Olympus µ Digital 600: Vidí, co jiný ne (recenze)

Olympus µ Digital 600: Vidí, co jiný ne (recenze)

Není třeba pochybovat o tom, že stylové fotoaparáty řady µ (mju) od Olympusu mají pro své voděodolné „all weather“ provedení u amatérských uživatelů oblibu. Jak se vyvedl nejnovější šestimegapixelový přírůstek s typovým označením 600, si můžete přečíst v dnešní recenzi.

Stylový automat Olympus µ Digital 600 je – na rozdíl od osmimegapixelového předchůdce s označením 800, jenž disponoval všemi dostupnými expozičními režimy – plně uzpůsoben začínajícím uživatelům. Tomu odpovídá příjemné a intuitivní ovládání přístroje.


Fotoaparát si podle svého stylu můžete pořídit ve stříbrném, červeném nebo námořnickém modrém provedení
Max. velikost

Celé dvě třetiny zadní stěny pokrývá displej s úhlopříčkou 63,5 mm, ostatně boom navyšování velikosti LCD již klepe na dveře. Podstatné je však jeho rozlišení, které v případě tohoto modelu právě oslnivé není. Pouhých 115 tisíc obrazových bodů již bylo dávno překonáno dvojnásobnou hodnotou.


Ovládací prvky najdete pouze na pravé straně displeje
Max. velikost

Fotoaparát sice nesplňuje parametry ultrakompaktu, přesto se vejde do dlaně. Jeho míry dosahují 97 × 55 × 26,5 mm, přístroj váží 128,5 g (bez baterie a karty).


Max. velikost Max. velikost

Na horní stěně přístroje se nachází pouze tlačítko On/Off a spoušť, krytka na Li-Ion akumulátor a xD-PictureCard (není ve standardní výbavě) je umístněna do dolní části těla


Max. velikost Max. velikost

Pod ochranným krytem z boční strany je uschován společný konektor pro video/USB a pro volitelný síťový napáječ

 
Max. velikost

Všechna potřebná nastavení jsou rychle po ruce díky čtyřsměrnému rozcestníku v Menu. Tradičně u Olympusu najdete „ukazatel“ pro nastavení citlivosti ISO, vyvážení bílé a rozlišení snímků, samostatnou položkou je potom hlavní nabídka Menu.

 
Max. velikost

Pro rychlou volbu je k dispozici plně osazený čtyřsměrný ovladač, u kterého uvítáte samostatný „směr“ (nahoru) pro korekci expozice. Neodmyslitelným pomocníkem pro vás bude, zejména jste-li začátečníky, tlačítko Guide: jeho stisknutím se vám na displeji zobrazí stručný komentář vybraných funkcí.


Nevíte-li si rady, průvodce vám danou funkci krátce představí
Max. velikost

V rámci zpřístupnění digitálů laickým uživatelům integruje Olympus stejně jako Canon (a nově i Sony) do fotoaparátů české menu. Vstřícným krokem však není jeho „dopravení“ do přístroje pomocí softwaru Olympus Master, zatímco konkurence jej má v základní nabídce.


Ikonka u druhého obrázku ukazuje, že čeština byla dodatečně doinstalována
Max. velikost Max. velikost

Pokračování 2 / 4

Funkce, vybavení

Jak již bylo zmíněno v úvodu, „all weather“ přístroj je zhotoven v prachu- a voděodolném provedení. Neznamená to, že byste se s ním mohli například potápět, na místě ale není úzkostlivé strachování se a ukrývání mjučka před dešťovou přeháňkou, mlhou nebo sněhovou nadílkou.

Fotoaparát pracuje s 3× zoomem v rozsahu 35–105 mm, což jsou hodnoty pro kompaktní digitály běžné. Stejně tak jako mnoho konkurenčních strojů, také tento disponuje ne právě zcela nejlepší světelností objektivu, a to F3,1–5,2. Musíte tedy počítat s tím, že se mnohdy – a to nejen na dlouhém, ale i na širokém ohnisku – setkáte na displeji s indikací nezaostřené scény. I když přístroj na LCD neukazuje aktuální nastavení času ani clony, dodatečně je můžete samozřejmě z počítače zjistit. Fotoaparát nastavuje (zvláště nyní v zimním období) již v odpoledních hodinách z ruky neudržitelně dlouhé časy, kdy (bez stativu nebo jiného podepření) může docházet k rozmazání snímků.

Chcete-li těmto situacím předejít, můžete využít scénický režim „zmírnění rozmazání“.

 
Max. velikost

Stejně jako tomu bylo u modelu µ Digital 800 (recenzi si můžete přečíst zde: http://digi.zive.cz/h/technika/AR.asp?ARI=884), ani v tomto případě se nejedná o skutečný optický stabilizátor obrazu. Tento program totiž pouze zajišťuje navýšení citlivosti ISO a tím zkrácení expozičních časů. Výsledkem tohoto počínání mohou být snímky se zvýšenou hladinou šumu, hlavně však vždy v nižším rozlišení 1 600 × 1 200 px. Takto velké snímky ostatně pořídíte i tehdy, padne-li vaše manuální volba na ISO 800 nebo 1 600.


Snímek pořízený v odpolední době, čas 1/8 s., ISO 100. Druhý záběr vyfotografován s režimem eliminujícím rozmazání:
automatika nastavila čas 1/100 s., citlivost však byla neúměrně navýšena na ISO 1 000 (šum však není hrozivý)
Max. velikost Max. velikost

Již v minulé kapitole jsme se zmínili o 2,5“ LCD displeji s nízkým rozlišením. Zobrazovač dostal do vínku novou technologii BrightCapture, stejně jako předcházející „osmistovka“. Zatímco uživatel se může jen ztěží orientovat ve zšeřelém prostředí, displej si v takové situaci dobře poradí. Ke správnému zaostření snímané scény mu napomáhá zvýšený zisk při aktivovaném BrightCapture, a to i bez přisvětlovacího reflektorku (fotoaparát jej nemá): vidí totiž 4,5× lépe než naše oči.
Následující demosnímek byl vyfotografován v absolutně tmavém prostředí, s použitím blesku. Fotoaparát objekt hravě zaostřil.

 
Max. velikost

Vaše snímky můžete komponovat na LCD displeji hned s několika pomocníky. Tím nejhlavnějším je samozřejmě reálný a (posléze při přehrávání) náhledový histogram.

 
Chcete-li histogram používat, musíte jej v nabídce Menu aktivovat
Max. velikost


Zleva: reálný histogram, náhledový histogram
Max. velikost Max. velikost

Dalšími „opěrkami“ vhodnými pro začátečníky jsou dva druhy pomocných rámečků.


Max. velikost Max. velikost

Ačkoli je mju 600 pouhým expozičním automatem, opravdu pěknou řádku funkcí si může uživatel nastavit sám, tedy samozřejmě troufne-li si. Jistě využijete vysoký rozsah citlivosti snímací soustavy od ISO 64–1 600, na škodu není ani zaexperimentovat si s přednastavenými režimy vyvážení bílé, správnost nastavení korekce expozice vám potvrdí výše zmíněný histogram. Nechybí ani výběr mezi plošným nebo bodovým měřením. Ať si již pro konkrétní situaci nastavíte jakékoli hodnoty, výhodou pro vás může být funkce Reset pro následný start do plně automatického módu se základním nastavením.

Jak jsme vám ukázali již v předchozím článku Olympus µ Digital 600: Vyrobte si kalendář (první foto), se snímky můžete provádět psí kousky přímo ve fotoaparátu, v režimu prohlížení. Kromě tradičního ořezu či zmenšování fotografií pro posílání e-mailem je například podle libosti možné přidávat černobílý nebo sépiový filtr, upravovat jas, nasycení či redukovat červené oči.

 
Max. velikost

Upřednostňujete-li originalitu a hravost, k dispozici je paleta zábavných rámečků i nápisů.



Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Nebývá obvyklé, že byste si přímo ve fotoaparátu mohli vyrobit vlastní kalendář, nová řada fotoaparátů od Olympusu to však umí.


Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Výhodou je, že všechna nová data se ukládají na xD kartu jako nový soubor, o originální snímky tedy nepřijdete.

Samozřejmostí dnes už snad všech digitálů je možnost pořizování krátkých videosekvencí. Nové mjučko sice nahrává pohyblivé obrázky v rozlišení 640 × 480 px, ovšem pouze při frekvenci 15 snímků za sekundu (MOV). Co nadšené majitele určitě nepotěší, je jejich němý záznam.


U mju 600 musíte pro natáčení videosekvencí trochu netradičně vstoupit do nabídky motivových programů
Max. velikost Max. velikost

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Jak si můžete všimnout na našich laboratorních testovacích obrazcích, Olympus µ Digital 600 má na dobré úrovni rozlišení lph, tedy počet rozpoznatelných čar – stejně jako u většiny digitálů očekávejte lepší hodnoty na širokém ohnisku. Počítejte s pouze průměrnou celkovou ostrostí, na obou koncích se postupně směrem k okrajům vytrácí kresba. Pomyslného strašáka – sférické vady – se obávat nemusíte: fotoaparát má jen zanedbatelné soudkovité a takřka nulové poduškovité zkreslení. Co vás však nemine, je zhoršená práce firmwaru, který necitlivě komprimuje JPEG.

Jakkoli se například v našem testu stylových digitálů v časopise DIGIfoto 8/2005, které vyjde začátkem prosince, nevyskytl u žádného z osmi přístrojů ani náznak chromatické vady, jediné mju 600 ji v některých případech na kontrastních hranách vykazovalo.

 
V pravé části snímku je výrazná fialová kontura
Max. velikost

Přestože se zdá, že automatické vyvážení bílé pracuje dobře, některé snímky vypadají lépe s přednastaveným režimem teploty bílé (absence uživatelské kalibrace snad žádného začátečníka nezarmoutí). Jste-li na vážkách, vyfotografujte si stejný záběr s dvojím nastavením a teprve při prohlídce snímků v počítači se rozhodněte, které barevné provedení je bližší vašemu srdci.



První snímek je vždy pořízen na automatické vyvážení bílé, druhý na předdefinovaný režim „zamračeno“
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Bolístkou stylových kompaktních digitálů bývá v mnoha případech velmi malý výkon blesku. Výrobcem deklarovaný dosah 4 metry na široké a 2,5 metrů na dlouhé ohnisko jsou hodnoty velmi nadsazené, můžete se přesvědčit, že i portrétní fotografii pořízené na 1,5 metru v místnosti s umělým osvětlením by slušel silnější záblesk.

 
Max. velikost

V místech, kde by vám fotoaparát zaručeně nastavil příliš dlouhé časy, jako v našem případě 1/2 sekundy, se bez blesku ale neobejdete.


Max. velikost Max. velikost

Snad každý digitální fotograf se zajímá také o to, jak přístroj „šumí“. Olympus neváhá, tak jako někteří konkurenční výrobci, integrovat do těl svých kompaktů i vysoké hodnoty citlivosti snímací soustavy. Z níže uvedeného grafu se můžete přesvědčit, že hladina šumu u mju 600 se započíná již při základním nastavení ISO 64 poměrně vysoko, při vyšších hodnotách již ale takřka nestoupá. Pozitivní je, že se žádný z kanálů RGB nerozbíhá, šum je tedy monochromatický (a z hlediska tisku fotografií méně zákeřný).


Max. velikost Max. velikost

Naměřili jsme

„Šestistovka“ není zrovna nejrychlejší stroj ve své třídě. Protože se v našem měření na monitorových stopkách jedná vždy o setiny sekund, může se (zvláště začínajícímu uživateli) zdát naše hodnocení poněkud přísné. Jestliže považujeme za vynikající hodnotu například náběh fotoaparátu a pořízení prvního snímku do 2 sekund, určitě si s hodnotou 2,53 vteřin nemusíte příliš lámat hlavu. Musíme však také konstatovat, že u většiny nejnovějších typů kompaktních stylových digitálů je dnes pořízení snímků exaktně nezměřitelné, zatímco u tohoto mjučka se shledáte s prodlevou.

  • první snímek: 2,53 s
  • snímek bez namáčknutí: 0,83 s
  • snímek s namáčknutím: 0,09 s
  • ukládání-připravenost k dalšímu snímku: 1,20 s
  • rychlost sériového snímání: 1,4 sn/s
  • max. počet snímků v sérii: 6

Měřeno s paměťovou kartou Olympus xD PictureCard 128 MB, při rozlišení 2 816 × 2 112 px a nejnižší kompresi JPEG

Demosnímky

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko

 
Max. velikost

Testovací obrazec – nejdelší ohnisko

 
Max. velikost

Zoom – nejkratší ohnisko

 
Max. velikost

Zoom – nejdelší ohnisko

 
Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo

 
Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo + blesk

 
Max. velikost

Pleťové odstíny s bleskem

 
Max. velikost

Standardní scéna

 
Max. velikost

Makro reálné

 
Max. velikost

Makro exaktní (režim Supermakro)

 
Max. velikost

Snímek pořízený na citlivost ISO 400

 
Max. velikost

Stejný záběr při ISO 800

 
Max. velikost

Stejný záběr při ISO 1 600

 
Max. velikost

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Závěr

Nejnovější Olympus µ Digital 600 s jistotou uspokojí nejen nenáročné začínající uživatele, ale i mírně pokročilé, kteří od digitálu očekávají především pěkné upomínkové či rodinné snímky. Sympatie sklízí za bohatou funkční základnu včetně technologie BrightCapture, za solidní kresbu objektivu a pochvala směřuje také k českému menu s diakritickými znaménky. Potěšitelná je také práce obrazového procesoru, jenž zaznamenává reálné barevné podání. Oficiální pořizovací cena je sice stanovena na necelých 10 tisíc korun, v internetových obchodech mju 600 již nyní seženete o dva tisíce levněji a možná ještě před Vánocemi klesne cena o další stupínek.

Plusy:

  • české menu
  • reálný i náhledový histogram 
  • funkce BrightCapture

Mínusy:

  • silně komprimovaný JPEG 
  • malý dosah blesku 
  • neozvučené videosekvence

Cena:

  • 9 999 Kč vč. DPH

Zdroj:

Olympus C&S s.r.o., Praha
kontakt: 221 985 211
www.olympus.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud