Nový záklaďák od Nikonu

Nový záklaďák od Nikonu

Nikon představil nový objektiv AF-S Nikkor 50 mm F1,4G, který doplňuje řadu základních objektivů s pevným ohniskem na tři modely. Ve stávající nabídce je model AF Nikkor 50 mm F1,4D a AF Nikkor 50 mm F1,8. Objektiv je primárně určen pro digitální zrcadlovky formátu FX, při nasazení na zrcadlovku formátu DX je virtuální ohnisko objektivu 75 mm.

nikon_50mm.jpg
max. velikost

Oproti zmíněným dvěma objektivům má nové sklo jinou kontrukci a design, podobně jako u většiny nových objektivů je i v tomto případě ve standardní matné povrchové úpravě. Na těle objektivu najdete pouze přepínání typu ostření, již zcela chybí clonový kroužek, takže není možné objektiv použít na mechanických zrcadlovkách.

Naopak uvnitř objektivu je kruhový ultrazvukový motor pro pohon autofokusu, díky čemuž je možné použít objektiv i na základních tělech Nikon D40 a D60, které nejsou motorem autofokusu vybaveny.

AF-S NIKKOR 50 mm f/1,4G
Ohnisková vzdálenost50 mm
Světelnost/nejvyšší clonové čísloF1,4–16
Konstrukce8 čoček/7 členů
Obrazový úhel46° (31°30’ u formátu Nikon DX)
Nejkratší zaostřitelná vzdálenost0,45 m
Největší měřítko zobrazení0,15×
Počet lamel clony9
Zaostřováníautomatické, manuální
Průměr filtrového závitu58 mm
Průměr x délkaCca ø73,5 x 54,2 mm
HmotnostCca 290 g

 

Objektiv se bude prodávat včetně přední a zadní krytky, bajonetové clony a měkkého pouzdra. Na trhu by se měl objevit v prosinci 2008, koncová cena zatím nebyla uvedena, odhadujeme však cenu pod deset tisíc korun.

Určitě si přečtěte

Články odjinud