Olympus Camedia C-60 ZOOM

Olympus Camedia C-60 ZOOM

Titulem „Dobrá koupě“ jsme ve čtvrtém čísle časopisu DIGI ocenili právě tento aparát. Jaké důvody nás k tomu vedly a platí-li doporučení i právě pro vás, zjistíte níže. Jen předesílám, že C-60 míří mezi rodinné a hobby fotografy, kterým pár sezón určitě vydrží.

Předně nutno říci, že C-60 nespadl v dubnu tohoto roku z nebe, ale navazuje na úspěšný model C-50 ve stylové řadě Olympusů. Tam se vyjímá svými poněkud konzervativnějšími a hranatějšími tvary vedle nezaměnitelných all-weather typů [mju:].

A co že tedy významného přinesla šedesátková inovace? V kostce: větší snímač s novým procesorem, větší rozsah citlivosti ISO, korekci intenzity blesku, ostření supermakro, zvuk do videosekvencí a hlavně – mimořádný LCD displej.

Aparát byl osazen novým 6Mpx CCD snímačem, díky němuž zaznamenává o 21% obrazových bodů více. Ne že by ve stejném poměru přibylo obrazových detailů, ale realizovat snímky na větší formát bez jejich ztráty, nebo pořizovat kvalitnější výřezy jistě možné bude.

Vítaný je rozhodně větší rozsah nastavitelné citlivosti snímače z dřívějších 80–320 na 60–400 ISO, mající význam zejména s ohledem na omezený rozsah expozičních časů s nejkratší 1/1 000 s. Z hlediska pořízení snímků však má jednoznačně ještě větší význam zařazení uživatelské korekce intenzity blesku, který lze nyní ovlivnit v 1/3 krocích o ±2 EV oproti nastavení automatikou.

Bohatší je rovněž záznam videosekvencí, kterým s novým modelem přibylo ozvučení - a jejich délka je limitována pouze kapacitou paměťové karty. Zůstalo však pouze slabší rozlišení 320 × 240 px, navíc při nízké snímkové frekvenci, ale jde přece jen v prvé řadě o fotoaparát…

A nejlepší nakonec: za nejvýraznější inovaci považuji tzv. Sunshine LCD, který zcela zásadním způsobem potlačuje odlesky na krycím skle, a to i při ostrém úhlu pozorování. V tomto směru Olympus opravdu poskočil o pořádný krok vpřed a konkurence bude muset rozhodně trochu zapracovat.
 

Pokračování 2 / 6

Konstrukce a ovládání

Aparát má pevné kovové tělo spíše konzervativních tvarů, nelze mu však upřít ani eleganci, ani serióznost. Celé tělo i krytky působí odolným dojmem a dávají předpoklad dlouhé životnosti. Celkový formát je kompaktní, rozměr vhodný pro běžnou kapsu přesahuje zejména hloubka svými 42 mm.

Drobné vady na kráse však konstatovat musím: Posuvná krytka objektivu, která současně plní funkci hlavního vypínače, přesahuje mírně dolů a koliduje s destičkou při upnutí do stativu. Pro práci se stativem ještě jedna drobnost – stativový závit je mimo osu objektivu, což není ideální pro panorámování. Na druhou stranu lze ale předpokládat, že tento stylový fotoaparát si v praxi stativu moc neužije.

Spoušť má přesnou aretaci namáčknutí a rovněž poslední z ovladačů – „kolík“ zoomu, se i přes svůj triviální vzhled chová korektně.


Optika má tradiční 3× zoom se dvěma asférickými členy a standardní rozsah 38–114 mm. Obdobně zachován je Li-ion akumulátor jako zdroj energie a paměť s kartou xD – jak jinak, Olympus je jedním z protagonistů tohoto média.

Vedle výše avizovaného takřka revolučního LCD displeje lze velmi kladně hodnotit i optický hledáček. Ve srovnání s konkurencí je jednak vhodně umístěn na rohu přístroje, navíc však dostatečně veliký a zřetelný. Komponovat s tímto aparátem, jak v hledáčku tak na LCD, je opravdu pohodlné.

Zatímco někteří jiní výrobci digitálů u nových modelů dospěli k přemístění kruhového voliče režimů z horní strany na zadní, C-60 učinila pravý opak a tento ovládací prvek vrátila na jeho tradiční místo – nahoru. Nutno říci, že původní umístění (u C-50) vzadu nebylo bez logiky, veškerá nastavení se přece zobrazují na LCD a tak bylo možné vše obsáhnout jedním pohledem.

Na zadní stěně se pak nachází tři samostatná tlačítka a pětisměrový tlačítkový ovladač. Přímo na těle tak lze vedle obligátního režimu blesku, makro ostření a korekce EV změnit též způsob měření světla z plošného na bodové. Právě operativní ovládání způsobu měření hodnotím velmi pozitivně, jeho pohotovost jistě přinese více korektních expozic.
Pro další nastavení a volby vede cesta do záložkami členěného menu na LCD. Ke dvěma parametrům je možné uživatelsky definovat „zkratku“ – bez zdlouhavého listování nabídkami jsou pak dostupné již na druhé obrazovce. Typicky sem lze zařadit sériové snímání, aktivaci časové spouště, nebo vyvážení bílé.   


  

Pokračování 3 / 6

Funkce, vybavení

C-60 nabízí automatické, poloautomatické i manuální ovládání expozice. Pro nenáročné fotografování slouží ryzí automatika. K dosažení lepších výsledku však je možné využít automatického přizpůsobení konkrétnímu námětu ve dvou asistenčních programech: portrét a noční scéna, případně zvolit některou z předdefinovaných scén: sport, krajina, autoportrét a krajina s portrétem. Fotograf zde však nalezne i klasické expoziční programy: program AE, prioritu clony i času, a konečně i plný manuál. Jedno kompletní uživatelem oblíbené nastavení lze navíc uložit do paměti a pohotově zpřístupnit na kruhovém voliči.

K nastavení správné expozice pomáhá jednak dvojí měření světla (plošné či bodové), pak také zobrazení expozičních hodnot a hlavně reálný histogram. Nebudete-li si přesto jisti, nabízí se využití expozičního autobracketingu.

Co se týká ostření, aparát je vybaven duálním autofokusem, pracujícím s porovnáváním kontrastu i fázového posunu. Praktické důsledky jsou dvojí: aparát jednak v testu spolehlivě zaostřoval i za velmi slabého osvětlení bez asistenčního přisvětlování scény a pak také nadprůměrná rychlost snímání bez namáčknutí, která je limitována právě zejména rychlostí autofokusu. Ostření lze navíc pevně vázat na střed, nebo využít služeb automatiky iESP, manuální ostření aparát nemá.

S ostřením souvisí ještě jedna v úvodu zmíněná inovace, totiž tzv. supermakro. Ve skutečnosti se nejedná o nic až tak super, pouze se zkracuje minimální vzdálenost zaostření na 4 cm, tento režim je však vázán pouze na nejkratší ohnisko.
Jedna „drobnost“ mezi funkcemi ovšem chybí, je jí uživatelská kalibrace bílé. Budete-li chtít dosáhnout korektního podání barev, musíte se spoléhat na některou ze čtyř přednastavených teplot chromatičnosti.

 

Pokračování 4 / 6

Obrazová kvalita, testy

Při hodnocení obrazové kvality získává C-60 body zejména v rozlišení, tj. počtu zřetelných čar na výšku obrazu. Úzce s tím je spjata hranová ostrost, která je rovněž nadprůměrná. Tyto vlastnosti je zajímavé posuzovat ve vztahu k velikosti výsledných obrazových souborů, neboť ty jsou u C-60 při nejmenší kompresi JPEG o dobrou polovinu větší než u srovnatelných 6Mpx aparátů. Vedle optiky svoji roli jednoznačně hraje zpracování dat procesorem a potažmo komprimace.

Testovací obrazec - nejširší ohnisko
nejvyšší rozlišení (1,3 MB) 
  
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
nejvyšší rozlišení (1,2 MB)
  Standardní scéna
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (720 kB)
Supermakro
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (720 kB)

Dobře si C-60 vede i z hlediska dynamického rozsahu snímače s naměřenými hodnotami –4,3 EV až +2 EV. Snímky tak netrpí silným kontrastem.
  Drobný bodík aparát ztrácí za výskyt obrazového šumu a chromatickou vadu, rovněž barevné podání zvládají některé aparáty přesvědčivěji. Ostatně jak bylo uvedeno výše, při požadavku přesného podání barev nelze počítat s kalibrací bílé.

Navzdory pochvale podmínkám pro komponování, tedy kvalitnímu LCD a hledáčku, musím upozornit na absenci dioptrické korekce očnice a poměrně malé plošné pokrytí - jen 93% snímaného záběru na LCD.

Provozní rychlost
Rychlost aparátu lze charakterizovat poněkud delším čekáním na pořízení prvního snímku, 4,2 sekundy je přece jen dost. Reakce na stisk spouště, ať již bez či s namáčknutím, je naopak nadprůměrná, podobně je tomu u rychlosti ukládání – připravenosti k dalšímu snímání. Rychlost sériového snímání s 2,24 snímků za sekundu naopak není žádným zázrakem. Oceňuji však ještě druhý, méně obvyklý mód série, ve kterém autofokus jednotlivé záběry přeostřuje. Rychlost je pak samozřejmě ještě o něco menší: 1,41 snímku za sekundu.

Naměřili jsme

první snímek 4,20 s
snímek bez namáčknutí 0,67 s 
snímek s namáčknutím 0,10 s
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,93 s
rychlost sériového snímání 2,01/s 
max. počet snímků v sérii  4  
 
Měřeno s paměťovou kartou Olympus xD, 128 MB; v maximálním rozlišení ve formátu JPEG s nejnižší kompresí.

Pokračování 5 / 6

Demosnímky

Zoom – nejkratší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (1,6 MB)

Zoom – nejdelší ohnisko
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (1,6 MB)

 

 

Pleťové odstíny – denní světlo 
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (1,6 MB)

 

 

 

Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (1,6 MB)

 

Pleťové odstíny s bleskem
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (1,6 MB)

 

 

Makro reálné
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (1,6 MB)

 

Dobrá ostrost, nežádoucí slabší kontura na rozhraní lesa s oblohou
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (1,6 MB)

 

Mírný šum, nežádoucí zabarvení kontrastních hran
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (1,6 MB)

 

Mírný šum, strmější přechod barev, solidní vyvážení bílé
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (1,6 MB)

Dobrá expopzice, artefakty sw doostřování
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (1,6 MB)

Solidní ostrost, mírné doostřování, použit režim krajina
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (1,6 MB)

Markantní rozdíl ve vyvážení bílé
náhled 800 × 600 px

Standardní makro zaostřuje od cca 18 cm
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (1,6 MB)

Dobré přechody jemných tónů, slabší kontrastní hrany
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (1,6 MB)

Měření vzorek z plochy, 1/640 s, pohybová neostrost
náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení (1,6 MB)

   

 

 

 

Pokračování 6 / 6

Celkové hodnocení

Odolné tělo s pěkným designem a jednoduché ovládání se snadnou dostupností rozhodujících nastavení - to jsou argumenty PRO takříkajíc na první pohled. Druhý pohled ukáže vynikající LCD displej a hledáček, spolehlivé ostření duálního autofokusu i při slabém osvětlení, nadprůměrnou rychlost reakce na stisk spouště či solidní obrazovou kvalitu s výborným rozlišením a ostrostí. Jisté potíže čekejte při upnutí na stativ, vedle omezeného pohybu hlavního vypínače vám může chybět i možnost vyjímat paměťovou kartu.
Pořízené snímky lze pohodlně exportovat rozhraním USB jak do PC, tak přímo na tiskárnu s technologií PictBridge, nechybí ani A/V konektor pro výstup na televizní obrazovku. Příjemná je také standardní dodávka dálkového ovladače.

Vztaženo k aktuální prodejní ceně se vše výše uvedené zdá být solidní volbou, tedy jak řečeno v DIGI 4/2004 – Dobrou koupí.
plusy




 plusy

 minusy

elegantní tělo aparátu

kryt objektivu koliduje se stativem

exp. režimy a uživatelský mód

absence kalibrace bílé

LCD a optický hledáček

 rychlost sériového snímání





Zdroj: Olympus C&S
Kontakt: tel: 221 985 111, www.olympus.cz
Cena: cena 15 999 Kč vč. DPH

Podrobné technické parametry

Určitě si přečtěte

Články odjinud