Nový iPhone 7 má být špičkou mezi fotomobily

8. září 2016
TWEET SDÍLET
Ve středu 7. 9. 2016 představila kalifornská společnost Apple své nejnovější telefony. Menší model iPhone 7 dostal optickou stabilizaci, větší s přídomkem Plus pak duální fotoaparát.

Samotná událost začala opět ze široka, kdy se nejdříve bavilo o aplikacích a nové generaci Apple Watch, jež jsou vylepšeny po všech stránkách, i když si zachovaly starý vzhled. Dostalo se i na nová doslova bezdrátová sluchátka. To hlavní se ale točilo kolem nových modelů telefonu iPhone, který dostal označení 7.

Opět jsou dostupné dvě jeho varianty. Menší iPhone 7 má úhlopříčku displeje 4,7 palce a větší iPhone 7 Plus pak 5,5 palce. Co se vzhledu přístrojů týče, oproti starší verzi se událo nejméně změn za celou historii. „Eskové“ varianty nikdy změnu designu nepřinesly, to minoritní verze byly vždy naprosto odlišné.

Klepněte pro větší obrázek
Mezi iPhony 6/6s a 7 nepoznáte při pohledu zpředu žádný rozdíl.

Nejnovější generaci si tak neznalý snadno splete s tou předchozí, i když změn několik přece jen je. Byl odstraněn 3,5 mm jack konektor pro sluchátka, která se nově připojují skrze Lightning konektor, tlačítko Domů je senzorické namísto doposud používaného mechanického. A stále je čočka fotoaparátu vystouplá.

Klepněte pro větší obrázek
To zezadu iPhone 7 Plus poznáte okamžitě.

Na iPhonu 7 už není tak razantní přechod, kdy byl odstraněn ocelový kroužek kolem čočky. U iPhonu 7 Plus už je změna patrnější. Ten totiž dostal duální fotoaparát, takže obsahuje dvě čočky vedle sebe, vedle nichž je samozřejmě ještě přisvětlující dioda. Mírně byly předělány i plastové proužky sloužící k odstínění antén.

Nejoblíbenější fotoaparát na světě

Telefon iPhone je nejoblíbenější fotoaparát na světě. Pořizuje se s ním nejvíce fotografií a Apple to dobře ví, proto se na něho řádně zaměřil. Menší varianta telefonu v jeho verzi 6/6s neobsahovala optickou stabilizaci, která byla vyhrazena většímu (a dražšímu) sourozenci. Nyní ji dostává i on, předpokladem tedy je, že bude dělat lepší fotografie i za zhoršených světelných podmínek. Fotoaparát totiž může pracovat až s třikrát delší expozicí než ten v iPhone 6s.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Clona poskytne čipu o 50 % více světla.

Oba modely mají shodně clonu F1,8, která propustí až o 50 % více světla než ta v iPhonu 6s. Obsahují šestičlenný objektiv, který doplňuje True Tone blesk skládající se ze čtyř LED diod. Ty svítí o 50 % více než ty v předchozí generaci telefonu. Blesk se přizpůsobuje barevné teplotě prostředí, a pomáhá tak k pořízení ostřejších a lépe nasvícených fotografií.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Šestičlenný objektiv si vybral svou daň – musí vystupovat ze zad telefonu.

Rozlišení však zůstalo na 12 Mpx. Změna nastala u přední Face Time kamery, která má v nejnovější generaci telefonu rozlišení 7 Mpx a zachycuje širší rozsah barev. Dostupná je i funkce Retina Flash, kdy při stisku spouště displej problikne a osvětlí vaše selfie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nově lze editovat i Živé fotografie a systém pracuje s daty RAW.

Duální kamera

S tou pořádnou novinkou tak přichází až větší model iPhone 7 Plus. Obsahuje totiž duální fotoaparát. Ten sám o sobě novinkou není, protože jej již výrobci do telefonů jiných značek osadit zkoušeli. První vlaštovkou byl HTC Evo 3D a to už v roce 2011. 3D fotografie se ale příliš nechytla.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jedna čočka je širokoúhlá, druhá umožňuje optický zoom.

HTC One M8 stejně jako Huawei Honor 6 Plus a Xiaomi redmi Pro používali druhé čočky zejména pro dosažení hloubky ostrosti na výsledných snímcích. Huawei P9 z obou čoček dokázal dostat více dat a pořídil tak lepší snímek, i když druhá čočka neměla jiného využití.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zoom budete ovládat v prostředí nativní aplikace Fotoaparát.

Apple na to jde samozřejmě trochu jinak. Jeho 12 Mpx fotoaparát je totiž fotoaparát s širokoúhlým objektivem a teleobjektivem, který vám poskytne 2× optický zoom a tím až 10× zoom digitální.

Klepněte pro větší obrázek
Editace hloubky ostrosti přijde až později.

U ostatních se ale přece jen inspiruje. Jeho nové duo fotoaparátů si také bude umět pohrát s hloubkou ostrosti (bokeh), to ale až později. Při zahájení prodeje (předobjednávky budou spuštěny 23. září) totiž tuto funkci ještě umět nebude a bude se čekat na aktualizaci operačního systému iOS. Škoda.

Klepněte pro větší obrázek
Rozdíly mezi verzemi poznáte díky dvě objektivům u větší verze telefonu.

Ostatní vylepšení vnitřností

O všechno se starají pokročilé algoritmy a samozřejmě celkové vylepšení výkonu telefonu, kdy byly oba stroje 2× zrychleny oproti své starší generaci. Ceny jsou opět vysoké, ale ke zdražení nedošlo, a tak si iPhony 7 můžete zakoupit za stejné cifry, jako tomu bylo u iPhonů 6s.

Klepněte pro větší obrázek
Ceny zrovna lidové nejsou, na to už jsme ale u Applu zvyklí.

Navíc ale obdržíte jiné paměťové kapacity, protože zde udělal Apple konečně vstřícný krok k uživatelům a 16 GB variantu škrtnul. Nyní tak můžete vybírat mezi 32, 128 a 256 GB paměťovými variantami v obligátních barvách stříbrné, zlaté, růžově zlaté a nových černé a temně černé.

Témata článku: Technika, Fotomobily, Fotoaparáty

Určitě si přečtěte

V akci s Canonem RF 85 mm F2 Macro IS STM – Na portrét i makro

V akci s Canonem RF 85 mm F2 Macro IS STM – Na portrét i makro

Z letošních novinek s bajonetem RF pro fullframové bezzrcadlovky Canon jsme si do akce vybrali pevný 85mm objektiv kombinující možnost fotografovat portréty i nahlédnout do makro světa.

Filip Šťastný

Filip Šťastný
ObjektivyCanonTesty
VALOI 360 – nový systém pro pohodlné skenování negativů

VALOI 360 – nový systém pro pohodlné skenování negativů

1 Petr Březina

Petr Březina
KickstarterSkenery
V akci s Canonem RF 15–35 mm F2,8 L IS USM – Boj o ostrost

V akci s Canonem RF 15–35 mm F2,8 L IS USM – Boj o ostrost

Sám Canon jej označuje jako mimořádně ostrý, nejrychlejší širokáč a jeden ze tří základních profi objektivů pro systém EOS RF. Tak jsme se na něj rozhodli podívat podrobněji.

3 Filip Šťastný

Filip Šťastný
ObjektivyCanonTesty
8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
Naučte se fotografovat portrét ve 4 jednoduchých krocích

Naučte se fotografovat portrét ve 4 jednoduchých krocích

Portrétní fotografie je jedním z nejrozšířenějších témat především mezi amatérskými fotografy. V našem okolí je spousta zajímavých osob, které by stály za vyfocení. Vyfotit je ale tak, aby byla fotka dobrá a aby měla atmosféru, nemusí být úplně jednoduché.

3 Petr Březina

Petr Březina
Fotoškola