Olympus Camedia C-60 ZOOM

Olympus Camedia C-60 ZOOM
Titulem „Dobrá koupě“ jsme ve čtvrtém čísle časopisu DIGI ocenili právě tento aparát. Jaké důvody nás k tomu vedly a platí-li doporučení i právě pro vás, zjistíte níže. Jen předesílám, že C-60 míří mezi rodinné a hobby fotografy, kterým pár sezón určitě vydrží.

C-60 nabízí automatické, poloautomatické i manuální ovládání expozice. Pro nenáročné fotografování slouží ryzí automatika. K dosažení lepších výsledku však je možné využít automatického přizpůsobení konkrétnímu námětu ve dvou asistenčních programech: portrét a noční scéna, případně zvolit některou z předdefinovaných scén: sport, krajina, autoportrét a krajina s portrétem. Fotograf zde však nalezne i klasické expoziční programy: program AE, prioritu clony i času, a konečně i plný manuál. Jedno kompletní uživatelem oblíbené nastavení lze navíc uložit do paměti a pohotově zpřístupnit na kruhovém voliči.

K nastavení správné expozice pomáhá jednak dvojí měření světla (plošné či bodové), pak také zobrazení expozičních hodnot a hlavně reálný histogram. Nebudete-li si přesto jisti, nabízí se využití expozičního autobracketingu.

Co se týká ostření, aparát je vybaven duálním autofokusem, pracujícím s porovnáváním kontrastu i fázového posunu. Praktické důsledky jsou dvojí: aparát jednak v testu spolehlivě zaostřoval i za velmi slabého osvětlení bez asistenčního přisvětlování scény a pak také nadprůměrná rychlost snímání bez namáčknutí, která je limitována právě zejména rychlostí autofokusu. Ostření lze navíc pevně vázat na střed, nebo využít služeb automatiky iESP, manuální ostření aparát nemá.

S ostřením souvisí ještě jedna v úvodu zmíněná inovace, totiž tzv. supermakro. Ve skutečnosti se nejedná o nic až tak super, pouze se zkracuje minimální vzdálenost zaostření na 4 cm, tento režim je však vázán pouze na nejkratší ohnisko.
Jedna „drobnost“ mezi funkcemi ovšem chybí, je jí uživatelská kalibrace bílé. Budete-li chtít dosáhnout korektního podání barev, musíte se spoléhat na některou ze čtyř přednastavených teplot chromatičnosti.

Klepněte pro větší obrázek

 

Témata článku: Testy, Olympus

Určitě si přečtěte

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete najít pod stromečkem

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete najít pod stromečkem

To správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci a ne vždy je součástí fotobrašny. S objektivy je to velmi podobné, a proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

11 Petr Březina

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

Adam Kos

Desítky fotoaparátů a objektivů s výraznou slevou! Vybere si každý

Desítky fotoaparátů a objektivů s výraznou slevou! Vybere si každý

Jako každý rok před Vánoci pořádají výrobci fotografické techniky pro své zákazníky slevové akce různých typů. K vybraným produktům přidávají bonusy a dárky nebo své výrobky nabízejí se slevou, ať už uplatňovanou okamžitě, nebo zpětně v rámci tzv. cashbacku.

3 Helena Vyplelová