Nový telefon, který vás nenechá vyfotit nahé fotky, a genderově neutrální Google nebude rozlišovat pohlaví

26. února 2020
TWEET SDÍLET
Nový telefon, který vás nenechá vyfotit nahé fotky, a genderově neutrální Google nebude rozlišovat pohlaví

Roky dospívání jsou složité, a obvykle s sebou nesou i činy, kterých jejich aktéři v budoucnu často litují. Jedním takovým může být i focení nahých fotografií a jejich sdílení s ne příliš korektním okolím. Tone e20 od společnosti Tone Mobile je japonský smartphone, který tomu zamezí.

K rozpoznávání aktů a jakékoli jiné nahoty totiž používá chytrý algoritmus nazývaný Smartphone Protection, který uživateli telefonu nedovolí takovou fotografii vůbec pořídit, respektive ji okamžitě nenávratně smaže z galerie. To v tom mírnějším „režimu“. V tom ostřejším o počínání dítěte totiž umí informovat i jeho rodiče či opatrovníky, aby si to ti s ním poté patřičně vyříkali.

Informuje nejen o čase, kdy takový pokus o focení proběhl, ale pomocí GPS souřadnic ukáže i místo, kde se tak mělo stát. Zároveň je přítomen hodně hrubý náhled na „nepořízenou“ fotografii. Snímky se však na žádných cloudových úložištích ani nikde jinde neukládají. I když telefon spadá do sorty levných zařízení, jeho cena je 19 800 jenů (cca 4 200 Kč), má 6,26“ LCD displej, čtečku otisků prstů, osmijádrový procesor, 64GB interní paměť a trojitý 12, 13, a 2MPx systém kamer. U nás se však prodávat nebude.

Klepněte pro větší obrázek
Ani akt a ani jakoukoli jinou nahotu s telefonem Tone e20 prostě nepořídíte.

Tone e20 nicméně samotné akty fotit samozřejmě umí. Smartphone Protection je totiž funkce telefonu, kterou je nejdříve nutné zapnout v nastavení. Je ale chráněna heslem, aby nešla neoprávněně deaktivovat. Dle magazínu Gizmondo má však celý systém hodně velkou díru.

Jakmile se totiž bude teenager před objektivem nakrucovat v „nevyhovujících pózách“, stačí mu místo fotografie pořídit jen snímek obrazovky, který už algoritmus nijak nezkoumá. Dá se však předpokládat, že tato chyba bude později odstraněna nějakou aktualizací, která zamezí možnost pořídit snímek obrazovky při spuštěné aplikaci fotoaparát. Jak je to s focením pomocí aplikací třetích stran (Instagram, Facebook atd.) zatím známo není.

S jistou kontroverzí přišla i společnost Google, která chce být pro jistotu maximálně korektní. Oznámila změny v nástroji Cloud Vision API, který označuje objekty přítomné na fotografiích. Lidi tak dosud označoval jako muže nebo ženy, od čehož nyní ustupuje. Bude-li tedy na fotografii přítomna nějaká osoba, bude označena jen jako „člověk“. Google tento krok zdůvodňuje tím, že v dnešní době nelze pohlaví osob odlišit jen za pomoci jejich vzhledu. Nehledě na to, že by nesprávné označení mohlo urážet jeden či druhý tábor.

Témata článku: Fotomobily, Instagram, Fotky Google, Technologie, Selfie

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

16 Petr Březina

Fotografie týdne: Safety First!

Fotografie týdne: Safety First!

Epidemie je všude. Sledujeme počty nakažených a vyléčených doslova v přímém přenosu. Čteme vyjádření psychologů o tom, jak je důležité pracovat s rutinou a že mluvit s květinami je normální.

Michal Černý

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Fotografie týdne: Transgas R.I.P.

Fotografie týdne: Transgas R.I.P.

Albert Einstein psal dopis vdově po svém příteli Michelu Bessoovi, ve kterém zmínil zajímavou věc. Vyjádřil přesvědčení, podložené jeho teorii relativity, že nezemřel, ale že v jiné části časoprostoru žije. Jak číst tuto větu?

Michal Černý