Redakce renomovaných odborných fotografických periodik ze čtrnácti zemí světa vybraly nejlepší produkty, které za uplynulý rok představili výrobci fotoaparátů, objektivů a dalšího fotografického příslušenství. Poprvé za existenci TIPA Awards si ocenění odnesl český produkt. Brněnská softwarová firma zabodovala se svým fotoeditorem Zoner Photo Studio X a získala za něj titul Nejlepší expertní software pro úpravu fotografií.
Porotci kromě široké nabídky editačních funkcí, včetně podpory práce ve vrstvách, ocenili vstřícné uživatelské prostředí editoru, a hlavně jeho komplexnost.
Počet představených fotoaparátů v minulém roce poklesl meziročně téměř o třetinu, což se projevilo na drobné redukci oceňovaných kategorií. Vybrané přístroje dokumentují setrvalý ústup zrcadlovek a kompaktů, a nadvládu bezzrcadlovek. Produkce objektivů zavedených značek se naopak stále drží na velmi vysokém čísle (plus je v hojné míře doplňují výrobky čínské provenience), ze specialistů na vývoj objektivů se letos vedle Sigmy výrazněji prosadil také Tamron.
Snad z nostalgie (a nedostatku další konkurence) se konečně dostalo i na DSLR Pentaxu – jako nejlepší expertní fotoaparát byl vyhodnocen Pentax K-3 III –, ze sotva desítky kompaktů uvedených v posledním roce na trh byl oceněn pouze digitál Sony ZV-1 coby speciál pro vlogery. Další kategorie už s přehledem ovládly bezzrcadlovky všech značek. Jako obvykle se dostalo plošně na všechny výrobce, se smutnou výjimkou Olympusu. Zajímavostí je fakt, že redakce fotografických magazínů v segmentu plnoformátových přístrojů upřednostnily druhou generaci systému Nikon Z (cenu dostal jak Z 6II, tak Z 7II) nad Canony R5 a R6.
Expertní fotografický software: Zoner Photo Studio X
Porotci kromě široké nabídky editačních funkcí, včetně podpory práce ve vrstvách, ocenili vstřícné uživatelské prostředí editoru, a hlavně jeho komplexnost. V ZPS X lze fotografie nejen vyvolávat (z RAWu) a upravovat, ale též třídit a organizovat a dále je přímo z prostředí programu neomezeně publikovat v přidružené galerii Zonerama.

Všestranný fotoaparát vhodný jak pro amatérské fotografy, tak pro vlogery, lze se speciální aplikací využít také jako webkameru.

Přístroj se hodí k dokumentování rodinného života nebo na cesty, ocení ho ale i ti, kdo se fotografováním zabývají vážněji. Jako jeden z mála fotoaparátů Fujifilmu je osazen mechanicky stabilizovaným snímačem, z ruky tak lze snadno fotografovat i ve špatných světelných podmínkách. K dispozici je rychlé automatické ostření i sériové snímání.

Přístroj je vhodný pro ty, kdo upřednostňují optický hledáček, výkon a ergonomii klasické zrcadlovky. Kromě toho mají k dispozici rychlé ostření, mechanicky stabilizovaný obraz, 4K video i bezdrátové komunikační technologie.

Pokročilý plnoformátový fotoaparát: Nikon Z 6II
Druhá generace bezzrcadlovek Nikonu je díky novému procesoru a updatovanému autofokusu zase o něco rychlejší, bonusem je také přidání druhého slotu pro paměťové karty. Model Z 6II se snímačem s nižším rozlišením 24,5 MPx se hodí k záznamu rychlé akce, ale i k natáčení videa ve 4K rozlišení.

Expertní plnoformátový fotoaparát: Nikon Z 7II
Vlajková loď systému Nikon Z nabízí vysoké rozlišení, které ocení profesionální fotografové při studiové práci i při focení v exteriéru. Kromě vysoké rychlosti vyniká přístroj i v přesnosti a rychlosti ostření, dostupné je také video ve 4K rozlišení při 60 sn./s.

Profesionální plnoformátový fotoaparát: Sony A1
Stájová jednička značky Sony uspokojí profesionály ve všech myslitelných fotografických i videografických odvětvích. V jediném přístroji se dostanete vysoké rozlišení pro velkoformátové tisky, superrychlé sériové snímání, video v 8K rozlišení a bezkonkurenční automatické ostření.

Pokročilý foto/video fotoaparát: Sigma fp L
Druhá generace plnoformátového fotoaparátu od Sigmy je osazena snímačem s obřím rozlišením 61 MPx. Přístroj se hodí pro profesionální práci ve studiu, např. k focení produktů, stejně dobře však poslouží k natáčení videa – podporován je záznam ve třech typech souborů RAW ve 4K rozlišení po dobu až dvou hodin.

Expertní foto/video fotoaparát: Sony A7S III
Nejlépe vybaveným hybridním fotoaparátem, s nímž dle poroty vytvoříte také skvělé video, je Sony A7S III. K tomuto účelu je přístroj vybaven stabilizovaným snímačem s nižším rozlišením (12 Mpx), díky němuž si můžete užít i vysokorychlostní 4K video při 120 sn./s a nadstandardně vysokého dynamického rozsahu při použití profilu S-Log3.

Středoformát od Fujifilmu se dočkal nového, kompaktnějšího hávu blížícího se velikosti zrcadlovek. Fotoaparát je osazen špičkovými technologiemi – od 100Mpx stabilizovaného snímače přes luxusní dotykový displej po detailní elektronický hledáček.

Fotoaparát pro vlogování: Sony ZV-1
Výbava tohoto kompaktu se snímačem typu 1“ je šita na míru vlogerům. Najdeme tu proto dotykový výklopný a polohovatelný displej, směrový mikrofon na horní straně přístroje i speciální funkce usnadňující natáčení tzv. videoselfíček, např. režim rychlého přeostřování mezi osobou v záběru a nejbližším objektem nebo tlačítko pro nastavení míry rozostření pozadí.

Kompaktní provedení přístroje s designem kostky umožňuje jeho využití s gimbaly či drony. Obraz je zaznamenáván na 10Mpx snímačem formátu micro 4/3, o chlazení během natáčení videa se stará interní větrák. Na těle se nachází nepřeberné množství vstupů, výstup a konektorů pro připojení externího příslušenství.

Tento manuální širokoúhlý objektiv je jedinečný možností úpravy perspektivy pomocí posunovacího (shift) mechanismu. Objektiv je určen pro plnoformátové i středoformátové fotoaparáty.

Tato pevná padesátka, nabízející vysokou světelnost v kombinaci s 11lamelovou clonou, je ideální pro portrétní fotografii, kde se cení zejména sametový bokeh. Optická konstrukce zahrnující speciální členy zajišťuje vysokou ostrost a minimalizaci barevných vad.

Objektiv určený pro fotoaparáty Canon R je jedinečný svou koncepcí pevné clony. Díky této konstrukční zvláštnosti i speciálnímu optickému návrhu se Canonu podařilo vyrobit kompaktní a lehký teleobjektiv se zatahovacím designem. Místo se našlo i pro optickou stabilizaci.

Tento kompaktní a lehký širokoúhlý zoom s velmi dobrou světelností účinně potlačuje řadu optických neduhů, jako je koma či odlesky. To ocení například astrofotografové, jež potěší i slot pro zasunutí filtrů.

Zoom je navržen pro APS-C bezzrcadlovky Sony, po přepočtení tedy pokrývá ohniska 25,5–105 mm. Ohniskový rozsah je tedy ideální pro záznam jak širokých celků, tak vzdálených detailů. I přes vysokou světelnost je objektiv kompaktní a lehký.

Teleobjektiv s proměnlivým ohniskem: Tamron 70–180 mm F2,8 Di III VXD
Tento objektiv může mít fotograf kdykoli u sebe – díky kompaktnímu provedení, nízké váze i odolnosti proti nepříznivým klimatickým jevům. Zoom kromě vysoké světelnosti nabízí i kompatibilitu s řadou funkcí fotoaparátu, včetně sledovacích režimů autofokusu.

Na to, jakým tento teleobjektiv disponuje ohniskovým rozsahem, je jeho konstrukce (se speciálním utěsněním) lehká (1135 g) a kompaktní (necelých 20 cm). Vysoká obrazová kvalita je devizou této řady, stejně tak libový charakter oblastí mimo hloubku ostrosti. Jasná volba pro fotografy, kteří nepozorováni potřebují „dosáhnout“ dál.

Artová řada Sigmy je známá svou vynikající kvalitou, to platí i pro světelnou „pětaosmdesátku“, která je vyladěna pro potřeby profesionálních portrétních fotografů. Základem je špičkový bokeh, ostrost a perfektní obrazová kvalita na všech clonách.
Dvě mouchy jednou ranou. Sigma 105 mm může kromě makrofotografie velmi dobře posloužit i jako portrétní objektiv. Navržen je ovšem především pro první ze zmiňovaných disciplín, svědčí o tom minimální zaostřovací vzdálenost 29,5 cm a poměr zvětšení 1:1. Devítilamelová clona slibuje sametový bokeh, dostatek ovládacích prvků na tubusu zase komfort při přípravě záběru.

Další ocenění se odnesly tyto produkty:
- Fotomobil: Sony Xperia 1 III
- Fototiskárna: Canon imagePROGRAF PRO-300
- Profesionální fotografický software: DxO PhotoLab 4
- Osvětlovací technologie: Profoto AirX
- Přenosný blesk: Godox Pocket Flash AD100Pro
- Stativ: série Vanguard VEO 3GO
- Stativová hlava: Gitzo Ball Head série 4
- Gimballový systém: Manfroto Fast Gimboom a Gimbal
- Pokročilý fotomonitor: ViewSonic VP2768a
- Profesionální fotomonitor: LG UltraWide Thunderbolt 4
- Profesionální videomonitor: LG UltraFine OLED Pro
- Příslušenství pro nabíjení: Nitecore SCL10
- Videopříslušenství: Røde Wireless GO II

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium