Nový design Pentaxe - lámací Optio X

Nový design Pentaxe - lámací Optio X

Zhruba měsíc před Photokinou začínají žně pro uživatele, kteří baží po nejčerstvějších novinkách z produkce fotovýrobců. Jednou z firem, která oznámila nemalý počet nových kousků, je Pentax.

Začátkem měsíce jsme se dozvěděli o nových makroobjektivech, minulý týden o Pentax Optio 750Z a S50 a včera byly z vedení společnosti vypuštěny další informace – na trh přijdou další dva přístroje – Optio S5i a Optio X, kterému se podíváme na zoubek.

Zatímco minulý týden jsme mohli vidět zajímavé snímky fotoaparátu v retro-stylu – Pentaxe Optio 750Z, tentokrát jde Pentax s designem ještě dál. Jeho nový štíhlý model „X“ – designová ozvěna některých digitálů od Nikonu – má své 112 mm dlouhé tělo rozděleno na polovic.Na jedné straně velký monitor, na druhé objektiv

Pravá  část, na které nalezneme všechny ovládací prvky a displej, je prostřednictvím otočného kloubu otočná o 270 stupňů. Velikost dvouapůlpalcového LCD monitoru je v tomto případě velmi praktická – fotoaparát nedisponuje optickým hledáčkem. Na druhou stranu hranaté, velmi ploché tělo asi nebude příliš pohodlné na držení fotoaparátu. 


Ergonomie v tomto případě ustoupila designu

 


 


 

Pokračování 2 / 2

Plusy a mínusy „ikska“

Pentax Optio X je nejtenčí v Pentaxové řadě Optio - výsuvný objektiv se po vypnutí zasune na úroveň těla o hloubce 18 mm. Ostatně už poněkolikáté u Pentaxu jde o objektiv typu Sliding Lens System, se speciální konstrukcí, která pro zmenšení objemu v zasunuté poloze využívá vychýlení prostředních optických členů mimo osu objektivu (ukázkové video si můžete prohlédnout zde).

CCD snímač o velikosti 1/2,5“, o jehož rozsahu citlivosti ISO tisková zpráva mlčí, má rozlišení 5 efektivních megapixelů. Objektiv odpovídá přepočteno na kinofilm rozsahu 36–107 mm, jeho světelnost je F2,6–F4,8. Přístroj disponuje devítibodovým multi-autofokusem s možností přepnutí na bodový.

Pokročilejší uživatelé si samozřejmě mohou řadu funkcí nastavit podle svých představ: korekci expozice od ±2 EV (v krocích po 1/3 EV), barevnost (černobílá, sépie, jas a červený, růžový, fialový, modrý, zelený i žlutý filtr), vyvážení bílé (automatické, denní světlo, stín, žárovka, zářivka a uživatelská kalibrace). Rychlost závěrky je od 1/2 000 do 4 sekund, přístroj má také funkci bracketingu. Pro snadné ovládání nechybí 16 scénických režimů. Podle tiskové zprávy by měli uživatelé ocenit především rychlé a snadné ovládání menu.


Jednou z položek Optia X je „My menu“, kam si můžete uložit vámi preferované funkce


Pouze jako s přídavnou funkcí počítali výrobci se záznamem videosekvencí – jsou sice ozvučené, ale pouze v rozlišení 320 × 240 px a formátu MOV. V případě takto koncipovaného fotoaparátu s otočnou obrazovkou, která tak trochu připomíná videokameru, by mohlo být rozlišení kvalitnější. Plusem však je, že délka videozáznamu je závislá pouze na kapacitě paměťové karty (interní paměť má velikost 14 MB). Také mohla firma zvolit rychlejší rozhraní USB 2.0 pro komunikaci s počítačem. Funkcí PictBridge ale tato novinka disponuje. Data ukládá Optio X na SD/MMC paměťové karty, napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor.

Pentax Optio X bude poprvé předveden 20. září v New Yorku na Pepcom Holiday Spectacular. Do prodeje se dostane v říjnu.

 


 

Určitě si přečtěte

Články odjinud