Ocenění TIPA 2016 zveřejněna aneb Na všechny se dostane

Rok se s rokem sešel a opět tu máme výsledky TIPA Awards – ocenění udělovaného redakcemi odborných titulů nejlepším fotografickým produktům za uplynulý rok. A jaké značky letos zabodovaly?

Nebudeme vás dlouho napínat: všechny. Tak jako loni i předloni a… Vzhledem k tomu, že se minulý rok urodila spousta zdařilých těl se zrcátkem, i bez něj, rozrostl se adekvátně i počet kategorií.

Např. v třídě profesionálních zrcadlovek se na piedestal dostala hned trojice přístrojů, lišící se svým zaměřením, popř. vyčnívající nějakým parametrem. O systematičnosti tohoto třídění však nemůže být řeč, člověka proto maně napadá, že jsou jednotlivé kategorie „lámány“ tak, aby se dostalo tzv. na všechny. To ovšem nic nemění na faktu, že v rámci poněkud vágně definovaných kategorií se vskutku jedná o výjimečné fotografické nástroje. Inu, zde jest listina letošních vítězů.

Nejlepší profesionální zrcadlovka

Tato kategorie se rozštěpila hned do tří tříd podle toho, v čem daný vítěz vyniká. Jako nejlepší přístroj pro fotografování akčního dění, zejména sportu vybrala porota plnoformátovou DSLR Nikon D5, první zrcadlovku Nikonu, která je schopna natáčet 4K video (30 sn./s).

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní devizou tohoto fotoaparátu je však přepracovaný ostřicí systém s celkem 153 ostřicími body (z toho 99 křížových) a citlivostí -4EV. Výborné parametry má též sériové snímání, které zvládá pořídit 12 sn./s (se zamčeným ostřením) a velikost bufferu, který pojme až 200 obrázků ve formátu RAW.

Nikon D5 a D500 – vlajkové lodi ve dvou formátech

Nikon D5 a D500 – vlajkové lodi ve dvou formátech

Nikon v uplynulém týdnu představil hned několik novinek – dvojici očekávaných zrcadlovek doplnil setový objektiv, systémový blesk a úplná novinka v podobě akční kamery.

Mezi zrcadlovkami s vysokým rozlišením zabodoval Canon EOS 5DS. Loňská novinka je inovací modelu 5D III, jehož předčí svým full-frame 50Mpx snímačem s vysokou citlivostí a výbornou obrazovou kvalitou. Velké množství dat, s nimiž se musí fotoaparát popasovat, však přináší problémy s rychlostí provozu přístroje a kratší výdrží akumulátoru. 5DS není vybaven WiFi modulem.

Klepněte pro větší obrázek
Canon EOS 5Ds – má 50Mpx snímač opodstatnění?

Canon EOS 5Ds – má 50Mpx snímač opodstatnění?

Jak je na tom s kvalitou obrazu DSLR s nejvyšším rozlišením? Má vůbec 50 Mpx snímač smysl pro běžného fotografa, nebo je určen jen na produktovou a módní fotografii?

K natáčení profesionálního videa se podle TIPA hodí nejlépe Canon EOS-1D X II. Nová vlajková loď zrcadlovek Canonu s plnoformátovým 20Mpx snímačem dokáže pořídit 4K video se snímkovou frekvencí až 60p. O rychlé zpracování obrazu se stará dvojice procesorů DIGIC 6+, díky nimž lze dosáhnout rychlostí sériového snímání 14 sn./s (s přeostřováním), přičemž buffer pojme až 170 snímků ve formátu RAW. Součástí výbavy je také WiFi a GPS.

Klepněte pro větší obrázek
Canon EOS 1D X Mark II je konečně tu

Canon EOS 1D X Mark II je konečně tu

Společnost Canon dnes oficiálně představila novou vlajkovou loď v řadě digitálních zrcadlovek – EOS 1D X Mark II. Dlouho očekávaná novinka by měla být na trhu v květnu letošního roku.

K profesionálním zrcadlovkám patří také „profesionální“ cena. Nejlevnější z oceněné trojice je Canon EOS 5DS s cenovkou necelých sto tisíc. Cena vlajkových lodí Canonu a Nikonu šplhá nad 150 000 Kč.

Nejlepší pokročilá zrcadlovka

I tato kategorie se letos rozpoltila, tentokrát na dvě části podle velikosti snímače oceněných zrcadlovek. Mezi DSLR formátu APS-C stanul na prvním místě dlouho očekávaný nástupce modelů Nikon Dxxx. Nikon D500 je osazen 21Mpx snímačem a poháněn výkonným procesorem Expeed 5. Dobrou zprávou je fakt, že nabízí stejný ostřicí modul (se 153 ostřicími body) jako vlajková loď Nikon D5. Od svého vyspělejšího sourozence zdědil též schopnost natáčet 4K videa rychlostí 30sn./s. Komponování záběrů z nezvyklých úhlů usnadňuje detailní, výklopný a dotykový displej. Fotoaparát je vybaven WiFi s NFC.

Klepněte pro větší obrázek

Není asi překvapením, že mezi vítězi najdeme i zrcadlovku z dílny Pentaxu. Proti povětrnostním vlivům odolný plnoformát Pentax K-1 je vybaven stabilizovaným (v 5 osách) snímačem s poměrně vysokým rozlišením 36,4 Mpx. Absenci AA filtru před snímačem, a tedy možnost vzniku nežádoucího moiré, Pentax vyřešil jeho simulací v podobě mikroskopických vibrací snímače.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavá je konstrukce displeje, který lze naklápět vertikálně i horizontálně. Autofokus s 33 ostřicími body nabízí velmi příjemnou citlivost -3EV. Příliš oslnivá není rychlost sériového snímání 4,4 sn./s a objem bufferu – pojme najednou pouze 17 RAWů. Zato potěší cena této plnoformátové DSLR: zhruba 55 tisíc.

Pentax K-1 – plnoformát oficiálně představen

Pentax K-1 – plnoformát oficiálně představen

Plnoformátová zrcadlovka značky Pentax byla oficiálně představena. Model nese označení K-1 a jeho koncová cena by měla být velmi zajímavých 55 000 Kč. Co se ukrývá uvnitř?

Nejlepší začátečnická zrcadlovka

Do výběru nejlepších zrcadlovek se propracoval také fotoaparát s dílny Sony. Kvůli dlouhé prodlevě mezi oznámením dalšího přístroje s polopropustným zrcátkem a bajonetem Sony A už se mnozí domnívali, že Sony tento typ produktu vyškrtla ze svého portfolia. Nicméně na sklonku minulého roku jsme se dočkali milého překvapení s názvem Sony A68.

Klepněte pro větší obrázek

Tento model je osazen 24Mpx snímačem formátu APS-C a vybaven ostřicím systémem 4D Focus s 79 ostřicími body (z toho 15 křížových), který umožňuje sledování objektu při kontinuálním snímání rychlostí 8 sn./s. Mezi další zajímavé vlastnosti patří elektronický hledáček s rozlišením 1 440 000 bodů, menším zklamáním je displej s úhlopříčkou 2,7 a nízkým rozlišením 460 800 bodů.

Sony uvedlo nový model A68 – 79 ostřících bodů a 24 Mpx k tomu

Sony uvedlo nový model A68 – 79 ostřících bodů a 24 Mpx k tomu

Po dlouhém čekání konečně Sony představilo novinku v řadě SLT zrcadlovek – model A68 s bajonetem A a systémem 4D Focus pro spolehlivější ostření, a to není vše.

Nejlepší profesionální objektiv

Kategorie nejlepších objektivů ovládly objektivy z dílny tzv. třetí stran. Jako ten úplně nejlepší byla vybrána, jak se koneckonců dalo očekávat, světelná „dvacítka“ artové řady Sigma Sigma 20 mm F1,4 DG HSM| Art. Optická konstrukce objektivu se skvěle potýká se všemi optickými vadami a 9lamelová clona nabídne hlaďoučký bokeh. Optimalizovaný algoritmus autofokusu slibuje rychlé a přesné ostření.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší pokročilé zoom objektivy

Výčet ocenění pro Sigmu nekončí. Artová řada zabodovala i v kategorii objektivů s proměnlivým ohniskem, a to jak na poli širokoúhlých zoomů, tak i zoomů s dlouhým dosahem. „Širokáč“ Sigma 24–35 mm F2 DG HSM| Art je prvním objektivem tohoto typu pro full-frame zrcadlovky, který disponuje konstantní světelností F2.

Klepněte pro větší obrázek

 

SIGMA 24–35 mm F2 DG HSM Art – světelný základ pro plnoformát

SIGMA 24–35 mm F2 DG HSM Art – světelný základ pro plnoformát

Sigma oznámila vývoj a brzké uvedení základního světelného zoomu pro plnoformátové fotoaparáty. Objektiv je zařazen v řadě Art, která vyniká výbornou optickou i technickou kvalitou.

A výbornou světelností se pyšní také telezoom Sigma 50–100 mm F1,8 DC HSM| Art. Osvědčená optická konstrukce s prvky s nízkou disperzí zajištuje u obou skel výborný přenos kontrastu a maximálně eliminuje optické vady. O přesné a rychlé automatické ostření se stará hypersonický motor HSM (Hyper Sonic Motor).

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší amatérský objektiv

Mezi objektivy pro low-endové APS-C zrcadlovky získal pomyslnou první příčku Tamron se svým univerzálním zoomem 18–200 mm F3,5–6,3 Di II VC (po vynásobení crop faktorem dostaneme 28–310 mm). Hlavní devizou tohoto objektivu jsou jeho malé rozměry a nízká váha. Se 400 gramy se jedná o nejlehčí univerzální zoom.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší světelný objektiv

Tak trochu konkurentem vítěze kategorie nejlepší profesionální objektiv, Sigmy 20 mm F1,4, je širokoúhlý a světelný Tamron SP 35 mm F1,8 Di VC USD. Tento „nejlepší světelný objektiv“ u poroty zabodoval především svým výborným rozlišením, absencí vinětace a chromatické vady, minimální ostřicí vzdáleností 20 cm a mimořádně přesným a takřka nehlučným autofokusem.

Klepněte pro větší obrázek
Nadílka objektivů: Dva nové Tamrony a lahůdka od Panasonicu

Nadílka objektivů: Dva nové Tamrony a lahůdka od Panasonicu

Na podzim, zdá se, nepadá pouze listí, ale i zajímavé produkty ze „stromů“ výrobců fotografické optiky. Na zem se tak snesla hrstka nových objektivů z dílen Tamronu a Panasonicu. Pojďme si je prohlédnou zblízka.

Témata článku: Technika, Pentax, Objektivy, Canon, Superzoomy, Bezzrcadlovky, Kompaktní fotoaparáty, Fujifilm, Sony, Panasonic, Nikon, Zrcadlovky, Tamron, Olympus, Sigma

Určitě si přečtěte

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Uživatelé Instagramu udělají pro lajky cokoli, nehledě na to, jak je to nebezpečné nebo hloupé.

Petr Březina

Petr Březina
Instagram
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola
6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

33 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Software
8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika