Nový ultrazoom od Koniky Minolty!

Nový ultrazoom od Koniky Minolty!

Jak se zdá, spojení Koniky s Minoltou nese bohatou úrodu. Zatímco ostatní digifirmy v létě relaxují, Konica Minolta chrlí jednu novinku za druhou. Nejnovější ultrazoom DiMAGE Z3 je sice podle označení pokračovatelem starší „zet dvojky“, ale vzhledem k zajímavým parametrům jde spíše o nový digitál.

Už první pohled na fotografie ukazuje mírné designérské změny. Celkové, lehce futuristické provedení ale zůstává. Podle zkušeností se staršími modely řady Z však není design v rozporu s ergonomií, takže případné námitky mohou být čistě subjektivně-estetické. Fotografie ukazují tělo kromě obligátního stříbrného provedení také v elegantní fotografické černé barvě a dlužno dodat, že v tomto kabátě to DiMAGE Z3 velmi sluší.

Podobně jako u předchozích modelů najdete na horním panelu sáňky pro externí blesk. Firma samozřejmě doporučuje vlastní systémové blesky Program Flash 2500 (D), 3600HS (D) a 5600HS (D), teoreticky by ale měly spolupracovat i kompatibilní externí blesky jiných značek. Obvyklý vestavěný pop-up blesk je pochopitelně samozřejmostí i u nového modelu Z3.

Ultrazoomy jsou v módě, a proto se patrně konstruktéři „zet trojky“ rozhodli rozšířit původní desetinásobný zoom na dvanáctinásobek nejširšího ohniska. Potěšitelné je, že právě nejširší záběr navíc doznal příjemného zkrácení ohniska z 38 na 35 mm. Objektiv DiMAGE Z3 tedy disponuje rozsahem 35–420 mm, při světelnosti F2,8–4,5. V optické konstrukci byly použity dva asférické členy a čočky s nízkou disperzí.
K fotoaparátu bude k dispozici širokoúhlá předsádka – tisková zpráva ale bohužel nehovoří o jejím koeficientu. Předsádka se podobně jako u předchozích modelů bude nasazovat přes adaptér. 

Druhou podstatnou změnou oproti starším modelům řady Z je přítomnost obrazového stabilizátoru Anti-Shake, který jsme doposud znali pouze z typové řady A. Našim čtenářům asi není nutno připomínat, že nejde o klasický optický stabilizátor, pracující s plovoucími čočkami v objektivu, nýbrž o kostrukci, která stabilizuje samotný CCD snímač. Podle našich zkušeností s Minoltou A1 a A2 funguje stabilizátor Anti-Shake bezvadně, takže už i se „zet trojkou“ můžete pomalu zapomenout na nošení těžkého stativu.

Podle údajů v dostupné technické specifikaci je velmi pravděpodobné, že u DiMAGE Z3 již není použit „překlápěcí“ LCD displej jako u Z1 a Z2, přestože přepínač na zadní stěně pod displejem by k tomuto dojmu mohl svádět.

EVF hledáček by měl mít rozlišení 118 000 px, oproti tomu LCD zobrazovač s úhlopříčkou 3,8 cm se musí spokojit s pouhými 78 000 body. Dlužno dodat, že ani rozlišení elektronického hledáčku není na dnešní dobu exkluzivní a je třeba počítat s hodně hrubým obrazem. Pozitivní je ale obnovovací frekvence 50 fps.

Pokračování 2 / 2

Krátké shrnutí

Konica Minolta DiMAGE Z3 je čistokrevný čtyřmegáč se snímačem o úhlopříčce 1/2,5 palce a citlivostí ISO 50, kterou lze elektronicky zvýšit až na ISO 400.

Obrazová data jsou ukládaná ve formátu JPEG na paměťovou kartu standardu SD/MMC. Ke komunikaci s počítačem slouží rychlé rozhraní USB 2.0. Nechybí ani A/V výstup.

Fotoaparát disponuje třemi klasickými režimy měření expozice (plošné, středově vyvážené a bodové). Expozici lze ponechat na automatice, nebo využít několika motivových programů, případně kreativně pracovat s prioritou clony, času nebo v plném manuálu.

Vyvážení bílé disponuje kromě automatiky pěti přednastavenými režimy, plus možností uživatelské kalibrace.
Přímo v menu fotoaparátu lze korigovat ostrost a saturaci, můžete také fotit v černobílém nebo sépiovém módu a nechybí ani režim přirozených nebo živých barev. Z tohoto pohledu nabízí DiMAGE Z3 – ostatně jako téměř všechny Minolty – poměrně komfortní možnosti úprav obrazu při zpracování v digitálu. Zde se nabízí jen jedna malá výtka – tvůrci mohli doplnit možnost snímání do formátu RAW.

Vcelku komfortní je záznam videosekvencí. Rozlišení VGA (640 × 480 px) při snímkové frekvenci 30 fps patří k tomu nejlepšímu, co lze zatím u digitálů vidět, a to stejné platí i o délce záznamu limitované pouze kapacitou paměťové karty. Fotoaparát také umožňuje při natáčení videa zoomování. Z tohoto pohledu stojí za zmínku zajímavá funkce Tichý zoom, při níž by měla být snížena úroveň hluku servomotorků zoomu, jenž by se tak neměl zaznamenávat mikrofonem. Pokud tato užitečná „featura“ opravdu funguje, dost možná se zastydí i mnozí výrobci videokamer.

Hodnocení DIGI
Dokud nebudeme mít Konicu Minoltu DiMAGE Z3 k dispozici na testování, je předčasné vynášet jakékoliv objektivní posudky. Podle dostupných technických dat a fotografií ale tento fotoaparát rozhodně nevypadá jako laciné „ořezávátko“. Naopak, na testování se už teď moc těšíme.

Konica Minolta Z3 by na českém trhu měla být uvedena v polovině srpna. Předběžná cena byla stanovena na 17 990 Kč.

Podrobné technické parametry

  

Určitě si přečtěte

Články odjinud