Olympus Camedia C-60 ZOOM

Olympus Camedia C-60 ZOOM
Titulem „Dobrá koupě“ jsme ve čtvrtém čísle časopisu DIGI ocenili právě tento aparát. Jaké důvody nás k tomu vedly a platí-li doporučení i právě pro vás, zjistíte níže. Jen předesílám, že C-60 míří mezi rodinné a hobby fotografy, kterým pár sezón určitě vydrží.

Aparát má pevné kovové tělo spíše konzervativních tvarů, nelze mu však upřít ani eleganci, ani serióznost. Celé tělo i krytky působí odolným dojmem a dávají předpoklad dlouhé životnosti. Celkový formát je kompaktní, rozměr vhodný pro běžnou kapsu přesahuje zejména hloubka svými 42 mm.

Drobné vady na kráse však konstatovat musím: Posuvná krytka objektivu, která současně plní funkci hlavního vypínače, přesahuje mírně dolů a koliduje s destičkou při upnutí do stativu. Pro práci se stativem ještě jedna drobnost – stativový závit je mimo osu objektivu, což není ideální pro panorámování. Na druhou stranu lze ale předpokládat, že tento stylový fotoaparát si v praxi stativu moc neužije.

Spoušť má přesnou aretaci namáčknutí a rovněž poslední z ovladačů – „kolík“ zoomu, se i přes svůj triviální vzhled chová korektně.

Klepněte pro větší obrázek


Optika má tradiční 3× zoom se dvěma asférickými členy a standardní rozsah 38–114 mm. Obdobně zachován je Li-ion akumulátor jako zdroj energie a paměť s kartou xD – jak jinak, Olympus je jedním z protagonistů tohoto média.

Vedle výše avizovaného takřka revolučního LCD displeje lze velmi kladně hodnotit i optický hledáček. Ve srovnání s konkurencí je jednak vhodně umístěn na rohu přístroje, navíc však dostatečně veliký a zřetelný. Komponovat s tímto aparátem, jak v hledáčku tak na LCD, je opravdu pohodlné.

Klepněte pro větší obrázek

Zatímco někteří jiní výrobci digitálů u nových modelů dospěli k přemístění kruhového voliče režimů z horní strany na zadní, C-60 učinila pravý opak a tento ovládací prvek vrátila na jeho tradiční místo – nahoru. Nutno říci, že původní umístění (u C-50) vzadu nebylo bez logiky, veškerá nastavení se přece zobrazují na LCD a tak bylo možné vše obsáhnout jedním pohledem.

Na zadní stěně se pak nachází tři samostatná tlačítka a pětisměrový tlačítkový ovladač. Přímo na těle tak lze vedle obligátního režimu blesku, makro ostření a korekce EV změnit též způsob měření světla z plošného na bodové. Právě operativní ovládání způsobu měření hodnotím velmi pozitivně, jeho pohotovost jistě přinese více korektních expozic.
Pro další nastavení a volby vede cesta do záložkami členěného menu na LCD. Ke dvěma parametrům je možné uživatelsky definovat „zkratku“ – bez zdlouhavého listování nabídkami jsou pak dostupné již na druhé obrazovce. Typicky sem lze zařadit sériové snímání, aktivaci časové spouště, nebo vyvážení bílé.   


Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Testy, Olympus

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete najít pod stromečkem

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete najít pod stromečkem

To správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci a ne vždy je součástí fotobrašny. S objektivy je to velmi podobné, a proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

11 Petr Březina