Odolný filtr Kolari vydrží pád z 30 m. Podívejte se sami

20. května 2021
TWEET SDÍLET
Odolný filtr Kolari vydrží pád z 30 m. Podívejte se sami

Mnoho fotografů používá UV filtry k ochraně čoček svých zařízeních před poškrábáním nebo jiným poškozením. Ten od Kolari Vision je jistě ochrání více než dokonale. Společnost totiž představila nový ochranný filtr Pro UV Cut, který je tak odolný, že dokáže přežít pád z 30 metrů přímo na beton, a to téměř bez poškození.

Filtr je vyroben z tenkého, ale velmi odolného skla Corning Gorilla Glass. Podle výrobce je díky tomu filtr více než dvakrát odolnější na přímé nárazy než sklo typu Schott B270. Je však i odolnější proti poškrábání, přičemž se může pochlubit také vysokou vnitřní propustností a nižším indexem lomu světla než Schott B270.

Ochranný filtr Kolari Vision Pro UV Cut poskytuje více než 99% propustnost a nízký odraz UV při 415 nm. Disponuje také 36 vrstvami různého povlakování, což zajišťuje nejen průhlednost a nízkou odrazivost, ale činí filtr odolným i proti vodě, různým olejům a samozřejmě poškrábání. Rámeček filtru je vyroben z mosazi s ideálním vroubkováním k tomu, abyste s ním mohli pracovat nejen s mokrými prsty ale i s nasazenými rukavicemi.

Aby tvůrce demonstroval skutečnou odolnost, udělal klasický „drop“ test. Soupeřem mu byl jen obyčejný skleněný filtr, který nepřešel ani přes první kolo, kterým byl pád z výšky 1,5 m, kdy se okamžitě rozbil. Novinka od Kolari však přežila i pád z 30 m přímo na beton, ze kterého si odnesla jen pár oděrek a mírně poškozený rámeček.

Filtr Kolari Vision Pro UV Cut je dodáván ve velikostech od 49 do 82 mm, přičemž nejmenší varianta stojí 65 dolarů (cca 1 350 Kč), ta nevětší pak 105 dolarů (cca 2 200 Kč). Objednávat můžete na stránkách výrobce.

Vkládané filtry Kolari pro EOS R

Vedle odolného UV filtru představila Kolari Vision také sadu filtrů určených pro fotoaparáty Canon EOS R, R5, R6 a Rp. Tyto filtry se totiž neupevňují na objektiv, ale do bajonetu fotoaparátu, tedy mezi objektiv a snímač.

Klepněte pro větší obrázek

Používání filtrů na zadní straně objektivu není nic neobvyklého a obvykle takové řešení najdeme u dlouhých teleobjektivů s rozměrnou přední čočkou. Řešení od Kolari Vision však jde ještě dál, jelikož s vkládanými filtry můžete používat všechny objektivy jako obvykle.

Filtry v nabídce jsou typu UV, IR nebo ND s hustotou 1–20 EV a je možné je předobjednávat za cenu 130 dolarů.

Témata článku: Příslušenství


František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

Petr Březina
Technika
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Petr Březina
Analogová fotografieFotoškola
Recenze herního monitoru Viewsonic Elite XG320Q. Nenechte se zmást

Recenze herního monitoru Viewsonic Elite XG320Q. Nenechte se zmást

** Rychlý herní monitor s nízkým motion blur ** Spousta vychytávek a prvký pro hráče ** Monitor postrádá režim s sRGB gamutem

Jan Pánek
Testy