Nový algoritmus odstraní vodu z podvodních fotek. Ty pak vypadají naprosto neuvěřitelně

19. listopadu 2019
TWEET SDÍLET

Oceanografka a inženýrka z MIT Derya Akkaynak vyvinula algoritmus, který odstraňuje „vodní filtr“ ze snímků pořízených pod hladinou. Výsledkem pak je, že tento podvodní svět vypadá totožně, jako kdyby se nacházel na souši.

Derya svůj algoritmus pojmenovala Sea-thru a celý jeho vyčerpávající popis najdete volně ke stažení. Vznikl ale poměrně jednoduše. Stačilo umístit barevnou tabulku vedle fotografovaného objektu a ten nejdříve snímat ze vzdálenosti 15 metrů a poté se k němu přibližovat a neustále jej snímat i z jiných úhlů pohledu.

Princip však nespočívá ani tak v tabulce, jako ve vícenásobném snímání scény a právě i z různých úhlů kvůli tomu, aby se zachytilo co nejvíce světla dopadajícího na objekt.

Problematika podvodních snímků je totiž v tom, že se v nich vyskytuje tzv. „vrstva zpětného rozptylu“, zjednodušeně zákal. Čím dále fotografovanému objektu jste, tím více je tento zákal znatelný. K tomu ještě přičtěte rozptyl dopadajícího světla a výsledkem jsou běžně známé podvodní snímky, které jsou matné a zkreslují přesné zobrazení barev. Algoritmus Sea-thru však toto řeší a ukáže vám podvodní svět tak, jak ho neznáte.

Derya ještě vysvětluje, že se nejedná o vylepšování obrazu, ale o jeho fyzicky přesnou korekci. Ani ve Photoshopu, ani v jiných aplikacích, tak nedokážete dosáhnout podobného výsledku. A reálné použití algoritmu? Vědci s jeho pomocí mohou snáze studovat podvodní svět, změny klimatu a jejich dopad na mořské živočichy, ale hodí si i pro běžné snímky jakýchkoli jiných smrtelníků. Ti s ním totiž dostanou zcela jiný kontext podvodního světa.

Speciál o podvodní fotografii

Fotografování pod vodou nepotřebuje jen speciální vybavení, ale často úplně jiný přístup, než na který jste zvyklí na souši. Podvodní focení má svá pravidla, svá úskalí, ale současně samozřejmě také atraktivní výsledky.

Témata článku: Podvodní foto, Technologie

Určitě si přečtěte

VALOI 360 – nový systém pro pohodlné skenování negativů

VALOI 360 – nový systém pro pohodlné skenování negativů

Petr Březina

Petr Březina
KickstarterSkenery
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame