Olympus Camedia C-60 ZOOM

Olympus Camedia C-60 ZOOM
Titulem „Dobrá koupě“ jsme ve čtvrtém čísle časopisu DIGI ocenili právě tento aparát. Jaké důvody nás k tomu vedly a platí-li doporučení i právě pro vás, zjistíte níže. Jen předesílám, že C-60 míří mezi rodinné a hobby fotografy, kterým pár sezón určitě vydrží.

C-60 nabízí automatické, poloautomatické i manuální ovládání expozice. Pro nenáročné fotografování slouží ryzí automatika. K dosažení lepších výsledku však je možné využít automatického přizpůsobení konkrétnímu námětu ve dvou asistenčních programech: portrét a noční scéna, případně zvolit některou z předdefinovaných scén: sport, krajina, autoportrét a krajina s portrétem. Fotograf zde však nalezne i klasické expoziční programy: program AE, prioritu clony i času, a konečně i plný manuál. Jedno kompletní uživatelem oblíbené nastavení lze navíc uložit do paměti a pohotově zpřístupnit na kruhovém voliči.

K nastavení správné expozice pomáhá jednak dvojí měření světla (plošné či bodové), pak také zobrazení expozičních hodnot a hlavně reálný histogram. Nebudete-li si přesto jisti, nabízí se využití expozičního autobracketingu.

Co se týká ostření, aparát je vybaven duálním autofokusem, pracujícím s porovnáváním kontrastu i fázového posunu. Praktické důsledky jsou dvojí: aparát jednak v testu spolehlivě zaostřoval i za velmi slabého osvětlení bez asistenčního přisvětlování scény a pak také nadprůměrná rychlost snímání bez namáčknutí, která je limitována právě zejména rychlostí autofokusu. Ostření lze navíc pevně vázat na střed, nebo využít služeb automatiky iESP, manuální ostření aparát nemá.

S ostřením souvisí ještě jedna v úvodu zmíněná inovace, totiž tzv. supermakro. Ve skutečnosti se nejedná o nic až tak super, pouze se zkracuje minimální vzdálenost zaostření na 4 cm, tento režim je však vázán pouze na nejkratší ohnisko.
Jedna „drobnost“ mezi funkcemi ovšem chybí, je jí uživatelská kalibrace bílé. Budete-li chtít dosáhnout korektního podání barev, musíte se spoléhat na některou ze čtyř přednastavených teplot chromatičnosti.

Klepněte pro větší obrázek

 

Témata článku: Testy, Olympus

Určitě si přečtěte

Ceny EISA 2019–2020: hledání nové struktury a záplava objektivů

Ceny EISA 2019–2020: hledání nové struktury a záplava objektivů

Po roce byly rozdány ceny EISA, které vyhlašuje sdružení evropských zájmových časopisů. Letošní ročník ještě naléhavěji volá po reflexi periodicity i struktury udělování ocenění. I tentokrát se dostalo na všechny velké fotografické značky, jednotlivé kategorie jsou však definovány stále vágněji.

1 Helena Vyplelová

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

52 Adam Kos