7
Fotogalerie

Nový fotografický obchod – Adobe Photoshop CS4

Každá nová verze grafického editoru je ostře sledována a hodnocena – uživatelé čekají hodně a jen málokdy jsou uspokojeni.

Photoshop CS4 přichází na trh spolu s 12ti dalšími programy z jednotlivých balíčků Creative Suite 4 a opět má kupu novinek – bude to ale stačit na přesvědčení zákazníků?

TIP: Adobe Creative Suite 4: lepší a rychlejší, ale stále drahý

Chytré dávkování nových funkcí je klíčové pro udržení dostatečných prodejů a spokojených zákazníků. Není vhodné přidat příliš mnoho funkcí, protože by u další verze byl problém s udržením úrovně. Zároveň nelze vydat novou verzi a chtít peníze za upgrade, když by nepřinášela zajímavé vylepšení. Photoshop CS4 balancuje na této tenké hranici velmi umně – přidává kupu drobných, ale zajímavých zlepšováků, pár praktických funkcí a technicky se posunul kupředu.

Novinky v motoru

Dlouho jsme Photoshopu vyčítali, že nepodporuje 64-bitové adresování paměti – maximum paměti, kterou lze ve verzi přidělit i pod 64-bit Windows je 2 343 MB. To nemusí vždy stačit a při použití virtuální paměti na pevných discích dochází k extrémnímu zpomalení. Toto řeší 64-bit verze, která by neměla mít žádné omezení v přidělování paměti, což ocení hlavně grafici pracující na fotografiích a grafikách v extrémním rozlišení.

Při běžné práci nečekejte výraznější urychlení – možná v řádu jednotek procent. Uživatelé Mac OS X vyjdou u verze CS4 nakrátko – pro tuto platformu Adobe nestihlo přepsat aplikaci a přijde až ve verzi CS5 za dalších přibližně 18 měsíců.

Druhým technickým vylepšením, které v grafických editorech chybí, je podpora funkcí grafických karet. Nový Photoshop využívá funkcionality moderních grafických karet pro přibližování, otáčení a navigaci v otevřených souborech. Využití grafiky přináší maximální plynulost i při velkém rozlišení otevřených souborů a špičkovou kvalitu vykreslení při jakékoliv úrovni přiblížení. Novinkou je i zobrazení mřížky kolem pixelů, při úrovni přiblížení, u kterého jsou již vidět jednotlivé body.

Na grafickou kartu přitom nejsou kladeny velké nároky – postačí 128 MB paměti a podpora OpenGL 2.0, což zahrnuje téměř jakoukoliv grafiku ne starší jak cca 4 roky (Geforce 6 a novější, ATI Radeon 9x00 a novější). Pro práci s 3D objekty je doporučeno mít 512 MB paměti. Praktické zkušenosti ukážou, jaké nároky na výkon si tyto funkce žádají.

Jistým příslibem do budoucna může být technologie Pixel Bender, která umožní uživatelům vytvářet filtry a efekty přes grafickou kartu pro Photoshop i After Effects. Při vhodném zapojení výkonu grafiky by to mohlo znamenat extrémní urychlení mnohých komplexnějších filtrů.

Při pohledu na mnoho proklamovaných inovací a změn se nelze ubránit dojmu, že jich mnoho pochází z Lightroom 2. Kromě Camera RAW testuje Adobe v tomto mnohem levnějším programu i kupu dalších funkcí – například tiskové i webové výstupy pro Bridge nebo některé detaily pro běžné úpravy přímo v PS. Vnitřní konkurence mezi Lightroom 2 (LR 2) a plnotučným Photoshopem je zřejmá – díky rozšíření funkcionality LR 2 již tento software stačí i na kreativní úpravy fotografií pro pokročilé a Photoshop se pro mnoho fotografů stává zbytečným luxusem.

Rozhraní

Změny v uživatelském rozhraní pokračují ve směru nastaveném minulou verzí. Zásadní novinkou je použití technologie flash pro vykreslení panelů, které by mělo umožňovat jednodušší tvorbu uživatelských panelů za pomoci ještě nevydané AIR aplikace Configurator. Nové panely budou také umožňovat propojení s online aplikacemi – například Adobe Kuler.

pixel_grid.jpg PixelGrid.jpg
- | max. velikost

Zdroj: www.tgdaily.com

Novinkou je použití záložek, které znáte ze všech moderních prohlížečů internetu, zjednodušujících přístup k otevřeným souborům. Adobe překvapivě použilo vlastní způsob vykreslení okna aplikace, který nevyužívá běžný vzhled aplikací ve Windows. Odlišuje se také pod Mac OS X, kde umožňuje volitelně ukotvit okna do společného rámce, což není v tomto systému obvyklé.

Vývojáři tvrdí, že by snad mělo být možné uživatelsky upravovat barvu celého rozhraní, stejně jako rychle přepínat profily zobrazení dle aktuální činnosti. Všechny panely se navíc přeskupují a nastavují dle aktuální velikosti okna zcela automaticky.

ps_mac.jpg 
Photoshop pod Mac OS může být „svázán“ do jednoho okna, volitelně. S vhodným hardware bude podporovat multi-touch gesta. Zdroj: www.imaging-resource.com
ps_rozhranie.jpg
Pod Windows je zase nové vykreslení okna – využívá vlastní systém, který působí od pohledu dobře. Šetří vertikální prostor. Zdroj: www.tgdaily.com

Nový panel Úpravy a panel Masky

Mezi panely nástrojů přibude novinka, která sdružuje všechny základní úpravy obrazu. Ty se budou zároveň automaticky vytvářet jako vrstvy úprav a z prezentačních videí jsou patrné i další detaily. Například možnost přímé manipulace vybrané barvy (saturace) nebo úrovně jasu (křivky, úrovně) v obraze – stejně jako to umožňuje modul Develop v programu Adobe Lightroom. Panel pro masky by měl zjednodušit vytváření a úpravu Masek. Rychlejší přístup k nástrojům je rozhodně praktický, ale žádné další inovace nejsou viditelné.

Vylepšení se dočkala funkce automatického spojení fotografií do panoramatu nebo obrazu s vysokým rozlišením a také automatické zarovnání vrstev, které se využívá při nové funkci umožňující spojení několika fotografií do jednoho kompozitu. Výsledek může mít mnohem větší dynamický rozsah i hloubku ostrosti – samozřejmě při správných vstupních fotografiích.

ant_outoffocus.jpg ant_inffocus.jpg
Spojení několika fotografií s různou hloubkou ostrosti umožní vytvořit výsledek s velmi malou hloubkou ostrosti – pro makro velmi praktické. Zdroj: www.tgdaily.com
dodge.png 
Nástroje Zesvětlení a Ztmavení nově fungují jinak. Umožňují zachovat barvy i tóny. Stejného vylepšení se dočkal i nástroj houba.

 

Chytrá změna měřítka

Změna měřítka s ohledem na obsah neboli Content Aware Scaling je zcela nová funkce založena na technologii představené před rokem – Seam Carving. Díky pokročilým algoritmům umožňuje analyzovat obsah fotografie a automaticky, nebo i s uživatelským zásahem, ochránit určité prvky v záběru před nechtěnou deformací. Možnosti velmi dobře ilustruje následující video.

Nelze očekávat, že masivnější nasazení této funkce nezpůsobí snížení kvality nebo jistou míru neostrosti v nejvíce „postižené“ části snímku, přesto jde o velmi praktickou a inovativní funkcionalitu. Díky možnosti nastavit za pomoci kanálů části snímku, které nechcete deformovat, bude možné dosáhnout dobrých výsledků.

 

Camera RAW 5.0

Nový Photoshop, to je i nový Camera RAW. Aby to bylo zajímavější, tak do starších verzí jej nedostanete a to může být pro mnohé uživatele zlomový moment. Nový Camera RAW 5.0 obsahuje všechno, co najdete v Lightroom 2.0 – včetně lokálních úprav, což je u nástroje na vyvolání RAWu pro nejmocnější grafický editor trochu podivné.

Extended – ve znamení 3D, videa a medicíny

Rozšířená verze se hodí hlavně pro uživatele pracující s 3D objekty a videem, případně pro zpracování výstupů medicínských přístrojů. Pro běžnou grafiku nebo zpracování fotografií nemá význam. Ve verzi CS4 byla kompletně přepracována 3D část, která je akcelerována grafickou kartou a umožňuje přímo manipulovat s texturou na 3D objektu.

Zajímavá je i možnost vytvořit z fotografie jednoduchý 3D objekt, případně komplexní 3D panorama. Automatika zvládne vše – složit fotografie i vyrovnat expoziční rozdíly a vytvořit 3D prostor, v kterém se můžete pohybovat. V medicíně si najde uplatnění i možnost vytvořit 3D objekt z mnoha snímků magnetické rezonance.

Projekce komplikovaného panoramatu na 3D objekt vytvoří možnost rozhlížet po vytvořeném prostoru s možností natavit si úhel záběru

Video se stručným přehledem nových funkcí Photoshop CS4 a Bridge CS4

Photoshop CS4 by měl být dostupný ve stejnou dobu jako balíčky CS4 aplikací – v říjnu. Pro majitele některého z Photoshopů s přívlastkem CS je připravená možnost upgrade za 199 EUR bez DPH (5 990 Kč včetně daně, česká verze bude zřejmě dražší). Za plnou verzi pak zaplatíte 689 EUR bez DPH (20 066 Kč včetně daně, česká verze bude zřejmě dražší). Verze Extended je samozřejmě dražší – upgrade za 349 EUR a plná verze 1 066 EUR bez DPH.

Stalo se již smutnou tradicí, že v USA je software Adobe výrazně levnější – 199 dolarů upgrade, 699 dolarů plná verze a 999 dolarů za plnou verzi CS4 Extended. To znamená, že plné verze evropský zákazník přeplatí o 45 až 57% a to srovnáváme pouze ceny bez započtení DPH!.

Určitě si přečtěte

Články odjinud