64
Fotogalerie

Olympus E-510: Vylepšená zrcadlovka (test)

Nová E-510 od Olympusu se zařadila mezi ostatní 10 Mpx zrcadlovky a mimo standardních výhod přináší i stabilizaci čipu.

Poctivá konstrukce těla z plastu vyztuženého skelnými vlákny působí velmi odolně. K tomu také trochu přispívá pro mne sympatická matná jakoby hrubá povrchová úprava, na které nejsou vidět otisky prstů. Na místech určených pro úchop najdeme praktické pogumované plošky.

s00.jpg
E-510, malá kompaktní zrcadlovka s gripem, má rozměry 136 × 92 × 56 mm a váží 460 g

Základní technické parametry

  • snímací prvek: Live MOS, 17,3 × 13,0 mm, 10,0 MPx
  • optický stabilizátor: ano
  • max. výst. rozlišení: 3 648 × 2 736 px
  • záznamový formát: JPEG, RAW
  • paměťové médium: CompactFlash I, CF II, Microdrive, xD PictureCard
  • objektivy: standard 4/3, tj. v současné době 18 Zuiko Digital a 8 Sigma a 1 Leica
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 230 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: akumulátor Li-Ion, síťový zdroj
  • video: není
  • rozměry a hmotnost těla: 136 × 92 × 56 mm, 460 g

Podrobné technické parametry najdete v katalogu digitálů.

Tělo fotoaparátu je poměrně nízké, jen o 1 mm vyšší než kolega E-400/410, což je nejmenší digitální zrcadlovka na světě (společnou recenzi těchto zrcadlovek jsme připravili do aktuálního čísla DIGIfota). Výška těla tak může někomu dělat menší problémy při držení. E510 má však tvar klasické zrcadlovky s gripem a jak si v praxi ověřilo více uživatelů, samotný tvarovaný grip tak k držení napomáhá dobře.

s01.jpgs02.jpg
Tělo E-510 je příjemně kompaktní pro cestování, se setovým objektivem, určeným především pro drobnou zrcadlovku E-400/410, váží jen o 190 g více

Přístroj se ovládá velmi pohodlně a poměrně rychle. Na těle najdete mnohem více tlačítek přímého přístupu k funkcím a parametrům snímání: Tlačítky křížového ovladače se dostáváte k nastavení vyvážení bílé, režimu zaostřování, měření expozice a citlivosti. Kousek nad křížovým ovladačem se nachází tlačítko pro volbu Live View – náhledu na displeji, a nad ním tlačítko pro volbu stabilizace obrazu a dále i tlačítko AEL/AFL, tj. aretace expozice a zaostření.

s04.jpg
Zadní strana poskytuje především prostor pro 2,5" displej, umožňující tzv. živý náhled, a pro tlačítka pro rychlé ovládání parametrů a funkcí

Přímo můžete také ovládat volbu jednoho ze tří ostřicích bodů, a to vpravo nahoře. V režimu prohlížení snímků pak toto tlačítko slouží k zobrazení dvou vybraných snímků vedle sebe pro snazší porovnání. Vedle něj pak třeba využijete programovatelné tlačítko Fn. Buď jej nastavíte k aktivaci náhledu hloubky ostrosti nebo k exponování neukládaného testovacího snímku či ruční kalibraci vyvážení bílé. Další tlačítka, tj. pro korekci expozice a pro sériové snímání společně se samospouští a dálkovou spouští najdete vlevo na horní straně přístroje. Blízko je také k dispozici tlačítko aktivující vestavěný blesk.

s05.jpgs06.jpg
Tělo fotoaparátu je poměrně nízké, což může občas dělat problémy při držení. Většinou však tělo s tvarovaným pogumovaným gripem padne do ruky dobře

Pro další parametry musíte do menu, které je však potěšitelně v češtině (což u DSLR nebývá ještě zvykem) a nebo rychleji vstoupíte do informačního a zároveň ovládacího rozhraní na displeji. Tlačítkem INFO vlevo od displeje si můžeme promítnout nastavené parametry na celou plochu LCD, a to buď ve zkráceném „hlášení“, nebo velmi podrobném. Následně se tlačítkem OK a šipkami čtyřcestného voliče můžete přesunout na zvolené parametry a ovládacím kolečkem je měnit. Toto řešení je velmi přehledné a je také výhodné, že často měněné funkce jako citlivost, vyvážení bílé a režim blesku jsou navíc po ruce v horní části LCD.

s07.jpg
Na horní straně fotoaparátu opět najdete tlačítka přímého přístupu, a to vlevo pro sériové snímání, dálkové ovládání a samospoušť, vpravo pak ke korekci expozice

Parametry bez přiřazených tlačítek na těle přístroje lze kromě vstupu do menu poměrně hbitě měnit i přes informační tabulku na displeji, nahrazující stavový displej a částečně i menu.

info01.jpginfo02.jpg
Praktická je originální možnost se v zobrazené tabulce pohybovat šipkami a volit parametry, které následně máme možnost rychle změnit např. ovládacím kolečkem

Pokud jste u předchozích modelů nebyli spokojeni s velikostí hledáčku, ani teď nebudete potěšeni, hledáček s přibližně 95% pokrytím scény je stále trochu malý. I přes svou velikost je pěkně světelný, takže koneckonců se na něj zvyká dobře. V hledáčku jsou znázorněny v základním rozsahu expoziční informace, zobrazení zcela na pravém okraji však nepovažuji za šťastné.

s08.jpg
Ze spodní strany je standardně přístup k baterii Li-Ion
sx.jpg
Stejně jako u předchůdců, výhodou je kompatibilita s paměťovými kartami xD i CF

Pro komponování lze samozřejmě využít LCD, což je zatím samozřejmostí u kompaktů, ne však u digitálních zrcadlovek – kromě Olympusu E-330, který takovou možnost nabízel jako první. Dvouapůlpalcový displej má pro tuto funkci vcelku dobré rozlišení 230 tisíc obrazových bodů.

remote.jpg
K E-510 je možné dokoupit dálkové ovládání. Jeho kontrolku i přijímač zároveň pak najdete přímo na gripu

Fotoaparát spolupracuje se všemi objektivy 4/3 standardu, což v současné době zahrnuje objektivy Olympus Zuiko, Leica a Sigma.

objektivy.jpg
max. velikost

Objektiv Zuiko Digital ED 14–42 mm F3,5– 5,6 a Zuiko Digital ED 40-150 mm F4,0–5,6

Pokračování 2 / 5

Funkce a ovládání

Olympus E-510 není zrcadlovka, která by zůstávala pozadu. Využívá speciální Live MOS snímač s 10 Mpx rozlišením. Zachytit velké množství detailů a mít možnosti velkých výtisků jistě přitahuje a dnes je 10 Mpx téměř samozřejmostí. Osobně bych se pro amatérské použití takového rozlišení obávala už jen pro velký datový objem snímků, ale jak se můžete přesvědčit, snímky jsou méně objemné než u 10MPx zrcadlovky E-400, ve formátu JPEG se pohybuje velikost kolem 6 MB. Ve formátu RAW, který je dokonce komprimovaný, je to od 9 MB do 11,5 MB.

S E-510 máte k dispozici základní expoziční módy P, A, S, M a kromě nich i 18 scénických režimů doplněných krátkým popisem. Pět hlavních (Portrét, Krajina, Makro, Sport, Noční snímek) má své pozice na otočném voliči, zbytek se skrývá pod volbou „Scene“. Fotoaparát má bohaté množství nastavení a funkcí. Pro vaše typické potřeby vám navíc umožní uložit dvě uživatelská nastavení.

menu15.jpg

Měření expozice včetně jejího ovlivnění potěší i náročnější uživatele. Plošný systém měření ESP s 49 zónami ve většina situací vyhovoval. Případnou korekci expozice lze provést v nezvykle velkém rozsahu ±5 EV ve volitelných krocích 1/3, 1/2, 1 EV. Závěrka pracuje v rozsahu od 60 s do 1/4 000 s, aktivovat je možné i trvalé otevření lamel (Bulb).

Pro specifické podmínky lze využít měření expozice se zdůrazněným středem a v problematických podmínkách pak bodové měření. Pokud je pozadí příliš světlé, stojí za to vyzkoušet speciální režim bodového měření – HI (highlight control), světlá místa budou opravdu světlá. Při režimu SI (shadow control) zas bude pohlídáno, aby i na tmavém pozadí byla černá černou a ne šedou.

menu01.jpg

Kromě běžné sytosti, ostrosti a kontrastu lze před snímáním nastavit monochromatičnost v různých barevných odstínech a simulovat také černobílé filtry. K dispozici je i změna tzv. gradace pro napodobení techniky High key a Low key pro ovlivnění jasů snímku.

menu11.jpg
Pokud znáte a využíváte expoziční bracketing, vězte, že u této zrcadlovky je k dispozici i bracketing vyvážení bílé a síly záblesku
cb1.jpgcb2.jpgcb3.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
cb4.jpgcb5.jpg
max. velikost | max. velikost
Monochromatické filtry, poslední tři snímky černobílé podání se simulací ČB filtrů
key01.jpgkey02.jpgkey03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Standardní nastavení tonality, High key, Low key

V nabídce jsou i pokročilé funkce jako předsklopení zrcátka a propracované doladění vyvážení bílé. Kromě běžných režimů blesku je možná jeho synchronizace na druhou lamelu závěrky a také jeho přesná korekce.

menu13.jpg
Výkon lze nastavit v rozsahu FULL, 1/4, 1/16 a 1/64. Synchronizaci s blesky nastavíte v menu v čase 1/60 až 1/180

menu07.jpgmenu08.jpg

Pomocníky při snímání přes displej jsou histogram, při prohlížení snímků jej zobrazíte i v jednotlivých barevných kanálech a ke kontrole expozice můžete využít zvýraznění přeexponovaných či naopak podexponovaných míst. Oceníte je tím víc, že přístroj je k přepalům náchylný díky menšímu dynamickému rozsahu. V některých podmínkách je však naopak problém i s podexpozicí. Ta se často projevila při automatickém nastavení blesku v interiéru.

menu 01_05.gif
Režimy zobrazení LCD displeje při snímání
menu 06_12.gif
Režimy zobrazení při prohlížení snímků. Poslední 2 zvýrazňují přepaly či stíny bez kresby

Komponování záběru přes LCD, běžné u kompaktů, je u zrcadlovky neobvyklou funkcí, s níž se poprvé představil přístroj E-330. Obraz je při zvednutém zrcátku objektivem přenášen přímo na snímač a signál z něj zobrazuje displej. Na jeho použitelnost a vůbec fungování celého systému „Live view“ jsme byli velmi zvědavi. Při prvním zkoušení jsem byla nadšena, bez oka u hledáčku má člověk hned větší pohodlí pro fotografování z neobvyklých úhlů, což oceníte nejenom v souvislostí s makrofotografií. A jaká to musí být úleva pro uživatele, přecházející z kompaktů na zrcadlovku – setkají se s důvěrně známým způsobem komponování obrazu.

Displej při „Live view“ nezklame množstvím znázorněných parametrů a potěší 100% záběrem snímané scény a zobrazením reálného histogramu či mřížky. Po delším focení si však člověk začne uvědomovat nedokonalosti: Čitelnost se na slunci rapidně zhoršuje (LCD nemá antireflexní úpravu) a pozorovací úhly displeje nejsou tak velké, jak by bylo potřeba pro fotografování vysoko nad hlavou. Škoda, že alespoň E-510, jako představitel vyšší kategorie, není vybaven displejem vyklápěcím, podobným tomu u E-330. Je také nutné počítat s dalším faktem – čip se v tomto režimu více zahřívá a na snímcích se tak po delší zátěži může vyskytovat vyšší množství šumu.

Při snímání přes displej zaostříte manuálně poměrně snadno pomocí posuvného rámečku 7× či 10× lupy, dostupné v posledním z pěti informačních režimů displeje. Při fotografování lze využít i autofokusu, i když s omezením. Fotoaparát musí totiž krátce sklopit zrcátko, zaostřit, vrátit zrcátko a exponovat, což prodlužuje čas od stisku spouště do pořízení snímku až na 1,8 s. Naštěstí máte možnost si předostřit (tj. provést první tři zmíněné kroky) pomocí tlačítka AEL/AFL.

Práce autofokusu při běžném snímání v exteriéru přes hledáček je svižná a spolehlivá. Avšak to platí jen do chvíle, než začnete snímat při nižší hladině osvětlení. V podstatě v každém interiéru se zaostřování výrazně zpomalí, v přítmí už pak mnohdy končí neúspěchem, a to i v případě, kdy si fotoaparát přisvětluje sérií záblesků. Systém automatického ostření pouze podle 3 bodů je dnes již sám o sobě zaostalý. Přestože se najdou uživatelé, kterým 3 ostřící body i poměrně blízko sebe postačují, a nebudou toto považovat vůbec za chybu, obávám se, že druhá a větší část fotografů to naopak vezme jako velký nedostatek.

menu02.jpg

E-510 disponuje stabilizací na principu pohybu čipu. První typ stabilizace (IS1) funguje ve všech směrech, IS2 využívá pouze stabilizace vertikální, a je tak vhodná pro sledování objektů v horizontálním směru (švenkování). V praktickém testu IS prvního typu se nám při použití nejdelšího ohniska setového objektivu dařilo udržet snímky při 1/30 s dokonale ostré, zatímco bez stabilizátoru jsme museli čas zkrátit na 1/80 s.

stabil01.jpgstabil02.jpg
max. velikost | max. velikost

Snímek se zapnutým stabilizátorem IS1 a vpravo s vypnutým stabilizátorem

S E-510 jako se zrcadlovkou máte samozřejmě možnost snímky ukládat ve formátu JPEG i RAW (.orf). Pro SQ i HQ kvalitu lze nastavit různou kompresi a u SQ i rozlišení. Pokud snímáte v RAWu, není problém současně s ním ukládat i JPEG.

soft1.jpg

V balení je zdarma dodáván software Olympus Master 2, jenž umožňuje mimo jiné i vyvolávání snímku formátu RAW (přípona .orf). Začátky s tímto softwarem vám usnadní stručný průvodce.

soft2.jpg
Možnosti úprav snímků v dodaném softwaru
soft5.jpg
Možnosti úprav souborů RAW

Velkou výhodou zrcadlovek Olympus je protiprachový filtr snímače a jeho ultrazvukové čištění. Před snímačem je umístěna membrána, která se po každém zapnutí fotoaparátu nebo volbě v menu zachvěje a případný prach se z ní setřese a ulpí na pásce pod snímačem, jenž se čas od času vymění v servisním středisku. Toto řešení funguje na jedničku, co se týče mých zkušeností při všech testech zrcadlovek Olympus, kdy byly objektivy vyměňovány mnohdy dosti často, nikdy jsem znečištění snímače nezaznamenala.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Olympus E-510 je dodáván v setech s objektivem Zuiko Digital ED 14–42 mm F3,5– 5,6 či v doublezoom kitu i s ED 40–150 mm F4,0–5,6. Tato „skla“ překvapí nízkou hmotností a velikostí. Od objektivů nečekejte díky kompaktnosti do detailů propracovanou konstrukci, bajonety jsou plastové, ovládací prstence zoomu a ostření nemají bezchybně hladký chod, to však nijak neubírá objektivům na poměrně dobré optické kvalitě. V rámci setových objektivů nás výsledná kvalita obrazu velmi mile překvapila. Ostření navíc využívá vnitřního mechanismu a je poměrně tiché i v AF režimu máte možnost ručního doostření po nastavení v menu.

Co se týče základního objektivu 14–42 mm F3,5–5,6, na nejkratším ohnisku je patrné soudkovité zkreslení, na nejdelším konci rozsahu setového objektivu je sférické zkreslení eliminováno. Chromatická vada se objevuje zřídka. Rozložení ostrosti od středu k rohům je rovnoměrné. Vinětace je minimální díky originální konstrukci Zuiko objektivů, kdy paprsky světla dopadají po průchodu objektivem zcela kolmo na snímač. Rozlišení objektivu je na velice dobré úrovni.

ch1.jpgch2.jpgch3.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Demonstrační snímky zcela minimální chromatické vady při použití objektivu Zuiko Digital ED 40-150 mm F4,0–5,6, jeho nekratšího a nejdelšího ohniska

Vyvážení bílé je vhodné si při umělém osvětlení pohlídat, při manuálním nastavení výhrady nemám. Barvy jsou reálné, s ohledem na cílovou skupinu amatérských uživatelů dostatečně syté.

Míra šumu

Nejvíce mne samozřejmě zajímalo, jak na tom novinky budou s mírou šumu. Dřívější zrcadlovky 4/3 standardu Olympusu využívající menší čip o rozměrech 17,3 × 13,0 mm při vyšších citlivostech trochu zápasily se šumem. Už u předchůdce E-400 však bylo znát určité zlepšení, v případě E-510 a E-410 s novým snímačem i procesorem můžeme být ještě spokojenější. Citlivost ISO 1 600 se i při standardním nastavení filtru šumu dá téměř srovnávat např. s Canonem EOS 400D.

iso01_v.jpg
max. velikost
ISO 800, šumový filtr vypnutý
iso02_v.jpg
max. velikost
ISO 1600, šumový filtr vypnutý
iso02_s.jpg
max. velikost
ISO 1600, šumový filtr standardní

Jak se můžete přesvědčit pohledem na grafy šumu, jasová složka se drží na nízkých hodnotách a modrý kanál blízko dvěma ostatním, charakter viditelného šumu je proto velmi přijatelný, odšumování je přitom vcelku šetrné k detailům. Pokud ale toužíte po ještě ostřejších snímcích s maximálním množstvím podrobností, šumový filtr zcela vypněte. Třeba se vám šum svým nepříliš barevným charakterem bude zamlouvat.

sum_1.pngsum_2.png
Graf šumu

Senzitometrická charakteristika

senzitometrie.png
max. velikost

Použitelný expoziční rozsah je –4,5 až +1,6 EV

Naměřili jsme

První snímek pořídíte zhruba za 1,5 s od zapnutí – tady trochu zdržuje ultrazvukové čistění snímače. Dobré výsledky však předvedl přístroj při sekvenčním snímání. Vyrovnávací paměť umožňuje souvisle snímat ve formátu JPEG i RAW rychlostí 3 sn./s. Do RAWu touto rychlostí pořídíte 8 snímků, do JPEGu dvanáct (s rychlou kartou jsou výsledky ještě lepší, série pokračuje nepřetržitě, pouze se rychlost snímání zpomaluje).

Olympus E-510 
první snímek1,47 s
snímek bez namáčknutí0,2 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku0,61 s
rychlost sériového snímání v JPG3,0 sn./s
max. počet snímků JPG v sérii12
rychlost sériového snímání v RAW3,0 sn./s
max. počet snímků RAW v sérii8
měřeno s paměťovou kartouCompactFlash, SanDisk Extreme III, 2 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

f01.jpg
max. velikost

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko 14 mm, F3,5, formát jpeg
f02.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko 14 mm, F5,6, formát jpeg
f03.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko 14 mm, F5,6, vyvoláno z RAWu pomocí Olympus Master
f04.jpg
max. velikost

Testovací obrazec – nejdelší ohnisko 42 mm, F5,6, formát jpeg
f05.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko 42 mm, F8,0, formát jpeg
f06.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko 42 mm, F8,0, vyvoláno z RAWu pomocí Olympus Master
f13.jpgf14.jpgf15.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
f16.jpgf17.jpg
max. velikost | max. velikost

Scéna, standardní nastavení, ISO 100, 200, 400, 800, 1 600 
f18.jpgf19.jpg
max. velikost | max. velikost

Scéna, ISO 1 600, z RAWu, vypnutý filtr redukce šumu, vpravo zapnutý filtr
m01.jpgm02.jpgm03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Makro exaktní s použitím setového objektivu 14–42mm: nejkratší ohnisko, střed, nejdelší ohnisko
makrotele.jpg
max. velikost

Makro reálné, nejdelší ohnisko objektivu ZUIKO DIGITAL ED 40–150 mm F4,0–5,6
p1.jpg
max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo, ISO 400
p2.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
p3.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny s bleskem v interiéru, ISO 1 600

Další snímky najdete v předcházejícím článku: Olympus E-510: Skrze displej (první foto)

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Standard zrcadlovek Olympus sliboval od počátku výhody, z nichž některé, jako malá velikost těla i objektivů, se plně projevily spolu s nejmenší DSLR E-400 a i ostatní zrcadlovky jsou příjemně lehké. Zůstávala však mnohá omezení. Mezi ty hlavní patřil nedostatečný výběr objektivů a výrazné zašumění snímků při vyšších citlivostech. Řada kompatibilních objektivů Zuiko Digital i Sigma se však utěšeně rozrůstá, i když stále je co dohánět, a šum na snímcích už delší čas naštěstí není to co na začátku vývoje E-řady.

Zašumění snímků při vyšších citlivostech ve srovnání s APS-C zrcadlovkami se podařilo postupně eliminovat a míra šumu se s novým Live MOS snímačem a firmwarem přibližuje už i výsledkům konkurence s většími snímači. Olympus už na počátku vývoje zrcadlovek E-systému věděl, čím užitečným fotoaparáty vybavit, a tak je i dnes jejich typickou výhodou protiprachový filtr před snímačem. V systému ostření Olympus bohužel stále zaostává, 3 ostřící body už jsou dávno překonané. Zamrzel mne také menší dynamický rozsah.

10 Mpx Novinka E-510 však dále láká na stabilizovaný čip i komfortnější ovládání a množství funkcí a výjimečnou možnost snímání přes LCD displej. Škoda jen, že není výklopný jako u E-330, používání komponování přes displej by bylo mnohem výhodnější.

Plusy:

  • ovládání, ovládací a informační rozhraní displeje
  • české menu
  • kvalita obrazu i při vysokých ISO
  • kvalita kompaktních setových objektivů

Minusy:

  • hledáček
  • horší čitelnosti displeje na slunci
  • pouze 3 ostřící body
  • ve slabších světelných podmínkách problematická práce autofokusu

Cena:

  • samotné tělo 23 990 Kč
  • kit E-510 + objektiv 14–42mm 1:3,5–5,6 (ekv. 28–84mm) 26 990 Kč
  • double zoom kit E-510 + objektiv 14–42mm 1:3,5-5,6 + 40–150 mm 1:4,0–5,6 31 990 Kč

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud