22
Fotogalerie

Olympus a Casio: Novinky kam se podíváš

Superodolný kompakt, 20× ultrazoom, hromada stylových kompaktů a další. To jsou nové digitály od Olympusu a Casia.

Ve dnešním přehledu novinek se podíváme na superodolný Olympus mju 1050SW, ultrazoom s 20× optickým zoomem SP-565 UZ, levný stylový kompakt FE-20 a elegantní stylový kompakt mju 1040. O nedávných novinkách z dílny Olympusu jsme vás informovali v článku Nové stylovky Olympus se představují. Casio přispělo svou troškou do mlýna se stylovými kompakty EX-Z300, EX-Z250 a EX-Z85, které jsou vybaveny širokým počátečním ohniskem.

Olympus mju 1050SW

Tento, na českém trhu patrně nejodolnější kompakt, se pyšní dlouhým rodokmenem předchůdců, posledním bylo mju 1030SW. Recenzi staršího odolného mju 790SW naleznete zde a článek o fotografování pod vodou s kompakty Olympus je také na našem webu. Novinka není žádným revolučním milníkem, nabízí trojnásobný optický zoom bez stabilizace, rozlišení shodné s několika posledními generacemi 10 Mpx a pro tuto řadu typické masivní kovové tělo s periskopovým objektivem.

olympus mju1050SW_A_bk.jpg olympus mju1050SW_C_bk_LCD.jpg

Objektiv má podprůměrnou světelnost, dlouhé počáteční ohnisko 38 mm a jen 3× rozsah. To je však daň, kterou bylo třeba zaplatit za interní zoom, díky němuž může být fotoaparát tak odolný a hermeticky uzavřený. Na druhou stranu, nedávno uvedený Nikon S60 je vybaven rovněž periskopovým objektivem, ale nabízí univerzálnější 5× zoom.

Základní technické specifikace:

 • snímací prvek: CCD 1/2,33", 10,1 Mpx
 • stabilizátor: ne, jen elektronická stabilizace navyšující ISO
 • paměťové médium: xD, Micro SD, interní paměť 41,6 MB
 • objektiv: 38–114 mm (EQ 35 mm), F3,5−5,0
 • HyperCrystal LCD displej: úhlopříčka 2,7", 230 000 obr. bodů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový zdroj
 • odolnost: pád z výšky 1,5 m na jakýkoliv povrch, voděodolné tělo do hloubky 3 m s možností fotografování pod hladinou, odolné vůči mrazu do -10°C
 • barevné varianty: delfíní šedá, pacifická modrá, půlnoční černá a mystická červená
 • rozměry: 93 × 62 × 22,6 mm
 • hmotnost: 152 g (bez baterie a karty)

Novinka je však na rozdíl od svých předchůdců vybavena novou generací systému ostření na tvář, který rozezná až 16 tváří, dále funkcí digitálního blesku (Shadow Adjustment Technology), který softwarově zesvětlí tmavé partie fotografie, aby nebyly podexponované. Stinnou stránkou této funkce je skutečnost, že se zesvětlením stínů je zvýrazněn i šum částí fotografie. Novinkou je podpora (přes dodávaný adaptér) micro SD karet, které mju 1050SW může sdílet s většinou mobilních telefonů.

olympus mju1050_colors.jpg 

I když jsou tyto funkce bezesporu užitečné, tak hlavním lákadlem fotoaparátu zůstává odolnost jako kusu železa. Nárazu a voděodolnost je u třídy odolných kompaktů Olympus již legendární, nový 1050SW si dokáže ale poradit navíc i s mrazem až do -10°C. Upustíte-li takovýto fotoaparát na kámen, nebo do vody, tak jednoduše nekontrolujete, jestli je v pořádku, ale fotíte dál. Tuto vlastnost, kterou se jen tak ledajaký kompakt pyšnit nemůže, si však Olympus nechává řádně zaplatit. Alespoň si však můžete vybrat jednu ze čtyř nových barevných variant.

Olympus mju 1040

Další mjůčko v pořadí je elegantní stylový kompakt jak se sluší a patří. Se svým odolným bratříčkem sdílí stejný objektiv s interním 3× zoomem a periskopovou konstrukcí. Shodný mají oba kompakty i LCD displej s úhlopříčkou 2,7" s běžným, avšak dostatečným rozlišením 230 tisíc pixelů.

olympus mju1040_A_bk.jpg olympus mju1040_A-2_bk.jpg

Devízou stylového kompaktu je především tenké, dokonale provedené kovové tělo. Mju 1040 je jen 2,03 cm tenký v nejširším místě a pouhých 1,65 cm v místě nejužším. Kovové tělo není jen samoúčelnou ozdobou, ale je napěchováno moderními technologiemi. Od modelu 1050SW převzal 1040 novou generaci ostření na tvář, funkci digitálního blesku a další.

Základní technické specifikace:

 • snímací prvek: CCD 1/2,33", 10 Mpx
 • stabilizátor: ne, jen elektronická stabilizace navyšující ISO
 • paměťové médium: xD, micro SD, interní paměť 48 MB
 • objektiv: 38−114 mm (EQ 35 mm), F3,5−5,0
 • HyperCrystal LCD displej: úhlopříčka 2,7", 230 000 obr. bodů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
 • barevné varianty: stříbrná, černá, červená, žlutá
 • rozměry: 89 × 55,5 × 20,3 mm
 • hmotnost: 108 g (bez baterie a karty)

Nová stylovka nabízí (shodně s modelem 1050SW) i nový systém ovládání "TAP control", díky němuž není nutné tlačítka fotoaparátu mačkat, ale stačí na ně jen poklepat prstem, podobně jako na touchpad notebooku, nebo na dotykový LCD.

olympus mju1040_C_bk.jpg olympus mju1040-black-still.jpg

Nový Olympus je vybaven rychlým sériovým snímáním 14 snímků za sekundu, což připomíná spíše záznam videa ve fotografiích, v rozlišení 3 Mpx. a sérii dvanácti snímků. Samotné video natáčí mju 1040 ozvučené ve formátu VGA a rychlosti 30 sn./s. V menu fotoaparátu je ukryto množství dalších funkcí, jako například černobílý režim s tónováním do sépie, inteligentní redukce červených očí, nastavení saturace a další. Stylový kompakt samozřejmě nemůže být uveden jen v jedné variantě. Nové mjůčko bude k dostání hned ve čtyřech barvách, a to stříbrné, černé, červené a žluté.

Olympus SP-565 UZ

Výrobce fototechniky Olympus uvedl jako první na světě ultrazoom s 18× optickým zoomem a nedlouho na to ultrazoom s 20× zoomem, jak jinak, než také první na světě. Novinka SP−565 UZ nahrazuje v řadě ultrazoomů Olympus model 560, který byl vybaven „jen“ 18× zoomem, zatímco novinka se pyšní 20× zoomem s ohnisky 26−520 mm. Nosíte-li takovýto rozsah ohnisek v kapse, málokdy se dostanete do situace, že by vám krátké, či dlouhé ohnisko nedostačovalo. Zkušení čtenáři recenzí si však jsou vědomi skutečnosti, že objektivy se širokým rozsahem bývají často kompromisní v obrazové kvalitě.

olympusSP565UZ_A.jpg 

Pomalu povinností je u dnešních ultrazoomů stabilizace obrazu. Model SP−565 je vybaven jak stabilizací elektronickou (shodně s oběma modely výše uvedenými), tak stabilizací mechanickou.

Základní technické specifikace:

 • snímací prvek: CCD 1/2,33", 10 Mpx
 • stabilizátor: ano
 • paměťové médium: xD, micro SD, interní paměť 48 MB
 • objektiv: 26−520 mm (EQ 35 mm), F2,8−4,5
 • HyperCrystal LCD displej: úhlopříčka 2,5", 230 000 obr. bodů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor síťový napáječ
 • rozměry: 116 × 83,3 × 80,8 mm
 • hmotnost: 373 g (bez baterie a karty)

olympusSP565UZ_C.jpg 

Ultrazoomy bývají tradičně vybaveny množstvím funkcí, od kompletní škály manuálních a poloautomatických režimů P, A, S, M až po 25 scénických plně automatických režimů. V nabídce motivových programů naleznete kromě obvyklého portrétu, krajiny i méně obvyklé režimy, jako je autoportrét, kuchyně, aukce, vyfoť a vyber a další. Vedle režimů je k dispozici také detekce tváře, supermacro režim, při němž fotoaparát ostří od 1 cm (od frontálního členu), vysokorychlostní sériové snímání s rychlostí 13,5 sn./s (řada 30 záběrů v rozlišení 3 Mpx), nebo 1,2 sn./s (řada 7 fotografií; plné rozlišení 10 Mpx.).

olympus SP565UZ_E.jpg 

Ultrazoomy Olympus tradičně vynikají výborně zpracovanou ergonomií. SP−565 je stejně jako jeho předchůdce z velké části pogumován a vybaven velkým tvarovaným gripem, můžeme tedy předpokládat, že do ruky padne jako ulitý. Na produktových fotografiích je dobře patrný prstenec na objektivu. Ten bohužel neslouží k zoomování (to se ovládá prstencem okolo spouště), ale jen k manuálnímu ostření.

Olympus FE−20

Řada kompaktů Olympus s označením FE nabízí levné, plně automatické fotoaparáty. Díky kovovému tělu a líbivému designu je lze označit i za stylové. Poslední novinka Olympusu nese označení FE−20. V úzkém, jednoduchém, avšak elegantním kovovém těle ukrývá čip sice s úhlopříčkou jen 1/2,35", ale také s rozlišením 8 Mpx.

FE-20_black__back_XL.jpg FE-20_black__side_XL.jpg

Objektiv nabízí jen trojnásobný rozsah, shodně s mju 1050SW a 1040, na rozdíl od nich však začíná na o fous širších 36 mm. Potenciálně problematická je světelnost objektivu, která na nejdelším konci dosahuje hodnoty F5,9, přitom fotoaparát není vybaven stabilizací obrazu. Elektronická stabilizace jen zvyšuje citlivost a to až po ISO 1 000. Horší světelnost může zpomalovat činnost autofokusu, který nemá dostatek světla pro zaostření. FE−20 je však naštěstí vybaven i bodovým autofokusem, který s ostřením za špatných podmínek může pomoci.

Základní technické specifikace:

 • snímací prvek: CCD 1/2,35", 8 Mpx
 • stabilizátor: ne, jen elektronická stabilizace navyšující ISO
 • paměťové médium: xD, micro SD, interní paměť 20,5 MB
 • objektiv: 36−108 mm (EQ 35 mm), F3,1−5,9
 • HyperCrystal LCD displej: úhlopříčka 2,5", 154 000 obr. bodů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, AC síťový napáječ
 • barevné varianty: stříbrná, černá
 • rozměry: 95,9 × 57,2 × 21,5 mm
 • hmotnost: 88 g (bez baterie a karty)

Na druhou stranu fotoaparát je určen především začátečníkům, kteří se zajímají více než o světelnost o české menu a škálu šestnácti scénických režimů. Bezesporu nadstandardem u levného automatického kompaktu jsou ozvučené videosekvence, váha pouhých 88 gramů bez baterie a karty a tloušťka jen 21,5 mm. Novým standardem Olympusu se patrně stávají paměťové karty micro SD, s nimiž jsou kompatibilní všechny kompaktní novinky Olympusu.

FE-20_silver__top_XL.jpg 

FE−20 je typickým zástupcem třídy levných automatických kompaktů pro ty, kteří s digitální fotografií teprve začínají. Horší světelnost a jen 3× rozsah zoomu sice zamrzí, ale Olympus nabízí i kompakt FE−370 se zoomem 5×. Za nadstandard je možné brát ozvučené video a kvalitní kovové tělo ve stříbrné a černé variantě.

Olympus FE-360 a FE-370

Dvojice fotoaparátů je navzájem podobná jako vejce vejci, mají stejný design a velmi podobně rozložené ovládací prvky. Jediným rozdílem, kterého si můžete všimnout je velikost displeje a umístěná tlačítek na zadní straně. Oba dva fotoaparáty jsou konstruovány jako expoziční automaty, stejně jako ostatní digitály modelové řady FE. Ta je určena především začínajícím uživatelům

FE-360_pink__front_XL.jpg FE-370_black__front_XL.jpg

Základní technické specifikace:

 • snímací prvek: CCD 8 Mpx
 • stabilizátor: ano duální (FE-370), navýšení citlivosti (FE-360)
 • paměťové médium: xD, micro SD
 • objektiv: 36−180 mm (EQ 35 mm), F3,5−5,6
 • HyperCrystal LCD displej: úhlopříčka 2,5" (FE-360), 2,7" (FE_370) 230 000 obr. bodů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, AC síťový napáječ

Uživatelům nabídnou fotoaparáty kromě plné automatiky také řadu scénických režimů, jejichž počet se blíží dvaceti. Součástí je také inteligentní auto režim, který se snaží rozpoznat fotografovanou scénu a zvolit optimální scénický režim. Pro začátečníky je určena vestavěná nápověda, která zobrazuje informace o jednotlivých položkách v menu.

FE-360_pink__back_XL.jpg FE-370_black__back_XL.jpg

Samozřejmostí je pak kompatibilita s xD a microSD kartami, podobně jako u ostatních novinek Olympusu. Napájení je v režii Li-Ion akumulátoru.

Casio EXILIM EX-Z300, EX-Z250 a EX-Z85

Trojice automatických kompaktů od Casia se řadí k tzv. rodinným kompaktům. První dva modely s označením EX−Z300 a EX−Z250 jsou vybavené čipem s vysokým rozlišením a shodným 4× zoomem s univerzálním rozsahem od širokoúhlých 28 mm až po portrétních 112 mm. Osobně tento rozsah zoomu preferuji, protože pro výrobce není problematické vyrobit 4× zoom s velmi dobrými optickými vlastnostmi, přitom s tímto rozsahem fotograf pokryje téměř všechny běžné fotografické situace.

casio EX-Z250_BK_ff_le.jpg casio EX-Z300_PK_ff_le.jpg

Oba kompakty jsou shodně vybaveny čipovou stabilizací a možností nastavit ISO 64−3 200. Třetí do party, EXILIM EX−Z85, je oproti sourozencům vybaven menším LCD displejem a zoomem jen s 3× rozsahem ohnisek. Celkově si tak fotograf může z nabídky vybrat právě ten kompakt, který vyhovuje jeho potřebám nejvíce.

Základní technické specifikace Casio EXILIM EX−Z300 a EX−Z250:

 • snímací prvek: CCD 1/2,3", 10,1 Mpx. (Z300); 9,14 Mpx. (Z250)
 • stabilizátor: ano
 • paměťové médium: SD/SDHC, MMC, MMCplus, interní paměť 38,5 MB
 • objektiv: 28−112 mm (EQ 35 mm), F2,6−5,8 (Z300), F2,6−5,9 (Z250)
 • high contrast LCD displej: úhlopříčka 3", 230 400 obr. bodů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor s výdrží 300 (Z300)/280 (Z250) snímků, síťový napáječ
 • barevné varianty Z300: stříbrná, zlatá, černá
 • barevné varianty Z250: stříbrná, zlatá, černá, červená, růžová, světle modrá
 • rozměry: 96,9 × 57,6 × 23,0 mm (Z300); 96,7 × 57,3 × 19,9 mm (Z250)
 • hmotnost: 130 g (Z300); 119 g (Z250)

Oba kompakty Z300 i Z250 si jsou dle technických specifikací podobné jako vejce vejci, hlavní rozdíly spočívají jen v rozlišení snímače a vestavěném blesku. Blesk u Z300 je silnější a dosvítí do vzdálenosti 4,5−2 m (dále na širokém ohnisku), zatímco kompakt Z250 dosvítí 3,8−1,7 m, což je však na podobný kompakt stále dobrý výsledek. Ve specifikacích výrobce bohužel nebylo uvedeno, pro jakou citlivost ISO byl dosah měřen. Další podstatnou odlišností je možnost natáčet videosekvence v HD rozlišení, čímž disponuje jen pokročilejší model Z300.

casio EX-Z250_BK_b.jpg casio EX-Z300_PK_b.jpg

Naopak shodně jsou oba kompakty vybaveny širokou paletou expozičních režimů, jako je např. Handheld Night Scene (noční scéna exponovaná bez stativu z ruky), nebo make-up. V samostatném oddílu best shot se pak ukrývá dalších 39 scénických režimů. Fotograf patrně celou škálu nevyužije, může si však být jistý, že pro každou situaci má minimálně jeden scénický režim. Samozřejmostí je režim ostření na tvář. Vše je úhledně zabaleno do kovového těla fotoaparátu o tloušťce jen 21,1 mm (Z300) / 18,9 mm (Z250) v nejužším místě.

Základní technické specifikace Casio EXILIM EX−Z85:

 • snímací prvek: CCD 1/2,3", 9,14 Mpx.
 • stabilizátor: ano
 • paměťové médium: SD/SDHC, MMC, MMCplus, interní paměť 41,2 MB
 • objektiv: 38−114 mm (EQ 35 mm), F3,1−5,9
 • high contrast LCD displej: úhlopříčka 2,6", 114 960 obr. bodů
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor s výdrží 240 snímků, síťový napáječ
 • barevné varianty: stříbrná, černá, světle modrá, hnědá, olivové zelená, oranžová, růžová, fialová
 • rozměry: 89,7 × 51,7 × 19,0 mm, 17,8 mm v nejužším místě
 • hmotnost: 100 g

Shodně s novinkou Z250 je EXILIM EX−Z85 vybaven stabilizovaným čipem o velikosti 1/2,3" a efektivním rozlišením 9,14 Mpx. I když se jedná oproti výše uvedené dvojici Z300 a Z250 o jednodušší model, nebyl ochuzen o čipovou stabilizaci, ani o výkonný blesk s dosahem 2,6−1,4 m (dále dosvítí na širokém ohnisku). Snaha o co nejnižší cenu se však projevila na LCD, které má sice úhlopříčku příjemných 2,6", ale zato rozlišení jen necelých 115 tis. pixelů, což je na dnešní standardy podprůměrná hodnota. Dále byl kompakt ochuzen o možnost nastavení citlivosti na ISO 3 200 (maximum je ISO 1 600), což však budou mnozí fotografové považovat spíše za klad, než za omezení.

casioexz85.jpg 

Casio EX−Z85 je fotoaparát určený pro začátečníky. Dokládá to mimo jiné i speciální easy režim, který je právě pro začátečníky, kteří si netroufnou nastavit vhodný scénický režim. Pro ostatní je zde výběr 30 motivových režimů pro všechny příležitosti v nabídce best shot. Je jen dobře, že jsou všechny tři kompakty Casio nabízeny ve více barevných variantách, Z85 dokonce v osmi. Elegantním, tenkým kovovým fotoaparátům barvy sluší a jistě s nimi budou fotografovat i děti, které pestré kompakty ocení.

Určitě si přečtěte

Články odjinud