Nový Zéland a Tatry  jak je neznáte

Nový Zéland a Tatry jak je neznáte

V knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově můžete navštívit dvě výstavy fotografií. Jedna z nich sice končí již v pondělí, druhá až v polovině srpna. Ačkoliv jsou tematicky odlišné, mají něco společného. Je to hlavně sugestivnost a zádumčivá atmosféra fotografovaných míst.

V přízemí rekonstruované, sto deset let staré, knihovny byla v nedávné době zřízena malá galerie, v níž vystavují především mladí autoři a členové fotoklubu Orion. Od 1.do 24.7. 2006 hostí galerie výstavu fotografií Pavly Rečkové (1981). Tato začínající fotografka má za sebou zatím jen několik málo výstav, ale vzhledem k jejímu nadání se jejich počet jistě brzy rozroste. Fotografie Pavly Rečkové se vyznačují velmi zajímavou atmosférou, kterou dokreslují zvláštní odstíny barev, jemné světlo a hra s detaily.

Kolekce dvanácti fotografií vystavovaná v těchto dnech v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově je průřezem její tvorby na cestách po Novém Zélandě. Nenajdete zde však ani jednu dokumentární fotografii. To, co autorka vytvořila, lze nazvat jakýmsi osobním deníkem, do nějž zaznamenávala své pocity a postřehy ze světa daleko od domova.

Ze snímků dýchá její zaujetí místem, někdy okouzlení, jindy strach a občas divák nemá nejmenší tušení, co si autorka pod daným výjevem představovala. Nezbývá, než přemýšlet, odhadovat, fantazírovat. Každý si ve fotografiích Pavly Rečkové najde něco, co jej zaujme. Každý v nich může číst podle své vlastní fantazie.

Zničené Tatry
Druhá zmiňovaná výstava probíhá v prvním poschodí knihovny. Nese název Zničené Tatry a je to kolekce šestadvaceti barevných fotografií formátu A4 a A3, které vznikly několik týdnů po ničivé vichřici ve Vysokých Tatrách v listopadu 2004. Tehdy se Slovenskem prohnala silná větrná bouře. Vítr, který v nárazech dosahoval rychlosti až 173 km/h, srovnal se zemí rozsáhlé lesní porosty. Celkem byla ve Vysokých Tatrách zdevastována plocha o rozloze asi 250 km2.

 

Měsíc poté, ve dnech 15. – 18. prosince 2004, se do Tater vydal externista Brno magazínu ing. Radomír Michut. Fotografie, které zde pořídil, mají sice ráz dokumentární, autor však neklade důraz jen na sdělení a popis situace. Krása přírody Tater (byť zdevastovaných), hrůzné scenérie stromů polámaných jako sirky, rozdrcené kmeny, torza čnící k černému nebi, lesní chaty stojící osaměle uprostřed zkázy, vývraty posypané jemným sněhem i výhružně se mračící nebe nad horami – to vše dává výstavě nový rozměr.

Snímkům nelze upřít ani zvláštní sugestivnost. Při pohledu na ně vyvstane divákovi na mysli představa jakési postapokalyptické krajiny a vtíravá myšlenka, že i devastace může být svým způsobem krásná...

Výstava Zničené Tatry probíhá od 4.7. do 11.8. v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově.

Určitě si přečtěte

Články odjinud