Všichni jsme si zvykli vnímat fotografii jako zachycení skutečnosti, současné programy pro editaci fotografií však umožňují mnohem více. Nebojte se experimentovat a překvapit své okolí neobvyklým obrazem.
Občas se nevyhnete tomu, že vyfotografujete vyhlédnutou scénu a teprve doma při prohlížení na monitoru počítače zjistíte, že se do snímku ně co nevešlo, něco přebývá, nebo máte nakloněný horizont. Zejména v zimním období je k nakloněnému horizontu blízko, ruce jsou prokřehlé a většinou jste rádi, že vůbec zmáčknete spoušť.
Pokud takovou chybičku najdete, není proč zoufat, většina fotoeditorů vám může pomoci, podívejme se, jak se dá kouzlit se snímky v Zoner Photo Studiu.

Původní snímek bez úprav
Otevřete si fotografii v editoru a vyberte nástroj srovnat horizont.

Uprostřed náhledu se objeví vodorovná čára, pokud máte na fotografii zachycenu nějakou horizontální linii (pláž, předěl vody a země) posuňte čáru uchopením na zvolené místo, kde je předěl. Na každé straně linky také najdete bod otáčení, nastavte tedy linku do pozice, v jaké leží skutečný horizont. Pokud nemáte možnost orientovat se podle nějakého prvku v obraze, tak zkoušejte různé náklony, ten správný záhy objevíte.

Uprostřed obrázku můžete vidět vodící čáru pro srovnání horizontu

Snímek po srovnání horizontu
Obrázek má nevyvážený kontrast, proto je třeba barvy pročistit. Zvolte menu Upravit | Vylepšit obraz | Úrovně. V otevřeném dialogovém okně nastavte posuvníky pod histogramem na jeho začátek, respektive konec. Pokud chcete fotografii zesvětlit nebo ztmavit, táhněte prostředním posuvníkem – doprava fotografii ztmavíte, doleva zesvětlíte.

Po klepnutí na OK se aplikuje zvolené nastavení.

Dalším krokem k emotivnějšímu snímku je zvýraznění oblohy. Roli hraje také dodání chladného nádechu celému snímku, to bude v našem případě ještě více evokovat zimní období. Otevřete menu Upravit | Vylepšit obraz | Upravit barvy. Posuvník modrá nastavte o něco víc doprava, to posílí modré tóny ve snímku. Abychom celému snímku ještě dodali chladnější nádech, je potřeba zeslabit červené odstíny, proto posuvník červená posuňte mírně vlevo.

Opět aplikujte úpravu pomocí tlačítka OK.

Aby nebyl obrázek příliš fádní, a také pokud rádi experimentujete a chystáte překvapení, zkuste použít některý z přednastavených efektů v programu Photo Studio. Na krajinu se hodí například olejomalba, která přidá snímku mírně snový nádech. Efekt najdete v menu Upravit | Efekty | Olejomalba.
Zatrhněte políčko jasová metoda a jezdec tloušťka štětce posuňte do polohy, kdy už se lehce ztrácejí jemnější kontury, ale obraz si stále zachovává svůj charakter. Toto nastavení je vhodné provádět, při větším zvětšení, než je náhled celého snímku.

Jakmile budete mít nastavenou tloušťku štětce, stiskněte OK a aplikujte úpravy.

Posledním krokem je přidání rámečku, což je velice snadné. Zvolte menu Upravit | Okraje a rámečky. V novém dialogovém okně nastavte velikost jednotlivých rámečků.

Šířku rámečku volte rozumně, nebojte se začít s širším rámečkem a postupně ho zužovat, fotografie v náhledu působí přeci jen jinak než na celé obrazovce. Po stisknutí OK se rámeček objeví kolem snímku, pokud se vám jeho velikost nepozdává, pak není nic jednoduššího, než přejít pomocí tlačítka zpět k předchozí verzi a opět pomocí menu Upravit | Okraje a rámečky zvolit jinou šířku rámečku.
