Nudíte se? Co takhle vyzkoušet kreslení světlem? Stačí vám k tomu smartphone

21. dubna 2020
TWEET SDÍLET

Kreslení světlem otevírá dveře kreativitě, navíc baví a jeho výsledky umí být skutečně poutavé. Pokud se tedy v aktuální době doba nudíte, není nic lepšího, než to vyzkoušet. Navíc vám k tomu stačí skutečně málo – jeden telefon a jeden světelný zdroj.

S videem, Jak na kreslení světlem s telefonem, přišel v síti YouTube Jason D. Page, který zde založil speciální účet LightPaintingPhoto týkající se právě této problematiky. Ukazuje zde několik tipů a nápadů, které by se vám mohly jistě hodit.

Jason ve videu používá svůj iPhone 11 s nainstalovanou aplikací Slow Shutter Cam (49 Kč). Pokud používáte telefon s Androidem, můžete vyzkoušet Camera FV-5 Lite (zdarma) nebo třeba Manual Camera (110 Kč). Alternativou pro iOS pak může být zejména titul Spectre (79 Kč).

V závislosti na vašem telefonu a používaném operačním systému však již jeho nativní aplikace může obsahovat manuální režim, takže si dobu expozice můžete nastavit dle potřeby bez nutnosti instalování aplikací třetích stran. Některé telefony (např. Huawei Mate 20 Lite) dokonce už mají v nativní aplikaci fotoaparátu režim Light Painting.

Klepněte pro větší obrázek
Poselství aktuální doby je zřejmé. Psát světlem ale samozřejmě můžete cokoli.

Jako zdroj světla použil Jason Light Painting Brushes, který přímo k danému účelu slouží a nabízí i výměnné konektory a vlákna pro větší možnou kreativitu. Pro začátek vám ale jistě postačí jakákoli jiná baterka, nebo ostatně i druhý mobilní telefon, který disponuje přisvícením za pomoci LED. Kreativitě se ale meze nekladou, takže vám může stačit zakrýt světelný zdroj barevným papírem nebo látkou a hned máte jinou jeho barvu.

Klepněte pro větší obrázek
Kreativitě se meze rozhodně nekladou. Takže zkoušejte a zkoušejte. Kdyby nic, alespoň se tím zabavíte.

Pokud se do kreslení světlem pouštíte sami, nezapomeňte na stabilizaci. Telefon tak upevněte na stativ a nastavte rychlost závěrky na Bulb (v aplikaci Slow Shutter Cam apod.), nebo samozřejmě nastavte delší čas závěrky (např. 9 s v aplikaci Spectre atd.). Se světlem, tmou a pohybem lze vytvářet mnohá zajímavá díla. Chcete-li se nechat trochu inspirovat, navštivte Jasonův Instagram. Neuvěříte, co všechno je možné.

Témata článku: Video, Fotoaplikace, Blesky a světla


6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola