Ocenění EISA 2016–2017 již znají své držitele

Ocenění EISA 2016–2017 již znají své držitele

Nezávislé sdružení evropských zájmových časopisů zveřejnilo výběr nejlepších fotografických produktů za uplynulý rok. Jaké značky letos zabodovaly?

European Imaging and Sound Association (EISA), založená v roce 1982, tohoto času sdružuje na 50 časopisů z 23 evropských států. Odborníci z jednotlivých redakcí vybírají top produkty spotřební elektroniky (foto, video, audio), jež se v uplynulé sezoně objevily na trhu.

V oblasti fotografické techniky se opět tak nějak diplomaticky dostalo na všechny nejznámější výrobce fotoaparátů a objektivů, přesto letos v kategorii zrcadlovek a objektivů jim určených zabodoval především Canon, malou útěchou pro Nikon budiž ocenění za pokročilou DSLR.

Kategorie kompaktů s výměnnými objektivy ovládly značky Fujifilm a Sony. Kupodivu se vůbec nedostalo na bezzrcadlovkový systém Panasonicu, snad proto byla této značce přiřčena alespoň cena za největší přínos pro vývoj fotografické techniky – oceněn byl její systém duální stabilizace.​ 

Digitální zrcadlovka – Canon EOS 80D

Na nový model APS-C zrcadlovky Canonu jsme si počkali více než dva roky a čekání se vyplatilo. Canon EOS 80D přišel s řadou inovací napříč celým soustrojím fotoaparátu. Kromě nového 24Mpx snímače byl výrazně byl vylepšen systém autofokusu, který nově disponuje 45 křížovými body, a zdokonalena byla též technologie Dual Pixel CMOS AF, jež zabezpečuje rychlé a ostré zaostřování, i během natáčení videa (Full HD/60p).

Pokročilá digitální zrcadlovka – Nikon D500

Dlouho očekávaná vlajková loď zrcadlovek formátu DX je opravdu nadupaný stroj v mnohém připomínající top model plnoformátových zrcadlovek Nikon D5. V těle najdeme nejnovější AF systém Nikonu se 153 ostřícími body umožňující rychlé a přesné zaostřování, jemuž sekunduje kvapné sériové snímání 10 sn./s. Pro svou rychlost je Nikon D500 ideální pro fotografování akčních žánrů, ale na své si přijdou i milovníci videa, neboť mohou natáčet sekvence ve 4K rozlišení při 30 sn./s.

Profesionální digitální zrcadlovka – Canon EOS-1D X Mark II

Letos jsme se dočkali vlajkových lodí plnoformátových DSLR jak od Canonu, tak od Nikonu. Při pohledu do specifikací jednoho napadlo, že papírově nadupanější Nikon posbírá všechny možné ceny, ovšem odborní žurnalisté zvolili jinak. Vsadili na „plnoformát“ s nejrychlejším sériovým snímáním pohybujících se objektů ve své kategorii (14 sn./s) a AF modulem s 61 ostřicími body. Dle módního diktátu je k dispozici též video ve 4K rozlišením při snímkové frekvenci 60p. Rychlost je hlavním jmenovatelem nového modelu, proto není divu, že je nová zrcadlovka osazena hned dvěma procesory. To vše v odolném rámu z hořčíkové slitiny s klasickou komfortní ergonomií.

Objektiv pro digitální zrcadlovky – Tamron SP 85 mm F1,8 Di VC USD

Portrétní objektiv z dílny Tamronu je označován jako zakladatel nových standardů v své kategorii. Jako jediný svého druhu je vybaven optickou stabilizací obrazu umožňující používat delší časy závěrky až o 3,5 stupně než obvykle. V optické konstrukci nalezneme čočky s nízkým rozptylem světla, které by měly maximálně eliminovat chromatickou aberaci. Dostupný je pro bajonety Nikonu, Canonu a Sony.

Zoom pro digitální zrcadlovky – Sigma 50–100 mm F1,8 DC HSM Art

Asi každý by se podivil, kdyby s nějakým tím kouskem skla nezabodoval v poslední době vysoce ceněný výrobce objektivů Sigma. Mezi oceněné se tentokrát dostal teleobjektiv, který v dubnu tohoto roku získal též cenu TIPA, Sigma 50–100 mm s výjimečnou konstantní světelností F1,8 určený pro zrcadlovky formátu APS-C. Přepočteme-li ohniska na plný formát, dostaneme ideální zoom pro pořizování portrétů.

Profesionální objektiv pro zrcadlovky – Canon EF 35 mm F1,4L II USM

Druhá generace oblíbené reportážní „pětatřicítky“ od Canonu přinesla řadu vylepšení. Tím nejzásadnějším je použití optických členů Blue Spectrum Refractive, jejichž úkolem je minimalizovat chromatickou vadu a maximalizovat ostrost obrazu. Zároveň je využita povrchová úprava Subwavelength Structure Coating, která zlepšuje přenos kontrastu a eliminuje výskyt odlesků a závojů. Objektiv je navíc utěsněn proti prachu a vlhkosti.

Amatérský systémový kompakt – Olympus OM-D E-M10 Mark II

Tak jako první generace amatérských modelů systému OM-D, která posbírala řadu prestižních ocenění, bodují i přístroje s označením E-M10 Mark II. Staví na osvědčené kvalitě svých předchůdců – 16Mpx snímači a systému autofokusu s 81 ostřicími body, navíc se však v lecčems inspirují u svého vyspělejšího sourozence E-M5 Mark II: Olympus OM-D E-M10 Mark II je nově vybaven 5osou stabilizací, detailnějším hledáčkem a funkcí 4K videa v režimu časosběru.

Pokročilý systémový kompakt – Sony α6300

Ocenění této bezzrcadlovky není žádným velkým překvapením. Ve své kategorii se jedná o nejlépe vybavený fotoaparát – v oblasti obrazové kvality, výkonu či nabídky funkcí. Již předchozí generace byla ceněna pro rychlé a přesné automatické ostření, a A6300 udělala v tomto směru další krok vpřed – hybridní AF se 425 ostřicími body dokáže zaostřit za 0,05 s. Vynikající je též rychlost sériového snímání při sledování objektu 11 sn./s. Podstatnými vylepšeními prošla také nabídka videofunkcí – uživatelé se mohou těšit z profesionálního nahrávání 4K videa.

Profesionální systémový kompakt – Fujifilm X-Pro2

Na druhou řadu těchto prémiových kompaktů značky Fujifilm jsme si počkali celé 4 roky. A za tak dlouhou dobu se toho odehrálo opravdu mnoho. Designem sice nový přístroj odpovídá svému předchůdci, uvnitř fotoaparátu však došlo k malé revoluci. Důkazem budiž nový 24,3Mpx APS-C snímač, nový procesor umožňující série až 8 sn./s, přepracovaná závěrka s nejkratším časem až 1/32 000 s či inovovaný hybridní AF ostřicí za 0,06 s. A k tomu obvyklé bonusy Fujifilmu jako hybridní hledáček či široká nabídka filmových simulací.

Zoom pro systémové kompakty – Fujinon XF 100–400 mm F4,5–5,6 R LM OIS WR

Super teleobjektiv s ekvivalentním ohniskovým rozsahem 150–600 mm byl oznámen současně s oceněnou profi bezzrcadlovkou X-Pro2. Optická konstrukce s ED čočkami poskytuje vynikající obrazovou kvalitu i při maximálním odclonění. Automatické zaostřování je velmi tiché a rychlé. Na svůj ohniskový rozsah je zoom velmi lehký (1,4 kg) a je ideální zejména k fotografování sportu a divoké přírody, nicméně své uplatnění si jistě najde i ve street fotografii.

Profesionální objektiv pro systémové kompakty – Sony FE 85 mm F1,4 GM

Prémiová „pětaosmdesátka“ z dílny Sony určená pro plnoformátové systémové kompakty a nabízející vynikající světelnost F1,4 zabodovala už na jaře při rozdělování cen TIPA. Optická konstrukce tohoto portrétního objektivu zahrnuje nový typ asférické čočky XE (extreme aspherical) a nabízí extrémně vysoké rozlišení. Kruhová clona s nadstandardním počtem 11 lamel poté poskytuje hladké rozostřené pozadí. Samozřejmostí je rychlé automatické zaostřování poháněné SSM motorem.

Foto a video fotoaparát – Sony α7S II

Sony A7S II je speciál plně přizpůsobený pro natáčení videa. Plnoformátový 12,2Mpx snímač nabízí vynikající dynamický rozsah a maximální citlivost až ISO 409 600. Ve funkční nabídce nalezneme vedle Full HD videa (až 120 sn./s) také 4K videosekvence a profesionální obrazový profil gamma S-Log3. O stabilitu obrazu při natáčení se stará 5osá stabilizace s účinností až 4,5 EV. K pořizování videa je vyladěno též automatické ostření s citlivostí EV 20 až EV -4.

Cestovní kompaktní fotoaparát – Panasonic Lumix DMC-TZ100

V podobě tohoto modelu přišel Panasonic s novou koncepcí cestovního fotoaparátu: jedná se o první kapesní fotoaparát s jednopalcovým, 20,1Mpx snímačem a nadstandardním ohniskovým rozsahem objektivu (25–250 mm, ekv. 35mm filmu). Cestovatelé ocení též elektronický hledáček se solidním rozlišením 1 166 000 bodů. Lumix TZ100 dokáže mimo jiné natáčet videosekvence ve 4K rozlišení a nabízí též funkci 4K Photo. Jako bonus přidává „trendy“ funkcionalitu dodatečného zaostření.

Prémiový kompaktní fotoaparát – Sony Cyber-shot RX1R II

Když už vybrat nějaký prémiový kompakt, tak proč ne rovnou takový, který je vybaven 42,4Mpx plnoformátovým, „převráceným“ snímačem s možností aktivace/deaktivace low-pass filtru a osazen pevným světelným 35 mm F2 objektivem značky Zeiss? Právě taková je druhá generace profesionálních reportážních fotoaparátů z dílny Sony. V drobném, kvalitně zpracovaném těle najdeme řadu nejnovějších technologií a funkcí, např. hybridní AF se 399 ostřicími body či vysunovací, jasný a detailní hledáček, které ocení nejen reportážní fotografové.

Akční kamera – Olympus TG-Tracker

Čerstvá novinka značky Olympus navazuje na osvědčené kvality outdoorových fotoaparátů. Kromě všestranné odolnosti nabízí řadu specialit, které nejsou pro akční kamery příliš typické – výklopný displej a 4K video při 30p. O zachycení obrazu se stará světelný objektiv s ekvivalentním ohniskem 35 mm a 1/2,3" CMOS snímač s efektivním rozlišením 7,2 Mpx. Kromě samotného natáčení umí tato kamerka zaznamenávat, a pře WiFi sdílet, celou řadu dat – zeměpisné souřadnice, nadmořskou výšku, teplotu či zrychlení; k dispozici je též elektronický kompas. To vše v drobném lehkém těle vážícím pouhých 180 g.

Fotomobil – Samsung Galaxy S7 / S7 edge

Focení mobilem už není jen záležitostí amatérských fotografů, stále častěji po nich sahají i profesionální fotožurnalisté. Pokud chcete dosáhnout dobrých obrazových výsledků a užít si možnosti manuálního nastavení fotoaparátu v profi režimu, měli byste podle porotců EISA volit Samsung Galaxy S7. Kvalitní obrazový výstup (podporován je i formát RAW) a rychlé a přesné ostření zajišťuje 12Mpx snímač s duálními pixely, dobré výsledky při fotografování v horších světelných podmínkách zase slibuje objektiv se světelností F1,7. Třešničkou na dortu je možnost natáčení videosekvencí ve 4K rozlišení.

Fotografická tiskárna – Canon imagePROGRAF PRO-1000

Do výběru EISA se letos probojovalo i specializované fotografické příslušenství. Tiskárna Canon imagePROGRAF PRO-1000 umožňuje tisk na formát papíru A2 s maximálním rozlišením 2 400 × 2 400 dpi, při němž využívá 12 inkoustových kazet, včetně samostatné matné a fotografické černé. Zároveň podporuje tisk z celé řady zařízení pře Hi-Speed USB 2.0, Wi-fi či Ethernet.

Fotografický software – DxO OpticsPro 11

Řady profesionálních programů pro úpravu fotografií se neustále rozšiřují. V poslední době si stále větší popularitu získává editor, který vzniká ve spolupráci s DxO Lab, a dokáže tudíž velmi dobře eliminovat optické vady objektivů. Jedenáctá verze přišla s vylepšením funkce odšumování, která umí rozlišit mezi šumem a jemnými detaily tváře na základě detekce obličeje. Software v současné době podporuje více než 30 tisíc kombinací fotoaparát-objektiv a je průběžně aktualizován o nové moduly.

Fotografická inovace – Panasonic DUAL I.S. System

Duální systém stabilizace obrazu je považován za nejlepší technologii sloužící k eliminaci chvění fotoaparátu. Spojuje v sobě výhody korekce pohybu senzoru i objektivu. Panasonic Dual I.S. nalezneme v nejnovějších přístrojích Lumix GX8 a GX80. Systém pracuje se širokou škálou stabilizovaných objektivů s bajonetem m4/3.

Určitě si přečtěte

Články odjinud