Nový algoritmus odstraní vodu z podvodních fotek. Ty pak vypadají naprosto neuvěřitelně

19. listopadu 2019
TWEET SDÍLET

Oceanografka a inženýrka z MIT Derya Akkaynak vyvinula algoritmus, který odstraňuje „vodní filtr“ ze snímků pořízených pod hladinou. Výsledkem pak je, že tento podvodní svět vypadá totožně, jako kdyby se nacházel na souši.

Derya svůj algoritmus pojmenovala Sea-thru a celý jeho vyčerpávající popis najdete volně ke stažení. Vznikl ale poměrně jednoduše. Stačilo umístit barevnou tabulku vedle fotografovaného objektu a ten nejdříve snímat ze vzdálenosti 15 metrů a poté se k němu přibližovat a neustále jej snímat i z jiných úhlů pohledu.

Princip však nespočívá ani tak v tabulce, jako ve vícenásobném snímání scény a právě i z různých úhlů kvůli tomu, aby se zachytilo co nejvíce světla dopadajícího na objekt.

Problematika podvodních snímků je totiž v tom, že se v nich vyskytuje tzv. „vrstva zpětného rozptylu“, zjednodušeně zákal. Čím dále fotografovanému objektu jste, tím více je tento zákal znatelný. K tomu ještě přičtěte rozptyl dopadajícího světla a výsledkem jsou běžně známé podvodní snímky, které jsou matné a zkreslují přesné zobrazení barev. Algoritmus Sea-thru však toto řeší a ukáže vám podvodní svět tak, jak ho neznáte.

Derya ještě vysvětluje, že se nejedná o vylepšování obrazu, ale o jeho fyzicky přesnou korekci. Ani ve Photoshopu, ani v jiných aplikacích, tak nedokážete dosáhnout podobného výsledku. A reálné použití algoritmu? Vědci s jeho pomocí mohou snáze studovat podvodní svět, změny klimatu a jejich dopad na mořské živočichy, ale hodí si i pro běžné snímky jakýchkoli jiných smrtelníků. Ti s ním totiž dostanou zcela jiný kontext podvodního světa.

Speciál o podvodní fotografii

Fotografování pod vodou nepotřebuje jen speciální vybavení, ale často úplně jiný přístup, než na který jste zvyklí na souši. Podvodní focení má svá pravidla, svá úskalí, ale současně samozřejmě také atraktivní výsledky.

Témata článku: Technologie, Podvodní foto

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

30 Petr Březina

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

Dobrou fotografii poznáte jednoduše podle toho, že vás na první pohled něčím zaujme, to „něco“ však obvykle nejste schopni snadno popsat. Ve valné většině případů se totiž takový snímek vyznačuje povedenou kompozicí.

1 Petr Březina

Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II je pokročilá bezzrcadlovka, která by svými parametry mohla vyhovovat jak začátečníkům, tak pokročilým fotografům. Co je na tom pravdy? Čtěte v našem testu.

9 Helena Vyplelová