Objektiv K|Lens One pro full-frame fotoaparáty dokáže zaznamenat třetí dimenzi

30. března 2020
TWEET SDÍLET

​Zařízení schopná zaznamenat třetí rozměr obrazu, tedy jeho hloubku, se nazývají plenoptická a mohou být použita k různým účelům. Hlavním přínosem je absolutní svoboda při práci s hloubkou ostrosti v záběru. Co chcete mít ostré a co ne, totiž určíte až zpětně při „vyvolání“ fotky v počítači pomocí speciálního softwaru.

Klepněte pro větší obrázek

Prvním celosvětově známým průkopníkem v této oblasti tzv. light-field fotografie byla společnost Lytro a posléze se objevily další projekty. Za všechny jmenujme kompakt Light 16, který byl osazen šestnácti samostatnými fotomoduly. Tuto technologii dnes pro práci s hloubkou ostrosti používají i někteří výrobci fotomobilů.

Ve všech zmíněných případech se však jedná o tzv. all-in-one řešení v podobě jediného zařízení. Poněkud jinou cestou se vydala německá společnost K|Lens. Vyvinula modul, nebo též adaptér, který je kompatibilní se všemi standardními snímači. Jelikož je přenositelný a značně univerzální, lze ho využít pro nejrůznější řešení, a to nejen ve fotografii.

Svým fungováním připomíná adaptér kaleidoskop (odtud ono „K“ v názvu firmy) – vnitřní zrcadlový systém umožňuje zaznamenat scénu současně, bez jakékoli prodlevy, z devíti odlišných perspektiv a rekonstruovat tak třetí rozměr obrazu, hloubku. 

Prvním komplexním řešením z dílny K|Lens je objektiv určený pro libovolné plnoformátové fotoaparáty. Objektiv je vhodný nejen k fotografování, ale i k natáčení videa. Společnost na jeho vývoji pracuje už od roku 2018, letos se však dostává do předprodukční fáze s předpokládaným oficiální uvedením prostřednictvím crowdfundingové kampaně na podzim tohoto roku.

Klepněte pro větší obrázek

Optický design objektivu s názvem K|Lens One vznikl ve spolupráci s renomovanými společnostmi, které se zabývají výrobou optických přístrojů. Obrazová kvalita by tedy měla být na vysoké úrovni. Slibné jsou také zveřejněné základní specifikace: ohnisková vzdálenost 80 mm při virtuální světelnosti F0,9, minimální zaostřovací vzdálenost 60 cm. Vývojářům se navíc povedlo podstatně zredukovat rozměry objektivu z původního jednoho metru na přijatelných 20 cm a hmotnost vměstnat pod 1 kilogram.

Nedílnou součástí light-field technologií je robustní softwarová podpora. Do zpracování obrazu pomocí chytrých algoritmů je zapojena také umělá inteligence, která vytvoří hloubkovou mapu obrazu. V postprocesu je pak možné s jednotlivými rovinami ostrosti pracovat jako s vrstvami, a díky tomu ve snímku libovolně přeostřovat, rozostřovat, nebo třeba z fotografie snadno vybírat a vyjímat objekty.

Klepněte pro větší obrázek

Podle slov vývojářů je však nutné počítat s poklesem rozlišení – výsledný obraz by měl odpovídat zhruba 50 až 60 % rozlišení snímače fotoaparátu. Software od K|Lens by měl být dostupný jako plugin pro Adobe Photoshop. Celý projekt můžete sledovat na facebookových stránkách firmy. 

Kolik bude tento unikátní objektiv stát, zatím není známo. Ale zcela jistě to nebude málo, vždyť už jen Lytro Illum se svého času pyšnilo cenovkou 1600 USD. V tomto případě cena nebude nižší, je velmi pravděpodobné, že K|Lens One si budou moct dovolit nejspíš jen profesionální studia. 

Témata článku: Příslušenství, Technika, Objektivy, Technologie, Full-frame


Nové video ukazuje, na co se můžeme těšit v příběhové kampani Halo Infinite

Nové video ukazuje, na co se můžeme těšit v příběhové kampani Halo Infinite

Halo Infinite už je za rohem, ale kampaň se dosud moc neukázala. Nové video nám shrnuje, na co se v kampani můžeme těšit a jak bude fungovat otevřený svět.

Vojtěch Matušinský
Halo InfiniteVideo
Recenze herní myši Cooler Master MM731. Svižnost v jednoduchém balení

Recenze herní myši Cooler Master MM731. Svižnost v jednoduchém balení

Novinka od Cooler Masteru klame tělem a nabízí perfektní hardware v kombinaci s jednoduchým designem.

Michal Maliarov
Herní myšRecenze
Apex Legends vás v nových záběrech z 11 sezóny vezme na tropický ostrov

Apex Legends vás v nových záběrech z 11 sezóny vezme na tropický ostrov

Po několika trailerech tu máme konečně i přímo záběry ze hry.

Michal Maliarov
Apex LegendsBattle RoyaleVideo