Objektiv postavený z Lega umí ostřit a má čtvercový bokeh

Objektiv postavený z Lega umí ostřit a má čtvercový bokeh

Domácí izolace, kterou aktuálně zažívá nemalé množství lidí po celém světě, může mít různé důsledky. Nejčastěji se však mnozí z nás po jisté době začnou nudit a zkoušejí nejrůznější činnosti, jimiž by se mohli zabavit.

Podobně je na tom i Mathieu Stern, který již v minulosti vytvořil objektivy z různých – a to i velmi nepravděpodobných – materiálů. Připomeňme například objektiv z ledu nebo z papírové roličky od toaletního papíru.

Tentokrát se zaměřil na materiál, který má doma většina rodičů – kostičky Lego – a společně se svojí ženou postavil objektiv, který je kompletně z lega a jedné čočky.

Ve srovnání s předchozími pokusy se jedná o značný pokrok, objektiv má totiž nejen vnější schránku, s jejíž pomocí je upevněn na tělo fotoaparátu, ale také vnitřní posuvný mechanismus, který umožňuje zaostřovat.

Aby ochránil snímač svého fotoaparátu, použil Stern skleněný štít v objímce a bezzrcadlovku prakticky celou obestavěl Lego kostičkami. Specialitou objektivu je také čtvercový bokeh, který je daný tvarem vnitřní části objektivu – ostatně, jaký jiný bokeh by mohl mít objektiv postavený z hranatých Lego kostek.

Určitě si přečtěte

Články odjinud