Ocenění Tipa 2008 detailně

30. května 2008
TWEET SDÍLET
Ocenění asociace TIPA patř mezi prestižní podniky na evropské úrovni. Nejĺepší produkty z oblasti digitální fotografie a videa znají své vítěze i letos.

TIPA (Technical Image Press Association) je sdužení časopisů z třinácti evropských zemí, které společně rozhodují o udělení ocenění TIPA vybraným produktům z oblasti digitální fotografie, videa tisku a ostatních technologií. Nejvíce zastoupené jsou právě výrobky z oblasti igitální fotografie, které společnými silami vybírají redakce třiceti odborných časopisů zmíněných třinácti zemí.

Celkem bylo letos oceněno deset fotoaparátů zři výměnné objektivy pro digitální zrcadlovky a v neposlední řadě také příslušenství v podobě stativu, paměťové karty či systémového blesku. Pojďme se tedy podívat na oceněné produkty detailněji.

Nejlepší amatérská digitální zrcadlovka

Tento titul si letos odnáší fotoaparát Sony Alfa A-200, a to především díky kompaktním rozměrům a výhodné ceně v setu s objektivem 18–70 mm. Fotoaparát navazuje na předchůdce Sony A100, který byl první uvedenu zrcadlovkou výrobce. A200 je osazena snímačem s rolišením 10 Mpx a rozsahem citlivostí ISO 100 až 3 200.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší digitální zrcadlovka propokročilé amatéry

Ve zvláštně vymezené kategorii (podle našeho názoru je shodná jako první jmenovaní kategorie) získal ocenění canon EOS 450D, který přináší do segmentu amatérských zrcadlovek několik zlepšení známých z vyšších modelů téhož výrobce. EOS 450D nabídne rozlišení 12 Mpx, živý náhled na displeji a v neposlední řadě také stabilizovaný setový objektiv s rozsahem 18–55 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší poloprofesionální digitální zradlovka

Jako nejlepší přístroj pro pokročilé amatéry byla vybrána zrcadlovka Niko D300, která splňuje nároky profesionálních fotografů. Uvnitř těla najdme snímač s rozlišením 12 Mpx, výrobce u tohoto modelu použil velkou část technologií, jako u profimodelu D3. Fotoaparát zaujme především velkým 3" displejem s živým náhledem či rozhraním HDMI pro připojení k televizoru.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší profesionální zrcadlovka

Prvenství mezi profesionálními stroji si letos odnáší model Nikon D3, který je první zrcadlovkou Nikon se snímačem velikosti kinofilmového políčka. Snímač má rozlišení 12 Mpx a vyniká především velkmi nízkou haldinou šumu a velmi dobrou obrazovou kvalitou při nízké hladině osvětlení. Samozřejmostí je pak odolné tělo z magnéziové slitiny.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší středoformátový digitální systém

Na polistředoformátové digitální fotografie není příliš mnoho hráčů, jedním z těch, kteří však zamíchali rozložení sil je Sinar Hy6, který pokrývá formát 6×4,5 i 6×6 cm. ojedinělým konstrukčním řešením fotoaparátu je jeho otočný grip se stavovým displejem.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší ultrakompakt

V kategorii stylových kompaktů zabodoval Samsung NV24HD, který nabídne jedno z nejširších ohnisek mezi kompakty – 24 mm v kombinaci s 10Mpx rozlišením. Asi největší předností digitálu je možnost záznamu videosekvencí v HD kvalitě, což prozatím jiný kompakt na trhu nenabízí.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší kompakt

Ačkoliv je velikostně téměř totožný jako výše zmíněný Samsung, byl zvolen Panasonic Lumix FX500 nejlepším kompaktem. I tento model nabídne jedno z nejširších ohnisek objektivu – 25 mm, které je navíc doplněno pětinásobným optickým zoomem. Novinkou je také dotykové ovládání integrované do 3" displeje.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší ultrazoom

Kategorie ultrazoomů je stále velmi oblíbená, není divu že zabodovala novinka od Fujifilmu – FinePix S100fs. Digitál nabídne rozlišení 11 Mpx a plně manuální ovládání. Objektiv je stabilizovaný a nabídne rozsah ohnisek 28–400 mm. Novinkou je funkce simulace filmu (fs), která se snaží přiblížit barevnosti a kontrastu známých filmů Velvia Provia od Fujifilmu.

Klepněte pro větší obrázek

Nejvýznamnější (nejprestižnější) fotoaparát

V této, opět specifické kategorii, byl oceněn kompakt Sigma DP1, který je v současné době jediným kompaktem, jenž používá snímač velikosti APS-C. V případě Sigmy se navíc jedná o snímyč typu Foveon. Rozlišení tohoto snímače je 12 Mpx (3×4 Mpx), objektiv má pevnou ohniskovou vzdálenost 28 mm při světelnosti F4.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší inovace

Jako nejvíce přínosný model bylo zvoleno Casio Exilim Pro EX-F1, ultrazoom s jedinečnou vlastností vysokorychlostního snímání jak v řežimu fotografování, tak i v režimu videa. jeho podrobnou recenzi jsme uveřejnili minulý týden, videorecenzi pak ještě o něco dříve.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší amatérský objektiv

V této kategorii kupodivu nezvítězil žádný základní zoom, ale teleobjektiv Canon EF-S 55–250 mm F4–5,6 IS. Objektiv je určen pro digitální zrcadlovky Canon se snímačem velikosti APS-C, po nasazení na tělo bude virtuální ohnisková vzdálenost 88–400 mm. Objektiv váží 390 gramů.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší poloprofesionální objektiv

Objektiv s praktickým rozsahem ohnisek 24–120 mm od Olympusu se stal nejlepším objektivem v poloprofesionální třídě. Jeho příslušnost ke 4/3 systému jej předurčuje také pro použití s fotoaparáty Panasonic.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší profesionální objektiv

První místo v nejvyšší třídě objektivů bylo opět dobyto značkou Nikon, konkrétně pak modelem Nikkor AF-S 14–24 mm F2,8G ED. Objektiv je ultraširokoúhlým zoomem, použitelným jak na formátu DX tak na formátu FX. nejkratší ostřící vzdálenost je 28 cm na všech ohniscích.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší designový přínos

Kategorie opět oceňující přínos do praktičnosti používání, byla tentokrát ve znamení ministativu Manfrotto modosteady 585. Tento stativ je totiž možné používat hned třemi způsoby – jako steadycam, tojnožku s pákou, ruční stativ s opěrkou. Videorecenzi stativu najdete zde.

Klepněte pro větší obrázek

Nejlepší příslušenství

Poslední kategorie ze světa digitální fotografické techniky je ve znamení systémového blesku Metz Mecablitz 48 AF-1 Digital. Blesk je kompatibilní prakticky se všemi zančkami fotoaparátů. Směrné číslo blesku je 48 a jeho zoomovací hlava pokrývá ohniska 24–105 mm. Součástí blesku je i minireflektor a difuser.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika


Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily
Fotografie měsíce: Sušáky

Fotografie měsíce: Sušáky

Společným jmenovatelem většiny vybraných snímků je netradiční pohled na fotografii. Autoři a autorky ukazují, že dokumentaristika nemusí být jedinou rovinou fotografování.

Michal Černý
Fotografie týdne
Fotografie měsíce: Pod mostem

Fotografie měsíce: Pod mostem

Hledat společný průsečík šestnácti vybraných fotografií je tentokráte poměrně snadné. Stojíme před otázkou ontologickou, v čem spočívá základní charakteristika našeho bytí?

Michal Černý
Fotografie týdne
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Nikon poprvé ukázal očekávanou bezzrcadlovku Z9

Nikon poprvé ukázal očekávanou bezzrcadlovku Z9

Petr Březina
BezzrcadlovkyNikon