Olympus E-520: Povinný upgrade?

14. května 2008
TWEET SDÍLET
Olympus představil novinku v podobě zrcadlovky E-520, ta bude k dispozici spolu se zajímavým zoomovým objektivem.

Není tomu tak dlouho, co Olympus představil zrcadlovku E-420, která je pokračovatelem modelu E-410. Spolu s fotoaparátem byl uveden na trh také objektiv s ohniskem 25 mm, který se po nasazení na tělo rázem promění v základní „padesátku.“

Aktuální novinka v portfoliu Olympusu nese označení E-520 a jak dává název tušit, jedná se o nástupce zrcadlovky E-510, která byla představena společně s E-410. Aby toho nebylo málo, představil Olympus velmi zajímavý objektiv Zuiko Digital ED 9–18 mm F4,0–5,6, ten se po nasazení na zrcadlovku stává ultraširokoúhlým zoomem s rozsahem virtuálních ohnisek 18–36 mm.

Oprášený kabát

Olympus E-520 se drží nastaveného designu svého předchůdce, a tak ani nemůžeme očekávat žádné větší změny. Při srovnání s modelem E-510 si všimnete pouze několika malých kosmetických změn. Patří mezi ně například odlišná barva ovládacích prvků a nový tvar voliče režimů a dialogového kolečka. Rozmístění ostatních ovládacích prvků zůstalo zachováno i přes mírné zvětšení displeje na zadní straně. Ten má nyní velikost 2,7" u předchůdce to bylo 2,5". Rozlišení displeje zůstalo stejné, a to 230 000 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na zadní stěnu modelu E-510 (vlevo) a E-520 (vpravo)

Stejně jako E-510, je i novinka vybavena stabilizací obrazu na snímači, samozřejmostí je pak protiprachový filtr, se kterým před lety přišel Olympus jako první mezi výrobci zrcadlovek. Vylepšeno bylo ostření založené na porovnávání kontrastu, to oceníte především při fotografování za pomoci živého náhledu na displeji.

Rozlišení použitého Live MOS snímače zůstalo stejné, a to 10 Mpx, což znamená maximální velikost snímku 3 648 × 2 736 obrazových bodů. Jeho citlivost je možné zvolit v rozmezí ISO 100 až IS0 1 600. Snímky se pak ukládají ve formátu JPEG, RAW (ORF) nebo v jejich kombinaci. Při volbě JPEG jsou k dispozici čtyři stupně komprese, od nichž se samozřejmě odvíjí výsledná kvalita snímku. Sériové snímání umí pálit rychlostí 3,5 sn./s v plném rozlišení, při ukládání do RAWu je počet snímků omezen na osm, při ukládání do JPEGu budete limitováni pouze velikostí paměťové karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V kombinaci s novým širokoúhlým objektivem (vlevo) vypadá zrcadlovka vskutku úctyhodně, vpravo setový objektiv 14–42 mm

Novinkou je možnost bezdrátového ovládání systémových blesků Olympus, podobně, jako je tomu u zrcadlovky E-3. Přidán byl režim rozpoznávání tváří, který zajistí optimální kresbu a zaostření na portrétované osoby. Pro potřeby ostatních fotografických situací jsou k dispozici pokročilé expoziční režimy a celkem osmnáct scénických módů.

Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát se bud prodávat ve třech setech s objektivem 14–42 mm, 40–150 mm a 70–300 mm anebo jako samostatné tělo. Cena dosud nebyla stanovena, na trhu by se však měla zrcadlovka objevit v červnu.

Čím širší tím lepší

Druhým produktem, který přibyl do portfolia výrobků Olympus je objektiv Zuiko Digital ED 9–18 mm F4,0–5,6. Ten doplňuje řadu amatérských objektivů s rozsahem 14–42 mm a 40–150 mm. S třemi objektivy tak pokryjete rozsah ohnisek 9–150 mm, respektive 18–300 mm při přepočtu na kinofilm.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv váží pouhých 280 gramů při rozměrech 79,5 × 73 mm. Minimální ostřící vzdálenost je 25 cm. Objektiv bude k dispozici koncem roku 2008. Jeho cena zatím nebyla stanovena.

Témata článku: Technika, První pohled, Olympus, Digitální fotoaparáty Olympus na Heureka.cz


Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

** Absurdně vysoký výkon pro hraní v maximálních detailech ** Netradičně řešená skříň pro lepší oddělení zdrojů tepla ** Dotykový displej pro rychlý přístup do nastavení

Tomáš Holčík
MSITestyPočítače
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály