Olympus E-520: Povinný upgrade?

14. května 2008
TWEET SDÍLET
Olympus představil novinku v podobě zrcadlovky E-520, ta bude k dispozici spolu se zajímavým zoomovým objektivem.

Není tomu tak dlouho, co Olympus představil zrcadlovku E-420, která je pokračovatelem modelu E-410. Spolu s fotoaparátem byl uveden na trh také objektiv s ohniskem 25 mm, který se po nasazení na tělo rázem promění v základní „padesátku.“

Aktuální novinka v portfoliu Olympusu nese označení E-520 a jak dává název tušit, jedná se o nástupce zrcadlovky E-510, která byla představena společně s E-410. Aby toho nebylo málo, představil Olympus velmi zajímavý objektiv Zuiko Digital ED 9–18 mm F4,0–5,6, ten se po nasazení na zrcadlovku stává ultraširokoúhlým zoomem s rozsahem virtuálních ohnisek 18–36 mm.

Oprášený kabát

Olympus E-520 se drží nastaveného designu svého předchůdce, a tak ani nemůžeme očekávat žádné větší změny. Při srovnání s modelem E-510 si všimnete pouze několika malých kosmetických změn. Patří mezi ně například odlišná barva ovládacích prvků a nový tvar voliče režimů a dialogového kolečka. Rozmístění ostatních ovládacích prvků zůstalo zachováno i přes mírné zvětšení displeje na zadní straně. Ten má nyní velikost 2,7" u předchůdce to bylo 2,5". Rozlišení displeje zůstalo stejné, a to 230 000 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na zadní stěnu modelu E-510 (vlevo) a E-520 (vpravo)

Stejně jako E-510, je i novinka vybavena stabilizací obrazu na snímači, samozřejmostí je pak protiprachový filtr, se kterým před lety přišel Olympus jako první mezi výrobci zrcadlovek. Vylepšeno bylo ostření založené na porovnávání kontrastu, to oceníte především při fotografování za pomoci živého náhledu na displeji.

Rozlišení použitého Live MOS snímače zůstalo stejné, a to 10 Mpx, což znamená maximální velikost snímku 3 648 × 2 736 obrazových bodů. Jeho citlivost je možné zvolit v rozmezí ISO 100 až IS0 1 600. Snímky se pak ukládají ve formátu JPEG, RAW (ORF) nebo v jejich kombinaci. Při volbě JPEG jsou k dispozici čtyři stupně komprese, od nichž se samozřejmě odvíjí výsledná kvalita snímku. Sériové snímání umí pálit rychlostí 3,5 sn./s v plném rozlišení, při ukládání do RAWu je počet snímků omezen na osm, při ukládání do JPEGu budete limitováni pouze velikostí paměťové karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V kombinaci s novým širokoúhlým objektivem (vlevo) vypadá zrcadlovka vskutku úctyhodně, vpravo setový objektiv 14–42 mm

Novinkou je možnost bezdrátového ovládání systémových blesků Olympus, podobně, jako je tomu u zrcadlovky E-3. Přidán byl režim rozpoznávání tváří, který zajistí optimální kresbu a zaostření na portrétované osoby. Pro potřeby ostatních fotografických situací jsou k dispozici pokročilé expoziční režimy a celkem osmnáct scénických módů.

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát se bud prodávat ve třech setech s objektivem 14–42 mm, 40–150 mm a 70–300 mm anebo jako samostatné tělo. Cena dosud nebyla stanovena, na trhu by se však měla zrcadlovka objevit v červnu.

Čím širší tím lepší

Druhým produktem, který přibyl do portfolia výrobků Olympus je objektiv Zuiko Digital ED 9–18 mm F4,0–5,6. Ten doplňuje řadu amatérských objektivů s rozsahem 14–42 mm a 40–150 mm. S třemi objektivy tak pokryjete rozsah ohnisek 9–150 mm, respektive 18–300 mm při přepočtu na kinofilm.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv váží pouhých 280 gramů při rozměrech 79,5 × 73 mm. Minimální ostřící vzdálenost je 25 cm. Objektiv bude k dispozici koncem roku 2008. Jeho cena zatím nebyla stanovena.

Témata článku: Technika, První pohled, Olympus

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika
8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

5 Adam Kos

Adam Kos
Selfie
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

10 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily