Olympus E-520: Povinný upgrade?

14. května 2008
TWEET SDÍLET
Olympus představil novinku v podobě zrcadlovky E-520, ta bude k dispozici spolu se zajímavým zoomovým objektivem.

Není tomu tak dlouho, co Olympus představil zrcadlovku E-420, která je pokračovatelem modelu E-410. Spolu s fotoaparátem byl uveden na trh také objektiv s ohniskem 25 mm, který se po nasazení na tělo rázem promění v základní „padesátku.“

Aktuální novinka v portfoliu Olympusu nese označení E-520 a jak dává název tušit, jedná se o nástupce zrcadlovky E-510, která byla představena společně s E-410. Aby toho nebylo málo, představil Olympus velmi zajímavý objektiv Zuiko Digital ED 9–18 mm F4,0–5,6, ten se po nasazení na zrcadlovku stává ultraširokoúhlým zoomem s rozsahem virtuálních ohnisek 18–36 mm.

Oprášený kabát

Olympus E-520 se drží nastaveného designu svého předchůdce, a tak ani nemůžeme očekávat žádné větší změny. Při srovnání s modelem E-510 si všimnete pouze několika malých kosmetických změn. Patří mezi ně například odlišná barva ovládacích prvků a nový tvar voliče režimů a dialogového kolečka. Rozmístění ostatních ovládacích prvků zůstalo zachováno i přes mírné zvětšení displeje na zadní straně. Ten má nyní velikost 2,7" u předchůdce to bylo 2,5". Rozlišení displeje zůstalo stejné, a to 230 000 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na zadní stěnu modelu E-510 (vlevo) a E-520 (vpravo)

Stejně jako E-510, je i novinka vybavena stabilizací obrazu na snímači, samozřejmostí je pak protiprachový filtr, se kterým před lety přišel Olympus jako první mezi výrobci zrcadlovek. Vylepšeno bylo ostření založené na porovnávání kontrastu, to oceníte především při fotografování za pomoci živého náhledu na displeji.

Rozlišení použitého Live MOS snímače zůstalo stejné, a to 10 Mpx, což znamená maximální velikost snímku 3 648 × 2 736 obrazových bodů. Jeho citlivost je možné zvolit v rozmezí ISO 100 až IS0 1 600. Snímky se pak ukládají ve formátu JPEG, RAW (ORF) nebo v jejich kombinaci. Při volbě JPEG jsou k dispozici čtyři stupně komprese, od nichž se samozřejmě odvíjí výsledná kvalita snímku. Sériové snímání umí pálit rychlostí 3,5 sn./s v plném rozlišení, při ukládání do RAWu je počet snímků omezen na osm, při ukládání do JPEGu budete limitováni pouze velikostí paměťové karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V kombinaci s novým širokoúhlým objektivem (vlevo) vypadá zrcadlovka vskutku úctyhodně, vpravo setový objektiv 14–42 mm

Novinkou je možnost bezdrátového ovládání systémových blesků Olympus, podobně, jako je tomu u zrcadlovky E-3. Přidán byl režim rozpoznávání tváří, který zajistí optimální kresbu a zaostření na portrétované osoby. Pro potřeby ostatních fotografických situací jsou k dispozici pokročilé expoziční režimy a celkem osmnáct scénických módů.

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát se bud prodávat ve třech setech s objektivem 14–42 mm, 40–150 mm a 70–300 mm anebo jako samostatné tělo. Cena dosud nebyla stanovena, na trhu by se však měla zrcadlovka objevit v červnu.

Čím širší tím lepší

Druhým produktem, který přibyl do portfolia výrobků Olympus je objektiv Zuiko Digital ED 9–18 mm F4,0–5,6. Ten doplňuje řadu amatérských objektivů s rozsahem 14–42 mm a 40–150 mm. S třemi objektivy tak pokryjete rozsah ohnisek 9–150 mm, respektive 18–300 mm při přepočtu na kinofilm.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv váží pouhých 280 gramů při rozměrech 79,5 × 73 mm. Minimální ostřící vzdálenost je 25 cm. Objektiv bude k dispozici koncem roku 2008. Jeho cena zatím nebyla stanovena.

Témata článku: Technika, Olympus, První pohled, Digitální fotoaparáty Olympus na Heureka.cz


Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nová generace pamětí DDR5 není bez zádrhelů. Není lepší zůstat u DDR4?

Nová generace pamětí DDR5 není bez zádrhelů. Není lepší zůstat u DDR4?

Spolu s procesory Intel Alder Lake přicházejí na trh i RAM DDR5. Nabídnou vyšší rychlosti, větší kapacity, nižší pracovní napětí i lepší možnosti taktování. Zádrhelem jsou vyšší ceny a neuspokojivé výsledky v praxi. Nevyplatí se spíše počkat a zůstat u DDR4?

Jan Pánek
Paměti
Elon Musk chce, aby na základně SpaceX již příští rok fungovaly dvě „Mechazilly“

Elon Musk chce, aby na základně SpaceX již příští rok fungovaly dvě „Mechazilly“

** SpaceX vybudovala relativně jednoduše stavěnou ocelovou věž o výšce 145 metrů ** Teď bude možné tuto věž postupně vybavit velkými pohyblivými rameny a dalšími prvky ** Ty by z ní měly udělat to, co Elon Musk emotivně nazývá „Mechazilla“

Jiří ČernýStanislav Mihulka
StarshipStavbyElon Musk
Nový hraný trailer na Halo Infinite připomene nostalgicky staré časy

Nový hraný trailer na Halo Infinite připomene nostalgicky staré časy

Halo volá po hrdinovi v každém z nás v novém traileru.

Michal Maliarov
Halo InfiniteVideo
Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Pravidelně aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus