Olympus Camedia C-60 ZOOM

Olympus Camedia C-60 ZOOM
Titulem „Dobrá koupě“ jsme ve čtvrtém čísle časopisu DIGI ocenili právě tento aparát. Jaké důvody nás k tomu vedly a platí-li doporučení i právě pro vás, zjistíte níže. Jen předesílám, že C-60 míří mezi rodinné a hobby fotografy, kterým pár sezón určitě vydrží.

Při hodnocení obrazové kvality získává C-60 body zejména v rozlišení, tj. počtu zřetelných čar na výšku obrazu. Úzce s tím je spjata hranová ostrost, která je rovněž nadprůměrná. Tyto vlastnosti je zajímavé posuzovat ve vztahu k velikosti výsledných obrazových souborů, neboť ty jsou u C-60 při nejmenší kompresi JPEG o dobrou polovinu větší než u srovnatelných 6Mpx aparátů. Vedle optiky svoji roli jednoznačně hraje zpracování dat procesorem a potažmo komprimace.

Klepněte pro větší obrázek Testovací obrazec - nejširší ohnisko
nejvyšší rozlišení (1,3 MB) 
  
Klepněte pro větší obrázek Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
nejvyšší rozlišení (1,2 MB)
Klepněte pro větší obrázek  Standardní scéna
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (720 kB)
Klepněte pro větší obrázek Supermakro
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (720 kB)

Klepněte pro větší obrázek Dobře si C-60 vede i z hlediska dynamického rozsahu snímače s naměřenými hodnotami –4,3 EV až +2 EV. Snímky tak netrpí silným kontrastem.
 Klepněte pro větší obrázek Drobný bodík aparát ztrácí za výskyt obrazového šumu a chromatickou vadu, rovněž barevné podání zvládají některé aparáty přesvědčivěji. Ostatně jak bylo uvedeno výše, při požadavku přesného podání barev nelze počítat s kalibrací bílé.

Navzdory pochvale podmínkám pro komponování, tedy kvalitnímu LCD a hledáčku, musím upozornit na absenci dioptrické korekce očnice a poměrně malé plošné pokrytí - jen 93% snímaného záběru na LCD.

Provozní rychlost
Rychlost aparátu lze charakterizovat poněkud delším čekáním na pořízení prvního snímku, 4,2 sekundy je přece jen dost. Reakce na stisk spouště, ať již bez či s namáčknutím, je naopak nadprůměrná, podobně je tomu u rychlosti ukládání – připravenosti k dalšímu snímání. Rychlost sériového snímání s 2,24 snímků za sekundu naopak není žádným zázrakem. Oceňuji však ještě druhý, méně obvyklý mód série, ve kterém autofokus jednotlivé záběry přeostřuje. Rychlost je pak samozřejmě ještě o něco menší: 1,41 snímku za sekundu.

Naměřili jsme

první snímek 4,20 s
snímek bez namáčknutí 0,67 s 
snímek s namáčknutím 0,10 s
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,93 s
rychlost sériového snímání 2,01/s 
max. počet snímků v sérii  4  
 
Měřeno s paměťovou kartou Olympus xD, 128 MB; v maximálním rozlišení ve formátu JPEG s nejnižší kompresí.

Témata článku: Testy, Olympus

Určitě si přečtěte

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

V dnešním testu se zaměříme na třetí generaci pokročilých APS-C bezzrcadlovek Fujifilmu. Model X-T30 sdílí podstatné vlastnosti s vlajkovou lodí systému Fujifilmem X-T3. Co vše fotoaparát zvládne a k čemu se hodí?

12 Helena Vyplelová