Nový mezistupeň pro amatéry: Nikon D60

31. ledna 2008
TWEET SDÍLET
Mezi řadou novinek od významných výrobců fotoaparátů nesmí chybět ani digitály Nikon, jejich představení nás čeká dnes.

Nikon představil sedm nových digitálních kompaktů a jednu amatérskou digitální zrcadlovku. Kompakty se řadí do všech tří produktových řad Nikonu – Life, Style a Performace.

Nikon Coolpix L16 a Coolpix L18

Základní řada jednoduchých expozičních automatů bude rozšířena o dva modely s označením Coolpix L16 a Coolpix L18. Prakticky jediným rozdílem v této dvojici je rozlišení použitého snímače a také velikost displeje. Zatímco L16 má rozlišení 7 Mpx, druhý model je o jeden million buněk bohatší a na snímači najdeme 8 Mpx.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Shodný je použitý objektiv, který má tradiční rozsah ohisek 35–105 mm při světelnosti F2,8–4,7. Citlivost snímače je automaticky nastavována v rozmezí hodnot ISO 64 až ISO 1 600. Krom plné automatiky je k dispozici také několik scénických režimů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hledáček byste u kompaktů hledali marně, pro kompozici a nastavení parametrů slouží displej o velikosti 2,8" (L16) nebo 3" (L18), jeho rozlišení je v obou případech 230 000 bodů. Snímky se ukládají na paměťovou kartu SD či SDHC, pro zapomnětlivé je k dispozici interní paměť s kapacitou 21 MB. O napájení se stará dvojice AA článků.

Klepněte pro větší obrázek

Nikon Coolpix S210

Do stylové řady kompaktů přibyly tři nové modely, prvním z nich je S210, ultratenký komapkt s 8Mpx rozlišením. Trojčíselné označení napovídá, že se jedná o novější generaci kompaktu, který je osazen objektivem s klasickou výsuvnou konstrukcí.

Klepněte pro větší obrázek

Maximální velikost produkovaných snímků je 3 264 × 2 448 obrazových bodů, citlivost je volitelná v rozmezí ISO 64 až ISO 2 000. Aparát bohužel není vybaven mechanickou stabilizací obrazu, v menu najdeme pouze elektronickou stabilizaci.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv s trojnásobným zoomem má rozsah ohnisek 38–114 mm a podprůměrnou světelnost F3,1–5,9. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 60 cm. Ani u tohoto digitálu nenajdeme optický hledáček, pro kompozici je určen 2,5" displej s 230 000 body. Snímky se ukládají na SD nebo SDHC karty, k dispozici je i 52MB interní paměť, napájení je v režii Li-Ion akumulátoru.

Klepněte pro větší obrázek

Ve výbavě fotoaparátu je několik nových funkcí, patří mezi ně vylepšená detekce tváří či odstranění červených očí přímo ve fotoaparátu. Pro snímání je možné vybírat celkem z patnácti scénických režimů, máte-li rádi video, pak jsou v nabídce hned tři režimy záznamu.

Nikon Coolpix S520

Druhou stylovkou s logem Nikon je taktéž osmimegový kompakt, který je však vybaven optickou stabilizací obrazu. Tělo fotoaparátu je velmi podobné jako u předchozího modelu – plast s kovovým opláštěním.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Objektiv má trojnásobný optický zoom, jehož rozsah je 35–105 mm, světelnost je průměrná F2,8–4,7. Nejkratší ostřící vzdálenost objektivu je 50 cm, po přepnutí na makro se ještě zkrátí na 15 cm.

Klepněte pro větší obrázek

Displej má velikost 2,5" a jeho rozlišení je pouhých 153 000 obrazových bodů. Pro komunikaci s okolím je k dispozici USB rozhraní. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor, snímky se ukládají na SD/SDHC karty nebo do vnitřní 23MB paměti.

Nikon Coolpix S550

Třetí model z S-řady je osazen snímačem s deseti miliony světlocitlivých buněk, mírně narostla i jeho velikost, a to na 1/2,3". Citlivost je nastavitelná v rozmezí ISO 64 až ISO 2 000. Vysoká citlivost najde uplatnění při aktivaci stabiliazce obrazu, která je tentokrát pouze elektronická.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Objektiv s trojnásobným zoomem začíná na ohnisku 36 mm a končí na 180 mm. jeho světelnost však není nejlepší: F3,5–5,6. Minimální ostřící vzdálenost je 35 cm, respektive 10 cm v režimu makro.

Klepněte pro větší obrázek

Displej má velikost 2,5" a jeho rozlišení je 230 000 bodů, samozřejmostí je napájení Li-Ion akumulátorem a slot pro paměťové karty SD.

Nikon Coolpix S600

Poslední stylovka má také rozlišení 10 Mpx, což znamená fotografie velikosti 3 648 × 2 736 obrazových bodů. Citlivost je nastavitelná v rozmezí ISO 100 až ISO 3 200. Podobně jako u ostatních modelů S-řady, i tento je expozičním automatem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nečekaným počinem je osazení digitálu širokým ohniskem, čtyřnásobný zoom má rozsah 28–112 mm při světelnosti F2,7–5,8. Digitál je vybaven stabilizací obrazu, která pracuje na principu plovoucího snímače.

Klepněte pro větší obrázek

Zadní straně dominuje displej o velikosti 2,7" s rozlišením 230 000 pixelů. Vedle displeje najdeme známý otočný ovladač pro nastavení parametrů snímání. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor, pro snímky je připravena 45MB paměť nebo SD karty.

Nikon Coolpix P60

Posledním kompaktem, který Nikon představil je pokročilý model P60. Ten připomíná kombinaci předchozích modelů P50 a P5000. Uvnitř přístroje najdeme 8Mpx snímač, stabilizovaný díky plovoucímu uložení. Jeho citlivost má rozsah ISO 80 až ISO 2 000.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Objektiv tentokrát není širokoúhlý, začíná na ohnisku 36 mm a končí jeho pětinásobkem 180 mm. Světelnost je lehce podprůměrná F3,6–4,5.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavým prvkem je vybavení elektronickým hledáčkem, který má velikost 0,2" a rozlišení 201 000 pixelů. Komponovat snímek však můžete i na displeji velikosti 2,5" s průměrným rozlišením 153 000 bodů. Napájení je tentokrát v režii dvou AA článků.

Nikon D60

Poslední novinkou ve stáji Nikonu je digitální zrcadlovka D60. Ačkoliv se tváří jako mezistupeň před modelem D80, je téměř shodná se zrcadlovkou D40x, z níž také vychází. Uvnitř je snímač velikosti 23,6 × 15,8 mm s rozlišení 10 Mpx. Snímky se ukládají ve formátu JPEG nebo RAW (NEF).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podobně jako D40 a D40x, tak ani tato zrcadlovka nemá motor pro pohon objektivu, naopak novinkou je antiprachový filtr, zabudovaný spolu s čistící jednotkou uvnitř fotoaparátu. Všechny ostatní parametry jsou prakticky shodné s modelem D40x.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
 

Témata článku: Technika, Nikon, První pohled, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz