V Pražském domě fotografie se v těchto dnech nabízí příležitost zamyslet se nad hrůzami holocaustu z poněkud netradiční perspektivy. Americký fotograf Elliot Ross tu vystavuje soubor Yehudhith, Židovka: 44 černobílých portrétů současných anonymních Židovek doplněných úryvky dobových textů týkajících se židovských žen – od Hitlerova Mein Kampfu až po otřesná svědectví z koncentračních táborů.
Takto vytvořené spojení přináší velmi emotivní zážitek. Tiché, hluboké oči židovských žen i po generacích odrážejí nekonečný smutek. Autorovým cílem bylo propojit období, které v mysli klademe do historie, s dnešními tvářemi – ženy na fotografiích byste mohli snadno potkat na ulici, mohly by to být vaše známé, přítelkyně, milenky. Elliot Ross tak bourá zóny bezpečí, které si vytváříme, abychom se bolavými otázkami nemuseli zabývat – patří přece „historii“.

U silné výstavy na silné téma bohužel dvojnásob zamrzí hrubé pravopisné chyby v českých textech k fotografiím. Expozice, která se již představila v Domě fotografie v Popradu, z Prahy poputuje do Krakova. Doprovází ji také stejnojmenná kniha.
Příležitost ke ztišení a zamyšlení máte v Pražském domě fotografie na Václavském náměstí do 11. září.
Podrobnější informace najdete zde http://www.php-gallery.cz/Expozice/ExpoziceCZ.html