Objektiv K|Lens One pro full-frame fotoaparáty dokáže zaznamenat třetí dimenzi

30. března 2020
TWEET SDÍLET

​Zařízení schopná zaznamenat třetí rozměr obrazu, tedy jeho hloubku, se nazývají plenoptická a mohou být použita k různým účelům. Hlavním přínosem je absolutní svoboda při práci s hloubkou ostrosti v záběru. Co chcete mít ostré a co ne, totiž určíte až zpětně při „vyvolání“ fotky v počítači pomocí speciálního softwaru.

Klepněte pro větší obrázek

Prvním celosvětově známým průkopníkem v této oblasti tzv. light-field fotografie byla společnost Lytro a posléze se objevily další projekty. Za všechny jmenujme kompakt Light 16, který byl osazen šestnácti samostatnými fotomoduly. Tuto technologii dnes pro práci s hloubkou ostrosti používají i někteří výrobci fotomobilů.

Lytro: Konec jedné historie. A začátek nové?

Lytro: Konec jedné historie. A začátek nové?

Společnost Lytro opouští trh s fotoaparáty a nabírá nový směr, jehož hlavními jmenovateli jsou virtuální realita a profesionální zařízení pro záznam videa. Je to začátek revoluce v natáčení filmů?

Ve všech zmíněných případech se však jedná o tzv. all-in-one řešení v podobě jediného zařízení. Poněkud jinou cestou se vydala německá společnost K|Lens. Vyvinula modul, nebo též adaptér, který je kompatibilní se všemi standardními snímači. Jelikož je přenositelný a značně univerzální, lze ho využít pro nejrůznější řešení, a to nejen ve fotografii.

Svým fungováním připomíná adaptér kaleidoskop (odtud ono „K“ v názvu firmy) – vnitřní zrcadlový systém umožňuje zaznamenat scénu současně, bez jakékoli prodlevy, z devíti odlišných perspektiv a rekonstruovat tak třetí rozměr obrazu, hloubku. 

Prvním komplexním řešením z dílny K|Lens je objektiv určený pro libovolné plnoformátové fotoaparáty. Objektiv je vhodný nejen k fotografování, ale i k natáčení videa. Společnost na jeho vývoji pracuje už od roku 2018, letos se však dostává do předprodukční fáze s předpokládaným oficiální uvedením prostřednictvím crowdfundingové kampaně na podzim tohoto roku.

Klepněte pro větší obrázek

Optický design objektivu s názvem K|Lens One vznikl ve spolupráci s renomovanými společnostmi, které se zabývají výrobou optických přístrojů. Obrazová kvalita by tedy měla být na vysoké úrovni. Slibné jsou také zveřejněné základní specifikace: ohnisková vzdálenost 80 mm při virtuální světelnosti F0,9, minimální zaostřovací vzdálenost 60 cm. Vývojářům se navíc povedlo podstatně zredukovat rozměry objektivu z původního jednoho metru na přijatelných 20 cm a hmotnost vměstnat pod 1 kilogram.

Nedílnou součástí light-field technologií je robustní softwarová podpora. Do zpracování obrazu pomocí chytrých algoritmů je zapojena také umělá inteligence, která vytvoří hloubkovou mapu obrazu. V postprocesu je pak možné s jednotlivými rovinami ostrosti pracovat jako s vrstvami, a díky tomu ve snímku libovolně přeostřovat, rozostřovat, nebo třeba z fotografie snadno vybírat a vyjímat objekty.

Klepněte pro větší obrázek

Podle slov vývojářů je však nutné počítat s poklesem rozlišení – výsledný obraz by měl odpovídat zhruba 50 až 60 % rozlišení snímače fotoaparátu. Software od K|Lens by měl být dostupný jako plugin pro Adobe Photoshop. Celý projekt můžete sledovat na facebookových stránkách firmy. 

Kolik bude tento unikátní objektiv stát, zatím není známo. Ale zcela jistě to nebude málo, vždyť už jen Lytro Illum se svého času pyšnilo cenovkou 1600 USD. V tomto případě cena nebude nižší, je velmi pravděpodobné, že K|Lens One si budou moct dovolit nejspíš jen profesionální studia. 

Témata článku: Technika, Objektivy, Technologie

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne – o dešti jako pohledu do minulosti i do budoucnosti

Fotografie týdne – o dešti jako pohledu do minulosti i do budoucnosti

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Panasonic Lumix S5, kompaktní hybridní fullframe fotoaparát je tu!

Panasonic Lumix S5, kompaktní hybridní fullframe fotoaparát je tu!

11 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Panasonic
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika