Nový Zoner Photo Studio X nabízí lepší RAW, tokeny a Zonerama umí sdílená alba

21. září 2022
TWEET SDÍLET

Český Zoner se pochlubil další velkou aktualizací své vlajkové lodi Photo Studio X. Program pro úpravu fotografií a rastrové grafiky je k dispozici ve formě předplatného a jeho uživatelé dostávají několikrát ročně nové funkce a opravy ve formě upgradů.

Klepněte pro větší obrázek
Zoner vydal podzimní aktualizaci své vlajkové lodi Photo Studio X

Podpora prakticky všech rawů a lepší barvy

Podzimní várka slibuje širší podporu RAW. V ZPS tak nyní otevřete digitální negativ prakticky ze všech relevantních fotoaparátů včetně bezzrcadlovek. Na webu najdete jejich kompletní seznam.

Klepněte pro větší obrázek
ZPS X podporuje rawy z dalších 50+ fotoaparátů

Firma se také chlubí, že za tímto účelem vybudovala vlastní laboratoř, kde jednotlivé modely zkouší a vytváří pro ně odladěný profil DCP pro co nejlepší interpretaci barev na kalibrovaném monitoru.

Metadatové tokeny

Další novinkou jsou metadatové tokeny, které už podle názvu slouží pro práci s popisnými informacemi fotografie a nahrazují dosavadní a poněkud složitější textové řetězce.

 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Práce s metadatovými tokeny a jejich našeptávač podle názvu v přirozené češtině

Když tedy budete chtít použít třeba funkci pro přejmenování při hromadném exportu nebo nastavit údaje, které se mají zobrazit okolo fotografie v náhledu, nově začnete psát to, co potřebujete v přirozené češtině a ZPS nabídne vhodné tagy – metadatové tokeny.

Rychlejší práce v modulu Vyvolat

Modul Vyvolat slouží v Zoner Photo Studiu k úpravě fotografií a nově je lépe propojený s Průzkumníkem pro snadné přepínání mezi oběma pohledy. Když budete ve Vyvolat, stačí na fotografii poklepat a zobrazí se opět šachovnice miniatur.

Jelikož Vyvolat používá vratné úpravy, které se automaticky ukládají samostatně a do finálního souboru se propíšou až při exportu, přepínáním samozřejmě nepřijdete o žádné změny fotografie.

Plný náhled a individuální nastavení složek

Praktickou novinkou pro fotografy je funkce plného náhledu fotografií na celé obrazovce bez přímého zobrazení ovládacích prvků. Tuto drobnost oceníte zvláště při porovnání vícero záběrů jedné kompozice a při hledání toho nejlepšího.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Plný náhled bez rušivých prvků

Druhou a neméně praktickou drobností, kterou umí podzimní ZPS X, je individuální nastavení složek v Průzkumníku. V nastavení pohledu stačí zaškrtnout, aby si program konfiguraci ukládal samostatně pro každou ze složek, no a pak si můžete některé z nich zcela upravit k obrazu svému.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aktivace individuálního nastavení a kompaktní vs. náhledové rozhraní v různých složkách

Základní složka s 9 999 fotografiemi z rodinné dovolené s dětmi u moře tak může pro svoji velikost používat kompaktní zobrazení, zatímco podsložka výběr toho nejlepšího pro prezentaci příbuzným naopak nastavení s většími náhledy apod.

Novinky v Zoneramě: Sdílená alba, 4K a úsporné AV1

Novinek se nakonec dočkala i na ZPS X napojená webová fotogalerie Zonerama. Ta se konečně naučila pracovat se sdílenými alby, do kterých může přispívat vícero uživatelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení sdílení alba přes odkaz a s ochranou pomocí hesla

Tímto způsobem snadno vytvoříte jedno skladiště z nejrůznějších hromadných akcí počínaje dovolenými a koncerty a konče třeba oslavou narozenin babičky či svatbou, na kterých zpravidla všichni šermují svými mobily, málokdy si ale prohlédnete fotky opravdu od všech účastníků.

Zonerama nakonec nabízí všem uživatelům nahrávání videa v rozlišení 4K a podporu úspornějšího kodeku AV1.

Za patnáct stovek ročně

Podzimní aktualizaci Zoner Photo Studio X si mohou všichni zájemci vyzkoušet na měsíc zdarma stažením z webu výrobce. Základní předplatné správce a fotografického a rastrového editoru pak přijde na 149 Kč měsíčně, nebo 1 499 Kč ročně. K dispozici je také rozšiřující balíček pro rodiny a samozřejmě licence pro podniky a školy.

Témata článku: Fotografický software, Zoner Photo Studio