Nový sourozenec řady X - DiMAGE X50

Nový sourozenec řady X - DiMAGE X50

Jak jsme vás již informovali, "iksková" řada Koniky Minolty má další model. Zatímco předchozí byly sobě podobné, X50 má výrazné konstrukční inovace a představuje přístroj této řady s doposud nejvyšším rozlišením.

Přístroj s necelými pěti miliony efektivních pixelů je tedy designérsky i konstrukčně obměněn. Na rozdíl od  dvou- a třímegapixelových kolegů X20, X21, X31 Xt a XG je nyní poprvé vedena konstrukce objektivu uvnitř těla horizontálně, proto se vstupní čočka objektivu přesunula z levého horního rohu o třetinu níže. Interní blesk tak nyní může být umístěn hned nad ním. Mezi novinky patří také posuvná krytka objektivu, která zároveň funguje jako hlavní vypínač.
Jako celá řada X, ani tento fotoaparát není určen nikomu jinému než běžnému uživateli. Pořídit snímky s fotoaparátem vybaveným automatikou dokáže i malé dítě. Pro spíše kreativního fotografa tento přístroj bez možnosti nastavení priority času, clony a manuálu asi nebude to pravé ořechové, ale docela dobře mu může posloužit jako kapesní zápisník na cestách.


Přístroj si můžete pořídit ve třech barevných podobách - stříbrné, červené a černé


Tento kompaktní aparát je kovový, s "periskopovým" řešením objektivu. Ten má rozsah 37–105 mm a světelnost F2,8–F5. Není výsuvný, zůstává stále pevně v těle přístroje. Snímač zůstal stále poměrně malý, jeho úhlopříčka je jen 1/1,25“

Obsluha Koniky Minolty X50 je velice snadná, ale zabudovaných funkcí není nadbytek. Horní stěna disponuje posuvnou páčkou na přepínání mezi režimem focení, natáčením videa (v menším rozlišení 320 × 240 px/15 fps) a scénickými módy. Musíte počítat s tím, že zvolíte-li si jakýkoli motivový režim, vše vám přístroj naexponuje automaticky – nemůžete zvolit ani nastavení citlivosti. Toto je bohužel negativní vlastnost, kterou najdete snad u všech výrobců fotoaparátů. Ostatně – v hlavní nabídce pětimegového fotoaparátu by už neměla chybět ani uživatelská kalibrace vyvážení bílé - zde ji bohužel nenajdete. Příjemné je zase trojí nastavení sériového snímání – klasické, dále velmi rychlé snímání s rozlišením 1MB a poslední režim zachytí na jeden snímek 9 náhledů. Kamenem úrazu je anulace všech nastavených hodnot po vypnutí přístroje.

LCD displej trpí nízkou obnovovací frekvencí, obraz "plave". Stále je to ale přijatelnější řešení než „pidi“ průhledový hledáček, ve kterém toho i s dobrýma očima uvidíte opravdu jen málo. Náhled na fotografii vám nesdělí ani použitý čas, ani clonu, navíc tu minimálně lehce zkušený fotograf postrádá reálný (nebo alespoň náhledový) histogram.

Jak zjistily naše redakční testy, Konica Minolta X50 trpí lehkou chromatickou vadou a ztrátou ostrosti v rozích obrazu. Výsledný obraz, jak můžete sami posoudit z přiložených demosnímků, je spíše na úrovni čtyřmegového fotoaparátu. Můžete porovnat také hladinu šumu u snímku foceného na nejnižší ISO 50 a na nejvyšší citlivost ISO 400.

 

I přesto, že jde o tzv. digitální šperk, umožňuje fotoaparát velmi solidní makrosnímky náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 

náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení

Zoom – nejdelší ohnisko

náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 
 

Zoom – nejkratší ohnisko

náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 

Fotografie pořízená za denního světla bez blesku
nejnižší citlivost snímače ISO 50

náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 

Fotografie pořízená za denního světla s bleskem
nejnižší citlivost snímače ISO 50

náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 

Snímek pořízený večer, s bleskem, ISO 50

náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 

Snímek pořízený večer, s bleskem, ISO 400

náhled 800 × 600 px
nejvyšší rozlišení 

Ke kladným vlastnostem X50 patří jeho provozní rychlost. Náběh je téměř okamžitý a zaostřovací systém funguje velmi rychle. 

Fotoaparát pořizuje snímky, jako všechny dosavadní „ikska“, na paměťovou kartu SD/MMC – a pro strýčka Příhodu je interních 16 MB. Napájení zajišťuje speciální Li-Ion akumulátor. Podle prvních dojmů se zdá, že maličký 660 mAh Li-Ion akumulátor nevydrží napájet přístroj příliš dlouho.

Doporučená prodejní cena je 14 990 Kč, v internetových obchodech je však Konica Minolta X50 k dostání i za 11 tisíc korun.

 

 


 

Určitě si přečtěte

Články odjinud