Ocenění TIPA pro fotoprodukty poprvé míří do Česka

21. května 2021
TWEET SDÍLET

​Redakce renomovaných odborných fotografických periodik ze čtrnácti zemí světa vybraly nejlepší produkty, které za uplynulý rok představili výrobci fotoaparátů, objektivů a dalšího fotografického příslušenství. Poprvé za existenci TIPA Awards si ocenění odnesl český produkt. Brněnská softwarová firma zabodovala se svým fotoeditorem Zoner Photo Studio X a získala za něj titul Nejlepší expertní software pro úpravu fotografií.

Porotci kromě široké nabídky editačních funkcí, včetně podpory práce ve vrstvách, ocenili vstřícné uživatelské prostředí editoru, a hlavně jeho komplexnost. 

Počet představených fotoaparátů v minulém roce poklesl meziročně téměř o třetinu, což se projevilo na drobné redukci oceňovaných kategorií. Vybrané přístroje dokumentují setrvalý ústup zrcadlovek a kompaktů, a nadvládu bezzrcadlovek. Produkce objektivů zavedených značek se naopak stále drží na velmi vysokém čísle (plus je v hojné míře doplňují výrobky čínské provenience), ze specialistů na vývoj objektivů se letos vedle Sigmy výrazněji prosadil také Tamron.

Snad z nostalgie (a nedostatku další konkurence) se konečně dostalo i na DSLR Pentaxu – jako nejlepší expertní fotoaparát byl vyhodnocen Pentax K-3 III –, ze sotva desítky kompaktů uvedených v posledním roce na trh byl oceněn pouze digitál Sony ZV-1 coby speciál pro vlogery. Další kategorie už s přehledem ovládly bezzrcadlovky všech značek. Jako obvykle se dostalo plošně na všechny výrobce, se smutnou výjimkou Olympusu. Zajímavostí je fakt, že redakce fotografických magazínů v segmentu plnoformátových přístrojů upřednostnily druhou generaci systému Nikon Z (cenu dostal jak Z 6II, tak Z 7II) nad Canony R5 a R6.