Olympus µ Digital 600: Vidí, co jiný ne (recenze)

2. prosince 2005
TWEET SDÍLET
Olympus µ Digital 600: Vidí, co jiný ne (recenze)
Není třeba pochybovat o tom, že stylové fotoaparáty řady µ (mju) od Olympusu mají pro své voděodolné „all weather“ provedení u amatérských uživatelů oblibu. Jak se vyvedl nejnovější šestimegapixelový přírůstek s typovým označením 600, si můžete přečíst v dnešní recenzi.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, „all weather“ přístroj je zhotoven v prachu- a voděodolném provedení. Neznamená to, že byste se s ním mohli například potápět, na místě ale není úzkostlivé strachování se a ukrývání mjučka před dešťovou přeháňkou, mlhou nebo sněhovou nadílkou.

Fotoaparát pracuje s 3× zoomem v rozsahu 35–105 mm, což jsou hodnoty pro kompaktní digitály běžné. Stejně tak jako mnoho konkurenčních strojů, také tento disponuje ne právě zcela nejlepší světelností objektivu, a to F3,1–5,2. Musíte tedy počítat s tím, že se mnohdy – a to nejen na dlouhém, ale i na širokém ohnisku – setkáte na displeji s indikací nezaostřené scény. I když přístroj na LCD neukazuje aktuální nastavení času ani clony, dodatečně je můžete samozřejmě z počítače zjistit. Fotoaparát nastavuje (zvláště nyní v zimním období) již v odpoledních hodinách z ruky neudržitelně dlouhé časy, kdy (bez stativu nebo jiného podepření) může docházet k rozmazání snímků.

Chcete-li těmto situacím předejít, můžete využít scénický režim „zmírnění rozmazání“.

 
Max. velikost

Stejně jako tomu bylo u modelu µ Digital 800 (recenzi si můžete přečíst zde: http://digi.zive.cz/h/technika/AR.asp?ARI=884), ani v tomto případě se nejedná o skutečný optický stabilizátor obrazu. Tento program totiž pouze zajišťuje navýšení citlivosti ISO a tím zkrácení expozičních časů. Výsledkem tohoto počínání mohou být snímky se zvýšenou hladinou šumu, hlavně však vždy v nižším rozlišení 1 600 × 1 200 px. Takto velké snímky ostatně pořídíte i tehdy, padne-li vaše manuální volba na ISO 800 nebo 1 600.


Snímek pořízený v odpolední době, čas 1/8 s., ISO 100. Druhý záběr vyfotografován s režimem eliminujícím rozmazání:
automatika nastavila čas 1/100 s., citlivost však byla neúměrně navýšena na ISO 1 000 (šum však není hrozivý)
Max. velikost Max. velikost

Již v minulé kapitole jsme se zmínili o 2,5“ LCD displeji s nízkým rozlišením. Zobrazovač dostal do vínku novou technologii BrightCapture, stejně jako předcházející „osmistovka“. Zatímco uživatel se může jen ztěží orientovat ve zšeřelém prostředí, displej si v takové situaci dobře poradí. Ke správnému zaostření snímané scény mu napomáhá zvýšený zisk při aktivovaném BrightCapture, a to i bez přisvětlovacího reflektorku (fotoaparát jej nemá): vidí totiž 4,5× lépe než naše oči.
Následující demosnímek byl vyfotografován v absolutně tmavém prostředí, s použitím blesku. Fotoaparát objekt hravě zaostřil.

 
Max. velikost

Vaše snímky můžete komponovat na LCD displeji hned s několika pomocníky. Tím nejhlavnějším je samozřejmě reálný a (posléze při přehrávání) náhledový histogram.

 
Chcete-li histogram používat, musíte jej v nabídce Menu aktivovat
Max. velikost


Zleva: reálný histogram, náhledový histogram
Max. velikost Max. velikost

Dalšími „opěrkami“ vhodnými pro začátečníky jsou dva druhy pomocných rámečků.


Max. velikost Max. velikost

Ačkoli je mju 600 pouhým expozičním automatem, opravdu pěknou řádku funkcí si může uživatel nastavit sám, tedy samozřejmě troufne-li si. Jistě využijete vysoký rozsah citlivosti snímací soustavy od ISO 64–1 600, na škodu není ani zaexperimentovat si s přednastavenými režimy vyvážení bílé, správnost nastavení korekce expozice vám potvrdí výše zmíněný histogram. Nechybí ani výběr mezi plošným nebo bodovým měřením. Ať si již pro konkrétní situaci nastavíte jakékoli hodnoty, výhodou pro vás může být funkce Reset pro následný start do plně automatického módu se základním nastavením.

Jak jsme vám ukázali již v předchozím článku Olympus µ Digital 600: Vyrobte si kalendář (první foto), se snímky můžete provádět psí kousky přímo ve fotoaparátu, v režimu prohlížení. Kromě tradičního ořezu či zmenšování fotografií pro posílání e-mailem je například podle libosti možné přidávat černobílý nebo sépiový filtr, upravovat jas, nasycení či redukovat červené oči.

 
Max. velikost

Upřednostňujete-li originalitu a hravost, k dispozici je paleta zábavných rámečků i nápisů.Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Nebývá obvyklé, že byste si přímo ve fotoaparátu mohli vyrobit vlastní kalendář, nová řada fotoaparátů od Olympusu to však umí.


Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Výhodou je, že všechna nová data se ukládají na xD kartu jako nový soubor, o originální snímky tedy nepřijdete.

Samozřejmostí dnes už snad všech digitálů je možnost pořizování krátkých videosekvencí. Nové mjučko sice nahrává pohyblivé obrázky v rozlišení 640 × 480 px, ovšem pouze při frekvenci 15 snímků za sekundu (MOV). Co nadšené majitele určitě nepotěší, je jejich němý záznam.


U mju 600 musíte pro natáčení videosekvencí trochu netradičně vstoupit do nabídky motivových programů
Max. velikost Max. velikost

Témata článku: Testy, Olympus

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: Pavilon smutných šašků...

Fotografie týdne: Pavilon smutných šašků...

1 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

4 Petr Březina

Petr Březina
ZeissKompaktní fotoaparáty
11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

92 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zrcadlovky