Olympus Camedia C-60 ZOOM

Olympus Camedia C-60 ZOOM
Titulem „Dobrá koupě“ jsme ve čtvrtém čísle časopisu DIGI ocenili právě tento aparát. Jaké důvody nás k tomu vedly a platí-li doporučení i právě pro vás, zjistíte níže. Jen předesílám, že C-60 míří mezi rodinné a hobby fotografy, kterým pár sezón určitě vydrží.

Aparát má pevné kovové tělo spíše konzervativních tvarů, nelze mu však upřít ani eleganci, ani serióznost. Celé tělo i krytky působí odolným dojmem a dávají předpoklad dlouhé životnosti. Celkový formát je kompaktní, rozměr vhodný pro běžnou kapsu přesahuje zejména hloubka svými 42 mm.

Drobné vady na kráse však konstatovat musím: Posuvná krytka objektivu, která současně plní funkci hlavního vypínače, přesahuje mírně dolů a koliduje s destičkou při upnutí do stativu. Pro práci se stativem ještě jedna drobnost – stativový závit je mimo osu objektivu, což není ideální pro panorámování. Na druhou stranu lze ale předpokládat, že tento stylový fotoaparát si v praxi stativu moc neužije.

Spoušť má přesnou aretaci namáčknutí a rovněž poslední z ovladačů – „kolík“ zoomu, se i přes svůj triviální vzhled chová korektně.

Klepněte pro větší obrázek


Optika má tradiční 3× zoom se dvěma asférickými členy a standardní rozsah 38–114 mm. Obdobně zachován je Li-ion akumulátor jako zdroj energie a paměť s kartou xD – jak jinak, Olympus je jedním z protagonistů tohoto média.

Vedle výše avizovaného takřka revolučního LCD displeje lze velmi kladně hodnotit i optický hledáček. Ve srovnání s konkurencí je jednak vhodně umístěn na rohu přístroje, navíc však dostatečně veliký a zřetelný. Komponovat s tímto aparátem, jak v hledáčku tak na LCD, je opravdu pohodlné.

Klepněte pro větší obrázek

Zatímco někteří jiní výrobci digitálů u nových modelů dospěli k přemístění kruhového voliče režimů z horní strany na zadní, C-60 učinila pravý opak a tento ovládací prvek vrátila na jeho tradiční místo – nahoru. Nutno říci, že původní umístění (u C-50) vzadu nebylo bez logiky, veškerá nastavení se přece zobrazují na LCD a tak bylo možné vše obsáhnout jedním pohledem.

Na zadní stěně se pak nachází tři samostatná tlačítka a pětisměrový tlačítkový ovladač. Přímo na těle tak lze vedle obligátního režimu blesku, makro ostření a korekce EV změnit též způsob měření světla z plošného na bodové. Právě operativní ovládání způsobu měření hodnotím velmi pozitivně, jeho pohotovost jistě přinese více korektních expozic.
Pro další nastavení a volby vede cesta do záložkami členěného menu na LCD. Ke dvěma parametrům je možné uživatelsky definovat „zkratku“ – bez zdlouhavého listování nabídkami jsou pak dostupné již na druhé obrazovce. Typicky sem lze zařadit sériové snímání, aktivaci časové spouště, nebo vyvážení bílé.   


Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Testy, Olympus

Určitě si přečtěte

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

V dnešním testu se zaměříme na třetí generaci pokročilých APS-C bezzrcadlovek Fujifilmu. Model X-T30 sdílí podstatné vlastnosti s vlajkovou lodí systému Fujifilmem X-T3. Co vše fotoaparát zvládne a k čemu se hodí?

11 Helena Vyplelová

Ceny EISA 2019–2020: hledání nové struktury a záplava objektivů

Ceny EISA 2019–2020: hledání nové struktury a záplava objektivů

Po roce byly rozdány ceny EISA, které vyhlašuje sdružení evropských zájmových časopisů. Letošní ročník ještě naléhavěji volá po reflexi periodicity i struktury udělování ocenění. I tentokrát se dostalo na všechny velké fotografické značky, jednotlivé kategorie jsou však definovány stále vágněji.

1 Helena Vyplelová

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

28 Petr Březina