Ocenění TIPA 2015 – předvídatelný výběr?

13. dubna 2015
TWEET SDÍLET
Ocenění TIPA, které udělují redakce několika odborných titulů – nejen na poli fotografickém – byla rozdána. Pojďme se tedy podívat blíže na doporučované produkty.

Valná většina výrobků, které se ocitly v hledáčku redaktorů odborných titulů, jsou novinky letošního roku anebo pozdní produkty roku 2014. Podobně jako v minulosti, i nyní se samozřejmě objevují hlasy mluvící o manipulaci či losování ocenění.

Tuto kritiku nehodláme nijak komentovat, snad jen doplníme, že v některých případech je výběr redaktorů odvážný. Níže najdete výběr ocenění, která byla před nedávnem udělena. Jelikož jsme vybrali z celkového počtu čtyřiceti ocenění pouze ta nejdůležitější, můžete se podívat na kompletní přehled přímo na webu asociace Technical Image Press Association.

Nejlepší profesionální zrcadlovka

Jedna z posledních novinek společnosti NIkon, model D810 si vysloužil ocenění nejlepší profesionální zrcadlovka roku. Připomeňme si, že D810 je osazena plnoformátovým snímačem s rozlišením 36 Mpx, který nemá tzv. low pass filtr.

Rozsah citlivostí je u tohoto modelu enormních ISO 32–51 200. Videozáznam ve full HD je samozřejmostí. Nutno dodat, že tato zrcadlovka má ještě upraveného sourozence D810A, který je určen pro astrofotografii.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší pokročilá zrcadlovka

Pomyslné druhé místo mezi zrcadlovkami patří Canonu EOS 7D Mark II, který se zjevil po několika letech jako zcela přepracovaný nástupce první generace.

Tento model patří mezi to nejlepší, co je na trhu APS-C zrcadlovek dostupné. Odolné tělo, 65 křížových ostřících bodů a velmi rychlé sériové snímání – ideální nástroj pro sportovní fotografy.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší amatérská zrcadlovka

Často opomíjený třetí současný výrobce pravých zrcadlovek se dočkal taktéž ocenění. Pentax K-S2 si jej jistě zaslouží. S 20Mpx snímačem, rozměrným displejem, zabudovanou stabilizací obrazu, wi-fi rozhraním a především utěsněným tělem proti prachu a vlhkosti je asi nejdostupnější odlolnou zrcadlovkou na trhu.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší začátečnická zrcadlovka

Vstupní branou do světa zrcadlovek, je podle redaktorů Nikon D5500. Nutno dodat, že tato generace řady D5xxx se velmi povedla, co se týká ergonomie i obrazu.

Výklopný displej je doplněn wi-fi rozhraním, bohužel však chybí GPS lokátor, který byl u generace předchozí.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší profesionální zoom objektiv

Výsledek v této kategorii byl vcelku předvídatelný, nejlepší objektivem byl zvolen Canon EF 11–24 mm F4L USM.

Objektiv, který nabídne extrémně široké ohnisko a zároveň na minimum eliminuje zkreslení obrazu. Snad jedinou vadou na kráse tohot objektivu je cena přesahující 80 000 korun.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší pokročilý zoom objektiv

Další zářez na pažbě Canonu udělal telezoom EF 100–400 mm F4–5,6L IS II USM. Přepracovaný obejktiv s velkým rozsahem zoomu a upravenou stabilizací, která by měla pomoci udržet čas až o 4EV delší. Nová konstrukce se projevila také ve zmenšení rozměrů.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší amatérský objektiv

Ani Sigma nezůstala opominuta při výběru obejktivů. Univerzální širokorozsahový zoom 18–300 mm F3,5–6,3 DC MACRO OS HSM v řadě Contemporary je určen pro APS-C zrcadlovky, kde nabídne praktický rozsah 27–450 mm, a to při hmotnosti 585 gramů a délce cca 11 cm v transportním stavu.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší světelný objektiv

Druhé ocenění pro Sigmu, tentokrát za pevnou a světelnou čtyřiadvacítku 24 mm F1,4 DG HSM Art. Podobně jako pevná 35 mm a 50 mm, i tato novinka se těší velkému zájmu fotografů a po zkušenostech se zmíněnou dvojicí skel lze očekávat, že i zde bude nadšení z obrazových výsledků podobné.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší profesionální bezzrcadlovka

Zřejmě nejvíce diskutabilní ocenění bylo uděleno v této kategorii. Získal jej totiž fotoaparát Samsung NX1, který je jakousi kategorií sám pro sebe. Půjdeme-li pouze po parametrech, pak je 28 Mpx, 4K video, 3“ AMOLED displej a OLED hledáček poměrně zajímavou kombinací. Praktičnost použití a ergonomie už na tom ale tak dobře nebudou.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší pokročilá bezzrcadlovka

Druhé místo mezi bezzrcadlovkami patří novince z dílny Olympusu – inovovaný model E-M5 Mk II přináší prakticky to nejlepší v daném segmentu. Rozlišení se drží na umírněných 16 Mpx, kterým sekunduje skvělý hledáček a nově také pětiosá stabilizace, která je aktivní i při natáčení videa.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší amatérská bezzrcadlovka

Z řady těch nejmenších modelů vybrala porota Panasonic Lumix GM5, který je jednak rozměry a jednak váhou 211 gramů asi nejmenší na trhu.

To vše při zachování možností kreativní práce a maximálního přizpůsobení ovládání. Samozřejmostí je fotografování do RAWu či natáčení full HD videa v AVCHD nebo mp4.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší bezzrcadlovka pro začátečníky

Pro ty, kdo začínají s bezzrcadlovkami vybrala porota model A5100 od Sony, který navazuje svojí ergonomií a celkovým ovládáním na dřívější fotoaparáty NEX. Tělo není z nejmenších, což je však kompenzováno velmi dobrým úchopem. Zásadním nedostatkem je bohužel specifické a mnohdy zdlouhavé ovládání přístroje.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší začátečnický objektiv pro bezzrcadlovky

Už i na poli bezzrcadlovek se objevuje řada objektivů třetích stran, jako nejlepší byl pro začátečníky vybrán Tamron 14–150 mm F3,5–5,8 Di III. Ten je určen primárně pro standard micro 4/3, čemuž ostatně odpovídá i rozsah efektivních ohnisek 28–300 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší pokročilý zoom pro bezzrcadlovky

Fujifilm zabodoval mezi objektivy svým setovým zoomem Fujinon XF 16–55 mm F2,8 R LM WR, který nabízí uživatelům velice praktický rozsah ohnisek v kombinaci s velmi dobrou světelností. Co víc objejktiv je ve voděodolné úpravě, takže se nemusíte bát ani deště ani prachu.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší světelný obejktiv pro bezzrcadlovky

Nejlépe dopadla mezi světelnými obejktivy modelová řada Zeiss Loxia, která se skládá z dvojice objektivů 35 mm a 50 mm se shodnou světelností F2. Objektivy jsou plně manuální a mají samostaný clonový kroužek. Objektivy jsou primárně určeny pro fotoaparáy Sony Alpha.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší prémiový kompakt

Pokročilé kompakty s kvalitním objektivem a dílenským zpracováním jsou velmi oblíben především jako doplněk zrcadlovky. Letos tuto kategorii vyhrál model Fujifilm X100T, osazený objektivem s efektivním ohniskem 35 mm a světelností F2. Mimo to má digitál hybridní hledáček (dálkoměrný + elektronický a nabídne záznam full HD videa.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší pokročilý kompakt

Další oenění pro Fujifilm, tentokrát se jedná o model s vestavěným zoomem X30. Objektiv má rozsah 28–112 mm při výborné světelnosti F2–2,8. K dispozici je elektronický hledáček a na první pohled byste si mohli model splést s bezzrcadlovkami řady X.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší jednoduchý ultrakompakt

Kategorie těch nejlevnějších a nejjednodušších přístrojů je stále ještě obsazena řadou modelů, které se od sebe prakticky zásadně neliší. Světlou výjimkou jsou kompakty řady Canon Ixus, kter nabídnou skvělé zpracování v kovovém těle. Mimo jiné i proto zřejmě vyhrály modely Ixus 160/165/170, které mají dlouhý (až 12×) zoom a vysoké 20 Mpx rozlišení snímače.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší odolný kompakt

Outdoorové kompakty jsou poměrně zajímavou kategorií fotoaparátu, které pravděpodobně zůstanou jako jedna ze skupin digitálů, jež nebudou nahrazeny mobilem. Vítězství si odnáší Panasonic Lumix FT6, který je vovodětsný do 13 m, vydrží pád z výšky 2 m a zvládne bezproblémovou práci do -10 °C.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší ultrazoom

Digitály s obrovským rozsahem zoomu jsou stále populární kategorií. Na jednu stranu dostane uživatel rozsah ohnisek při relativně dobré světelnosti, na druhou stranu je však práce s těmito fotoaparáty poměrně zdlouhavá – zoom je výhrandně elektronický a provozní rychost také nebývá nejlepší. Vítězství si zde odnáší Nikon P610 s šedesátinásobným optickým zoomem, GPS, wi-fi a NFC rozhraním.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší pokročilý videofotoaparát

Poměrně specifická kategorie, kde se hodnotí jak obrazová kvalita fotografií, tak i možnosti při záznamu videa. Mezi kompakty zde s přehledem vyhrává Lumix LX100 s 12Mpx rozlišením a výborným objektivem 24–75 mm při světelnosti F1,7–2,8.

Mimo to nabídne tento digitál elektronický hledáček, krácný retrodesign a ovládání a především záznam videa v rozlišení 4K. Samozřejmostí je wi-fi, NFC a také možnost fotografování do RAWu.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší profesionální videofotoaparát

O vítězi v této kategorii nebylo pochyb, stala se jím bezzrcadlovka s plnoformátovým snímačem Sony Alpha A7s, která má rozlišení 12 Mpx a díky tomu může nabídnout obrovskž rozsah citlivostí ISO 50–409 600, přičemž použitelná citlivost je velmi vysoká, jak ukazují testy. Dalším důvodem pro výběr je samozřejmě 4K záznam, který si zde můžete přizpůsobit dle potřeby

Klepněte pro větší obrázek

 

Témata článku: Technika


Po šesti letech se díky fanouškům vrací kultovní virtuální svět Playstation Home

Po šesti letech se díky fanouškům vrací kultovní virtuální svět Playstation Home

Staré klasiky se pomalu začínají probouzet zpět k životu.

Michal Maliarov
PlayStationModifikace
Herní divize studia Weta Workshop láká na novou hru z milované světové IP

Herní divize studia Weta Workshop láká na novou hru z milované světové IP

Studio, zodpovědné za efekty ve spoustě předních hollywoodských filmů, chystá něco velkého.

Michal Maliarov
Byznys
Francie chce zablokovat Wish ve vyhledávačích, protože prodává padělané a nekvalitní zboží

Francie chce zablokovat Wish ve vyhledávačích, protože prodává padělané a nekvalitní zboží

** Francie vytáhla do boje proti nákupní platformě Wish ** Regulačním orgánům vadí například prodej padělků ** Trnem v oku je také nekvalitní a nebezpečné zboží

Karel Kilián
E-shopyFrancieVyhledávače
Recenze klávesnice Cooler Master CK352. Za málo peněz hodně muziky

Recenze klávesnice Cooler Master CK352. Za málo peněz hodně muziky

Pokud vám nevadí kabely a chcete nízko posazenou klávesnici s tichým chodem, máme pro vás novinku.

Michal Maliarov
Herní klávesniceRecenze
Thriller Twelve Minutes brzy dorazí i na PlayStation a Nintendo Switch

Thriller Twelve Minutes brzy dorazí i na PlayStation a Nintendo Switch

Doposud jste se mohli do časové smyčky Twelve Minutes chytit pouze na PC a na Xboxu. Do konce roku ale dorazí i na další platformy.

Martin Nahodil
Oznámení12 Minutes
Týden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

Týden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

** Do redakce nám dorazil Mavic 3 a hned jsme ho rozbili ** Statistický úřad zveřejnil data, jak používáme PC a mobil ** NordPass spočítal, jaká hesla používáme nejčastěji

Jakub ČížekMartin Miksa
Týden ŽivěVideo
Elon Musk chce, aby na základně SpaceX již příští rok fungovaly dvě „Mechazilly“

Elon Musk chce, aby na základně SpaceX již příští rok fungovaly dvě „Mechazilly“

** SpaceX vybudovala relativně jednoduše stavěnou ocelovou věž o výšce 145 metrů ** Teď bude možné tuto věž postupně vybavit velkými pohyblivými rameny a dalšími prvky ** Ty by z ní měly udělat to, co Elon Musk emotivně nazývá „Mechazilla“

Jiří ČernýStanislav Mihulka
StarshipStavbyElon Musk