36
Fotogalerie

Olloclip 4 v 1 a olloCase: kompletní fotosada pro váš iPhone

Už pro iPhony 5 a 5s nabízela společnost Olloclip kryt, který jste nemuseli při použití jejich předsádek z telefonu sundávat. Nyní přichází s jeho novou generací pro šestkové iPhony i s inovovanou sadou objektivů 4 v 1.

Balení – úhledné a bohaté

Testované produkty přišly pospolu v jednom balení. Jedná se o sadu, kdy je k daným objektivům přibalen i samotný kryt.

Na stránkách olloclip.com však tuto kombinaci ještě nenajdete a musíte si zakoupit produkty zvlášť. Je ale z čeho vybírat, protože sortiment objektivů značky Olloclip se stále rozrůstá. V tuzemských internetových obchodech je však sada dostupná a to za cenu kolem tří tisíc korun.

ObraÔĽá├╝zek 1_1.JPGObraÔĽá├╝zek 1_2.JPG
Balení toho skrývá více, než se může na první pohled zdát

V každém balení objektivů k novým iPhonům 6 a 6 Plus naleznete vyjma samotných čoček také tři varianty vnitřních záslepek pro nošení objektivů třeba na dodávané šňůrce na krk, či na batohu tak, abyste je měli stále po ruce. Sametový sáček s logem společnosti je už samozřejmostí. Z celého obsahu zbývají zmínit již jen dvě plastové redukce.

ObraÔĽá├╝zek 2_1.JPGObraÔĽá├╝zek 2_2.JPG
Uhodnout, k čemu slouží záslepky, není těžké. K čemu jsou ale ty redukce?

Protože jsou obě velikostní varianty iPhonů 6 svými rozměry rozdílné, vymysleli konstruktéři právě tyto dvě redukce. Každá je označená, pro který typ telefonu ji je třeba použít, a dle toho ji do předsádky před jejím nasazením na telefon vložíte. Nutno říci, že ne příliš jednoduše. Pokud však použijete kryt olloCase, redukci nepotřebujete žádnou.

Olloclip 4 v 1

Co se objektivů týče, ničím se tato sada neliší od její starší generace určené pro telefony iPhone 5 a 5s potažmo 4 a 4s. Najdete v ní tedy širokoúhlý objektiv a objektiv rybí oko se záběrem scény 180°. Po odšroubování prvního následně získáte 10× makro se schopností zaostřit na 18 mm, po odšroubování druhého zase 15× makro se schopností zaostřit na vzdálenost 12 mm.

Co se však změnilo, je konstrukce předsádky. Nyní se nenasazuje na roh telefonu ale na jeho horní stranu. Sama konstrukce je pak podlouhlá a objektivy se tak dají použít i pro čelní kameru. To je rozhodně fajn, protože předchozí předsádky Olloclip toto neumožňovaly. Co fajn není, je, že kvalita výstupu FaceTime kamery je prostě stále mizerná. Snad budoucí generace jablečných telefonů přinese zásadní zlepšení, protože toto není příliš dobré ani jako selfie na sociální sítě.

ObraÔĽá├╝zek 3_1.JPGObraÔĽá├╝zek 3_2.JPG
Širokoúhlý objektiv a rybí oko jsou základní objektivy …

Díky vystouplé čočce iPhonů pak předsádku přesně ustavíte na tělo telefonu. Jen musíte použít tu správnou redukci. Díky jejímu kolébajícímu se tvaru si objektiv také jednoduše a přesně přenastavíte mezi přední a zadní kamerou aniž byste museli kontrolovat správnost ustavení. Sevření „čelistí“ je přitom pevné a jedinkrát jsem neměl strach, že by mi předsádka samovolně z telefonu spadla a to ani při prudším pohybu.

ObraÔĽá├╝zek 4_1.JPGObraÔĽá├╝zek 4_2.JPG
… jejich odšroubováním však dostanete 10× a 15× makro.

Při použití fólie na displeji by bylo sevření předsádky ještě pevnější a osobně si myslím, že ta by se neustálou aplikací Olloclipu pěkně odřela. Díky konstrukci předsádky také není možné při focení využívat vestavné diody, což rozhodně nevadí, protože ty na mobilu slouží spíše jen pro případ, že v noci hledáte zapadlé klíče, než pro nějaké vážné využití ve fotografii.

ObraÔĽá├╝zek 5_1.JPGObraÔĽá├╝zek 5_2.JPG
Nová konstrukce předsádky Olloclip umožňuje její použití i s čelní FaceTime kamerou

Technická specifikace:

  • Název: 4-IN-1 LENS
  • Rozměry: délka 53 mm, šířka 27 mm, hloubka 40 mm
  • Hmotnost: 25 g
  • Materiál: plast, hliník, sklo
  • Parametry: širokoúhlý objektiv, objektiv rybí oko, 10× a 15× makro
  • Cena s DPH cca 2000 Kč

Pokračování 2 / 3

Demosnímky

Demosnímky

Ukázkové snímky jsou pořízeny mobilním telefonem iPhone 6 Plus a neprošly žádnou postprodukcí.

ObraÔĽá├╝zek 6_1 normal.jpgObraÔĽá├╝zek 6_2 wide.jpgObraÔĽá├╝zek 6_3 oko.jpg
Postupně snímek bez objektivu, poté při použití širokoúhlého objektivu, dole při použití objektivu rybí oko

Vzhledem k tomu, že optika zůstala neměnná, tak i nová generace Olloclipu trpí stejným neduhem, jako její předchůdci. Při použití širokoúhlého objektivu jsou na snímku patrné neostré kraje. Rybí oko zase nedokáže vykreslit celý kruh a na třech stranách je oříznutý. Zdrojová fotka s tímto objektivem je tedy k ničemu a musí se udělat výřez.

ObraÔĽá├╝zek 7_1 normal.jpgObraÔĽá├╝zek 7_2 10x makro.jpgObraÔĽá├╝zek 7_3 15x makro.jpg
Postupně snímek bez objektivu, dále při použití 10× makro, dole při použití 15× makro

Focení makro objektivy je sice obtížné, ale po pár desítkách zmařených záběrech mu přijdete na chuť a také dostanete do oka cit, jak moc se musíte k fotografovanému předmětu přiblížit, aby byl ostrý. Je to sice obtížné, ale dá se to naučit – alespoň u „pomalejších“ živočichů, a to i bez pomoci stativu. Jeho použití je ale rozhodně ku prospěchu. V obou případech si však musíte dát pozor, abyste si nestínili. U použití 15× makra je tento jev totiž hodně častým.

ObraÔĽá├╝zek 8_1 10x makro.jpgObraÔĽá├╝zek 8_2 15x makro.jpgObraÔĽá├╝zek 9_1 10x makro.jpgObraÔĽá├╝zek 9_2 15x makro.jpgObraÔĽá├╝zek 10.jpg

Pokud by vás tato sada neoslovila, rozhodně zajímavá je její kombinace s Telephoto + CPL Lens. Telephoto objektiv vám poskytne 2× přiblížení, nejde ale kombinovat s jinými objektivy. To polarizační filtr nasadíte na všechny objektivy vyjma makra, takže jak na rybí oko, tak na širokoúhlý objektiv z recenzované sady 4 v 1.

ObraÔĽá├╝zek 11_1.JPGObraÔĽá├╝zek 11_2.JPG
Polarizační filtr lze použít i s jinými sadami než jen s tou, ve které je dodáván

Ten vašim snímkům poskytne živější, teplejší barvy a zároveň redukuje nepříjemné odrazy a odlesky. Pokud jej použijete s objektivem rybí oko, tak to už díky použití redukce dokáže vykreslit obě strany kulaté a ořez zůstane jen na delších stranách snímku.

ObraÔĽá├╝zek 12_1 normal.jpgObraÔĽá├╝zek 12_2 normal polar.jpg
Vlevo je snímek zdrojový, vpravo pak ten s použitím polarizačního filtru
ObraÔĽá├╝zek 13_1 wide.jpgObraÔĽá├╝zek 13_2 wide polar.jpg
Vlevo je snímek pořízený širokoúhlým objektivem, vpravo pak ta samá kombinace avšak s použitím polarizačního filtru
ObraÔĽá├╝zek 14_1 rybiÔĽá├╝ oko.jpgObraÔĽá├╝zek 14_2 rybiÔĽá├╝ oko polar.jpg
Vlevo je snímek pořízený objektivem rybí oko, vpravo pak ta samá kombinace avšak s použitím polarizačního filtru. Díky nabytí celkových rozměrů je však ze scény vidět méně.
ObraÔĽá├╝zek 15 tele.jpg
Fotografie je pořízena ze stejného místa jako ty předchozí, avšak s teleobjektivem, který scénu 2× přiblížil. Stejně jako u širokoúhlého objektivu je zde patrné rozostření po stranách snímku.

Pokračování 3 / 3

olloCase, konkurence a shrnutí

olloCase

Kryt olloCase se skládá z pevných vzorovaných plastových zad, která jsou uchycena v gumovém rámečku.

Ten obsahuje prolisy pro tlačítka hlasitosti a ON/OFF tlačítko, prostup pro přepínač tichého režimu a velký prořez pro Lightning konektor ještě s jack konektorem a reproduktory s mikrofonem na spodní straně.

ObraÔĽá├╝zek 16.JPGObraÔĽá├╝zek 17.JPG
Kryt je precizně zpracovaný, nikde nejsou žádné otřepy, nikde nic nepřečnívá

Plastová záda drží tvar celého krytu, takže ten je pevný a nijak se nekroutí. Pryžové hrany jsou pak příjemné na dotek a zároveň vám poskytnou lepší pocit z držení telefonu. Navíc jsou vystouplé přes displej, takže jej i tímto alespoň trochu chrání. Pro vyjmutí telefonu z krytu pak stačí zatlačit dvěma prsty na hranu po jedné straně.

ObraÔĽá├╝zek 18.JPGObraÔĽá├╝zek 19.JPG
Drážka v krytu slouží k rychlému a přesnému přesunu předsádky ze zadní na přední kameru a obráceně

Kolem čočky fotoaparátu na zadní straně je pak opravdu veliký výřez, kdyby zde byl materiál, předsádka Olloclip by díky svému pevnému sevření nešla nasadit. Nevýhodu to má v tom, že se v něm usazuje větší množství nečistot, proto je vhodné před každým focením čočku alespoň prstem otřít.

ObraÔĽá├╝zek 20.JPGObraÔĽá├╝zek 21.JPG
Pokud dáte telefon do krytu, nasadíte na něho předsádku a ještě přidáte polarizační filtr, už to poznáte i na váze celého setu

Po vyjmutí plastové výstelky z předsádky ji pak můžete na svůj telefon s krytem olloCase nasadit. Ta se ustaví velice přesně tak, že můžete hned začít fotografovat. Vedle velkého výřezu se pak nachází ještě drážka. Pokud předsádkou potáhnete jejím směrem, tak ta vám ji přesně ustaví na čelní kameru (a obráceně).

Technická specifikace:

  • Název: OLLOCASE
  • Rozměry: výška 161 mm, šířka 81,6 mm, hloubka 9,8 mm (varianta pro iPhone 6 Plus)
  • Hmotnost: 30 g
  • Materiál: plast, pryž
  • Cena s DPH cca 800 Kč

Konkurence nespí

Dlouhou dobu se neměly předsádky Olloclip příliš čeho bát. Nově však proti této sadě přímo cílí hlavně ta od společnosti Manfrotto. V ní najdete 1,5× teleobjektiv namísto makro objektivů, dále shodně nabízí rybí oko a širokoúhlý objektiv. Do balení navíc přidává páku, kterou připevníte na kryt, a díky univerzálnímu závitu lze celý set uchytit na libovolný stativ. To bohužel olloCase nenabízí, i když u předchozí varianty pro iPhony 5 a 5s byla možnost páku dokoupit. Manfrotto KLYP+ je dostupný jak pro generaci 5/5s tak pro 6/6 Plus.

Kombinace, kdy budeme moci olloCase připevnit na stativ, se asi nedočkáme. K tomu budeme muset použít spíše stativu JOBY, který telefon i s tímto krytem svými čelistmi bez problému obejme. Olloclip totiž nyní zaměřuje své síly na novinku, kterou je Olloclip Studio. Na populárním serveru Kickstarter na ní vybírá finance a pokud uspěje, půjde tento set do sériové výroby. A že je se na co těšit. Díky velkému množství modifikací vám bude opravdu profesionálním pomocníkem při fotografování a pořizování videozáznamů.

Jestliže si při fotografování rádi hrajete, mohl by vás také zajímat objektiv Lensbaby (který však není kompatibilní s iPhony 6 a 6 Plus). Ten se díky svému specifickému systému ostření stal velice populární, a proto je dostupný i pro mobilní telefony, ty se systémem Android nevyjímaje.

Koupit, či nechat být?

Mobilní fotografie je pořád jen o kvalitách techniky, kterou jsou konstruktéři schopni vměstnat do tak malého těla, jaké mobilní telefon má. Navíc je to pořád jeho druhotná funkce. Pokud rádi svým mobilem fotíte a chcete vyzkoušet něco jiného, zajímavého a zábavného, mohou být předsádky Olloclip šité na míru právě vám. A když vás jejich používání chytne, může to být i vstupní brána do „dospělé“ fotografie, která je přeci jen více o objektivech, než o fotoaparátu jako takovém.

Osobně mám z nové generace konstrukce i lepší pocit, než z té pro varianty 5/5s. Lépe se drží, lépe se s ní manipuluje a selfie s rybím okem jsou rozhodně zajímavá, třeba alespoň na použití jako profilovou fotku v nějaké sociální síti. Při použití předsádek Olloclip s krytem olloCase navíc nemusíte mít strach, že si telefon náhle poškodíte, protože jej budete mít pořád chráněný.

Určitě si přečtěte

Články odjinud