17
Fotogalerie

Objektiv Olloclip 4 v 1 pro iPhone v praxi

Olloclip začínal jako Kickstarterový projekt, který si získal velmi rychle obrovské množství fanoušků a podporovatelů svým návrhem objektivu 3 v 1. Nyní je na trhu již několikátý model, tak se na něj pojďme podívat blíž.

Samostatné, respektive dodatečné objektivy pro vestavěné fotoaparáty v mobilech, nejsou až tak často využívaným příslušenstvím. Roli hraje vyšší cena u kvalitnějších kousků a také mírné nepohodlí v podobě nasazování objektivu.

Na trhu můžete najít celou řadu podobně konstruovaných objektivů, většinou se však jedná o plastové výlisky z asijských továren, které příliš neoslní svojí obrazovou kvalitou. Precizní výstup bychom tedy čekali u tradičních a specializovaných výrobců. Do první skupiny spadá Schneider-Kreuznach, výrobce objektivů pro filmové kamery, který nabízí celou sadu objektivů pro fotomobily. Druhá skupina je pak zastoupena značkou Olloclip.

Olloclip zatím jen pro iPhone

Jedná se o příslušenství, které ocení hlavně iPhone fotografové, i když určitě ne všichni využijí vše, co nabízí. Za cenu 1749,- Kč získáte čtyři objektivy a to rybí oko s úhlem záběru 180°, širokoúhlý objektiv a dva makro objektivy, redukci pro použití na iPod, dvě krytky na objektivy a praktický pytlík pro přenášení objektivu, která je díky svému materiálu možné použít i pro čištění čoček objektivu, které jsou skleněné.

2.jpg TCP_7234.jpg

Uchycení objektivů na telefon je řešeno pouhým nasazením na roh telefonu, kde je čočka foťáku a kde drží „jen” třecí silou díky opravdu pevnému sevření. V případě že používáte nějaký ochranný obal na telefon, tak jej při focení budete muset sundat nebo pořídit Olloclip Quick-Flip Case. Nevýhodou je i skutečnost, že nasazené objektivy částečně překrývají diodu blesku, takže jeho současné použití s objektivem není možné.

olloclip_4in1_wreflection2-100066787-gallery.jpg 

Problém by mohl být i při použití pouhých ochranných fólií na telefonu. V době, kdy jsem měl objektivy k testu, vyzkoušel jsem je na telefonu, který měl na zadní straně ochrannou fólii a nasazení šlo opravdu hodně ztuha. Jak by to bylo v případě, že by byla ochranná fólie i na přední straně těžkou odhadnout. Nicméně i přes relativně pevné usazení jsem se nedokázal zbavit nepříjemného pocitu, že by mohl objektiv z telefonu sklouznout v případě rychlejšího pohybu.

iPhone_4-in-1_lens-3b.jpg 

Jak je patrné z obrázků, tak konstrukce je řešena tak, že čočky rybího oka a širokoúhlá čočka jsou našroubovány na čočkách pro makro. Díky rozdílné velikosti závitu se nespletete, která kam patří, což oceníte v okamžiku, kdy sundáte obě dvě čočky a fotíte pouze makro.

Makro objektivy

K dispozici jsou dva makro objektivy. Po sejmutí rybího oka je to macro 15× se schopností zaostřit ze vzdálenosti 12 mm a pod širokoúhlým objektivem je schované macro 10× se schopností zaostřit z 18 mm.

Poznatky z použití těchto macro objektivů mám následující:

  • udělat slušný snímek bez použití stativu je problematické ne-li nereálné
  • hloubka ostrosti je tak malá, že sebemenší pohyb posune focený objekt mimo hloubku ostrosti
  • vzdálenost, ze které je potřeba fotit (12 nebo 18 mm) je tak malá, že jsem si většinou stínil telefonem
  • pokud budete chtít fotit hmyz tak s ohledem na potřebu fotit z 12 nebo 18 mm vzdálenosti musíte fotit něco nepohyblivého, tudíž mrtvého
normal.JPG
macro_10x.JPG macro_15x.JPG
Nahoře snímek bez objektivu, dole pak 10× makro a 15× makro

Širokoúhlý objektiv

Jak začít aby to nevyznělo zle. Snad neurazí, nenadchne. Prostě objektiv, který umožní do záběru dostat více z fotografované scény, ale za cenu toho, že na okrajích jsou snímky neostré, a to relativně výrazně.

Rybí oko

Poslední z objektivů, který je v setu 4 v 1, a na který jsem se těšil nejvíc. Dá se s ním krásně „vyblbnout” a třeba při focení portrétu vznikají poměrně zajímavé „karikatury”, avšak i v jiných situacích vznikají zajímavé či spíše neobvyklé fotky. Zkrátka rybí oko, když budete mít takový objektiv na fotoaparátu, budou výsledky stejné, po čase vás ale většinou omrzí.

IMG_0258.JPG IMG_0260.JPG
Vlevo širokoúhlý objektiv, vpravo rybí oko

Při focení je ale potřeba si dát pozor na to, abyste si díky úhlu záběru 180° nevyfotili vlastní nohy, břicho nebo třeba ruce. Mírným nedostatkem je ne zcela pravidelné zaoblení fotografií, všimněte si, že na jedné straně je plocha obrazu krásně zaoblená, kdežto na druhé straně tomu tak není. Sice je to detail, ale při hledání ideální fotky, kompozice a úhlu záběru dost zamrzí.

 IMG_0230.JPG IMG_0231.JPG
 IMG_0330.JPG IMG_0189.JPG

Aplikace Olloclip pro iOS

V AppStore najdete aplikace s názvem Olloclip, která alespoň mne nijak neoslovila a upřímně řečeno jsem nepochopil, proč bych ji měl používat pro pořizování snímků. Jediné co by mohlo být přínosem, je přiblížení (čti ořez), které eliminuje černé okraje u rybího oka a neostrost v okrajích u širokoúhlého objektivu.

OlloclipApp_1.PNG OlloclipApp_2.PNG OlloclipApp_3.PNG OlloclipApp_4.PNG
ukázka aplikace pro iPhone

Další funkcí je možnost jemně opravit zakřivení u fotografií pořízených širokoúhlým objektivem. Nicméně obě tyto funkce zvládne spousta dalších fotoaplikací a troufám si říct, že lépe.

Zhodnocení závěrem

Abych pravdu řekl, tak si netroufnu říci že Olloclip 4 v 1 je dobrá volba a ani nemám pocit, že bych tento objektiv musel mít. Vzhledem k tomu co fotím, tak mě osobně nesedí skladba objektivů. Více bych ocenil rybí oko, širokoúhlý objektiv, zoom a například polarizační filtr.

Na druhou stranu je nutno dodat, že objektiv je velmi kvalitně zpracován a kombinace skla a broušeného hliníku vypadá velmi bytelně. Navíc dvojice krytek na jednotlivé objektivy zamezí jejich poškrábání a malý transportní pytlík je dostatečnou ochranou. Asi nejzajímavějším ze čtveřice objektivů je rybí oko, které však nevykresluje symetrický obraz.

Zbývající trojice je diskutabilní – širokoúhlý objektiv má velmi špatnou kresbu v okrajových místech snímku a dvojice makroobjektivů je z důvodů velmi malé ostřící vzdálenosti použitelná pouze pro fotografování statických objektů. Na druhou stranu produktovou fotku hodinek či šperků zvládnete bez problémů.

Olloclip ještě vyrábí další objektivy, určené pro iPhone – původní verzi 3 v 1, která nabídne makro, rybí oko a širokoúhlé ohnisko, poté je to 3 v 1 makro (7×, 14× a 21×) a asi nejzajímavější verzí je kombinace teleobjektivu a polarizačního filtru.

Produkt zapůjčila společnost Ingredi Europa s.r.o., zakoupit možno naAppletips.cz za cenu 1999 Kč.

Určitě si přečtěte

Články odjinud