pravém dolním rohu na světlé kresbě kamenné zdi. Druhý snímek vykazuje dobré prokreslení po celé ploše záběru.
V závěrečné sadě fografií z výletu jsou testovány reakční doby fotoaparátu, které se v tomto případě ukázaly dostačující. Zvolené nízké clonové číslo 2,8 je v tomto případě daní za použití krátkého času 1/250 s., nicméně na poslední fotografii je malá hloubka ostrosti už znatelná. Vzhledem k tmavšímu prostředí a nutnosti zachytit pohybující se objekty ale přístroj nemohl reagovat lépe.
Na prvním a druhém snímku se projevila chromatická vada přístroje na přechodech mezi vysokým jasem a stínem. Obecně lze konstatovat, že jde o velmi často se vyskytující vadu, i když míra aberace na těchto snímcích již přesahuje hranici obvyklou u přístrojů srovnatelné kategorie.
Na první fotografii je dobře znatelný dosah interního blesku, další snímek focený proti zapadajícímu slunci mě mile překvapil zachycením veškerých detailů (povšimněte si prokreslení listů a větví). Fotoaparát zvolil čas uzávěrky 1/1250 s. a clonové číslo 4,8. Výsledek posuďte sami.
Další dvě fotografie jsou pořízeny pomocí režimu Makro. Ohnisková vzdálenost objektivu při vyfocení prvního snímku byla 5,80 mm, u druhého 17,4 mm. Vzdálenost fotoaparátu od objektu se pohybovala v rozmezí 10-30 cm, dobře patrný je rozdíl mezi použitými clonovými čísly 2,8 a 4,8.
Pleťové zkoušky pořízené v prostorách firmy si v ničem, co se kvality týče, nezadají s exteriérovými momentkami, které jste měli možnost shlédnout výše.
Na závěr nutno říci, že fotoaparát Olympus Camedia FE-5500 se v našem testu osvědčil lépe, než jeho bratrský model C-500. Je skladnější, ladnější, má kovové tělo, větší displej a především je znatelný rozdíl v barevném zpracování fotografií. Hledáte-li malý, decentně nenápadný fotoaparát vhodný ať už do divadla nebo na vandr, je FE-5500 jednou z možných variant.